Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Marantz - legendárna značka stále na vrchole

Marantz - legendárna značka stále na vrchole
Zdroj | Marantz
Juraj Procházka
Marantz - legendárna značka stále na vrchole
Zdroj | Marantz
Zdroj | Marantz

Hoci známa značka high-endových produktov Marantz oslávila v roku 2013 šesťdesiatiny, neskĺzla do konzervatívnej roviny. Stále patrí k významným inovátorom, a zároveň sa drží základnej vízie zakladateľa firmy Saula B. Marantza – rozšíriť zmyslové obzory aj najnáročnejším milovníkom hudby.

Zdroj | Marantz
Pozrite si

Marantz 10 Series – prémiové audio pre fajnšmekrov

Vznik legendy

Začalo to krátko po 2. svetovej vojne, keď sa v roku 1948 objavili prvé LP platne a záujem o kvalitnú hudbu prudko stúpol. Kvalita vtedajšej audio techniky však nebola uspokojivá. Jedným z nespokojných hudobných fanúšikov bol aj rodák z New Yorku, nezávislý grafik a hudobník Saul Bernard Marantz. Veľa času venoval stavbe a zdokonaľovaniu vlastných zosilňovačov, kým sa mu po štyroch rokoch nepodarilo vyvinúť revolučný predzosilňovač s ekvalizérom.

Pozrite si

Marantz HD-AMP1 – kompaktný high-end zosilňovač v dvoch farbách

Audio Consolette si získal popularitu, takže Marantz začal s jeho manuálnou výrobou pre priateľov a známych. Za prvý rok sa predalo až 400 kusov. V roku 1953 S. B. Marantz už otvoril v Kew Gardens v New Yorku fabriku, ktorá v nasledujúcich desaťročiach vyznačovala línie vývoja Hi-Fi.

Zdroj | Marantz

Marantz získal pre spoluprácu viacero talentovaných inžinierov, s ktorými v 50. rokoch vytvorili legendárne predzosilňovače Model 7 a Model 8, neskôr aj výkonový zosilňovač 8B. Šesťdesiate roky boli pre spoločnosť takisto úspešné a priniesli dva významné posuny. Firma sa presídlila z New Yorku do Kalifornie a elektrónky boli nahradené tranzistormi.

Z tohto obdobia sa do histórie Hi-Fi zapísal výkonový monoblok Model 9. Jeho upravenú verziu použila aj NASA v projekte Apollo na sledovanie staníc po celom svete. FM tuner Model 10B bol zas označený za najlepšie znejúci tuner všetkých čias. V roku 1964 značku Marantz získala spoločnosť Superscope, čo bol začiatok série kapitálových transakcií.

Je málo spoločností, ktoré sa môžu pochváliť takou bohatou históriou, ako Marantz. Trendy Hi-Fi určuje už siedmu dekádu.

Z Ameriky do Japonska

Z portfólia 70. rokov stojí za pozornosť legendárny rad prijímačov 2200, ktoré si našli miesto v domácnostiach tisícov Hi-Fi priaznivcov. Po roku 1966 sa mnoho produktov Marantz vyrábalo v jeho japonskej pobočke prostredníctvom partnerstva s firmou Standard Radio Corp.

V roku 1974 sa Standard Radio Corp. transformovala na Marantz Japan Inc., čo, ako ukázal čas, bol začiatok rozhodujúcej genézy Marantzu. Sedemdesiate roky boli pre firmu dekádou slávy a expanzie, ale radikálne zmeny priniesla „holandská“ éra. Superscope v roku 1980 predal značku Marantz, dealerskú sieť a zámorské pobočky (okrem USA a Kanady) silnému konkurentovi – Philips Electronics.

To bola príležitosť, aby sa Marantz nezmazateľne zapísal do histórie CD prehrávačov, keďže Philips je tvorcom štandardu CD diskov. Aj preto stál Marantz pri zrode éry digitálnej hudby v Amerike. V roku 1982 predstavil prvý komerčne dostupný CD prehrávač CD63 a vzápätí aj prvý dvojdielny CD prehrávač CD-12.

Zdroj | Marantz

Keď Philips v roku 1992 získal ochranné známky a dealerské siete v USA a Kanade, prakticky ovládol značku Marantz. Toto obdobie však neprinieslo pre produkty Marantz (s výnimkou CD prehrávačov) slávu porovnateľnú s 50. a 60. rokmi 20. storočia. Éra Philipsu sa skončila, keď všetky obchodné značky a zámorské pobočky získal Marantz Japan Inc.

Americká a neskôr európska firma sa stáva japonskou značkou a ťažisko produkcie výraznejšie presúva smerom k high-endu. V roku 2002 sa Marantz Japan a ďalší japonský výrobca Denon spojili s investičnou skupinou D&M Holdings a odvtedy je zreteľný spoločný genofond v koncepcii mnohých produktov.

Klasika s moderným srdcom

Marantz získal po pripojení k D&M Holdings ešte silnejšiu pozíciu. Uviedol oceňovanú referenčnú sériu, ktorá spája odkaz estetického vnímania Saula Marantza s pokročilou technológiou pre najlepšiu kvalitu zvuku. Príkladom môže byť zosilňovač MA-9S1, predzosilňovač SC-7S1 a prehrávač CD/SACD diskov SA-11S1. Zosilňovač aj predzosilňovač sú koncipované tak, aby boli vizuálne aj zvukovo rovnako zaujímavé, ako Model 7 a 9 zo zlatej éry Marantzu spred štyroch desaťročí.

Zdroj | Marantz

Nové zlaté obdobie značky začína v tomto storočí. Marantz sa dnes zameriava na štyri okruhy Hi-Fi komponentov s akcentom na vyšší segment. Portfólio zahŕňa Hi-Fi, domáce kino, sieťové audiokomponenty a bezdrôtové hudobné systémy. V každej z týchto kategórií nájdeme audiofilské skvosty, aj cenovo dostupnejšie modely. Z horúcich noviniek spomeňme integrovaný zosilňovač HD-AMP1 s D/A prevodníkom schopným dekódovať HD audio najvyšších štandardov. Jeho test dokonca nájdete vo vydaní TECHBOX 1-2/2016.

Firma nadväzuje aj na slávne tradície a často uvádza aj limitované série prémiových komponentov. Taká je aj nová 14 Series Special Edition, z ktorej rozhodne neprehliadnite SACD / CD prehrávač Marantz SA-14S1 s podporou digitálnych súborov až do rozlíšenia DSD 2,8 MHz a 5,6 MHz, alebo integrovaný zosilňovač PM-14S1 Special Edition. Už dlhé roky sa pod kvalitu zvuku produktov Marantz podpisuje i jedna z najvplyvnejších autorít high-end audia, Ken Ishiwata. Aj vďaka jeho umeleckému cíteniu patria komponenty Marantz k tomu najlepšiemu, čo môžete vo svete Hi-Fi techniky nájsť.