Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Máme tipy na 7 vodovzdorných reproduktorov nielen ku vode

Máme tipy na 7 vodovzdorných reproduktorov nielen ku vode
Zdroj | JBL
Richard Pliešovský
Máme tipy na 7 vodovzdorných reproduktorov nielen ku vode
Zdroj | JBL
Zdroj | JBL

Zdá sa, že nás leto (a teplo) opäť totálne zaskočilo a prekvapilo nepripravených. Okrem spásonosných klimatizácií, ventilátorov a ochladzovačov vzduchu je overeným spôsobom pobyt pri vode. Ak máme ísť k vode, jednoznačne nám k tomu treba čo? No predsa vodeodolný reproduktor!

Ako je známe, voda je mokrá a to sa moc nepáči elektronike. Preto sa pri zariadeniach, ktoré môžu prísť do styku s vlhkom, resp. vodou, zaviedli rôzne stupne ochrany (IPX).

krytie: ochrana voči vode:
IPX0 bez ochrany
IPX1 proti kvapkajúcej vode (1 mm/min., v normálnej prevádzkovej polohe počas 10 min.)
IPX3 proti kvapkajúcej vode (3 mm/min., v štyroch polohách 15 ° sklonu od prevádzkovej polohy, 4 x 2,5 min.)
IPX3 proti striekajúcej vode (voda strieka v 60 ° uhle pri tlaku 50 až 150 kN/m2 pri objeme 10 litrov/min. počas najmenej 5 minút)
IPX4 proti striekajúcej vode (voda strieka na zariadenie zo všetkých uhlov, pri tlaku 50 až 150 kN/m2, v objeme 10 l/min. minimálne 5 min.)
IPX5 proti striekajúcej vode (voda z 6,3 mm dýzy strieka priamo na zariadenie pri objeme 12,5 l/min. a tlaku 30 kN/m2 počas 3 min. zo vzdialenosti 3 m)
IPX6 proti intenzívne striekajúcej vode (voda z 12,5 mm dýzy mieriaca na zariadenie zo všetkých uhlov pri objeme 100 l/min. a tlaku 100 kN/m2 počas 3 min. zo vzdialenosti 3 m)
IPX7 proti ponoreniu do vody (počas 30 min. max do 1 m)
IPX8 proti nepretržitému ponoreniu do vody
Zdroj | Sonos

Pri výbere reproduktora, ktorého chcete počas leta pasovať za hlavného zabávača je vhodné ešte pred kúpou zistiť, či má nejaké to „IP-čko“, alebo nie. Podľa tabuľky si zvážte, v akých situáciách sa s ním môžete ocitnúť. Ak to máte radi poriadne nadivoko, zrejme siahnete po IPX7. Decenťákom zrejme postačí aj IPX3.

Pozrite si

Vybrali sme 7 bezdrôtových reproduktorov do 300 €

Reproduktory hrajú vďaka bezdrôtovému prenosu cez Bluetooth, zvyčajne však podporujú aj pripojenie cez 3,5 mm audio konektor, výnimočne i cez microSD kartu alebo Wi-Fi. Kapacita batérie určuje dobu, ktorú môžete využívať reproduktor bez pripojenia k elektrickej sieti. Ich výdrž je zvyčajne dlhšia, ako je doba, ktorú pri vode strávite. Zaujímavou vychytávkou je však možnosť využiť reproduktor ako powerbanku a dobiť si tak smartfón. Toto už nie je automaticky ponúkaná funkcia, rovnako ako handsfree, ktorú využijete pri hlasnom telefonovaní.

Zdroj | Sonos

Ďalším, rovnako dôležitým parametrom je výkon a veľkosť zariadenia. Pred kúpou zvážte aj jeho dizajn. Aj ak si ho idete kupovať so zámerom na využitie voľného času v exteriéri, určite jeho služby využijete i v domácnosti. Vtedy možno stoji za zamyslenie, či by s k nemu nehodil druhý kus a vy by ste si mohli v byte urobiť stereo. Nie každý model podporuje pripojenie viacerých reproduktorov.

Nakupujte s rozumom a rozvahou a iba veci, ktoré naozaj potrebujete.

Reproduktory sme zoradili podľa ceny, od najnižšej. Nájdete tu menšie, t. j. prenosnejšie modely, ale i väčšie, s ktorými zaručene vzbudíte rešpekt nielen medzi priateľmi, ale i rybármi na opačnom brehu.

LAMAX Sounder 2

Bluetooth reproduktor ponúka viacero možností pripojenia, okrem Bluetooth 5.0 k nemu môžete pripojiť zdroj signálu cez 3,5 mm audio konektor, alebo microSD kartu. Batéria má kapacitu 4 000 mAh a sľubuje 12-hodinovú výdrž. Reproduktor má výkon 30 W, frekvenčný rozsah 115 až 20 000 Hz, poteší certifikát IPX7. Bezdrôtové spojenie zabezpečuje Bluetooth 5.0

Zdroj | LAMAX

Reproduktor ponúka dva druhy prehrávania, Super bass a 3D sound. Nechýba vstavaný mikrofón na handsfree hovory a možnosť prepojenia dvoch reproduktorov (True Wireless Stereo).

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Marshall Emberton BT

Ikonický tvar od legendárneho výrobcu poteší nejedno oko. Ponúka výkon 2 x 10 W s frekvenčnou charakteristikou 60 až 20 000 Hz. Bezdrôtový prenos zabezpečuje Bluetooth 5.0. Emberton využíva technológiu True Stereophonic, Marshallom patentovanú formu viacsmerového audia. Umožňuje užiť si plný 360° zvuk bez toho, aby záležalo na tom, kde sa nachádzate.

Zdroj | Marshall

Batéria vydrží 20 hodín, poteší funkcia rýchlonabíjania (za 20 minút dodá energiu na 5 hodín prehrávania). Marshall Emberton BT má certifikát IPX 7.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Sonos Roam

Tento značkový reproduktor môžete ovládať aj hlasom (Alexa, Google Assistant), ponúka bezdrôtové nabíjanie, pripojenie cez Bluetooth, AirPlay 2 a Wi-Fi, v rámci Wi-Fi možnosť zoskupovania viacerých reproduktorov (Multiroom). Poradí si aj so streamovacími službami (Spotify, Apple Music, YouTube Premium), poteší nízkou hmotnosťou 430 g.

Na jedno nabitie vydrží hrať zhruba 10 hodín, certifikát IP67 sa postará o to, aby odolal menším pádom a vydržal pod vodou v hĺbke jedného metra 30 minút. Cena Sonos Roam je 179 eur, bezdrôtová Qi nabíjačka vás vyjde na 49 eur.

Pozrite si

Sonos Roam – viac smart reproduktor s lepším zvukom nenájdete

Bang & Olufsen Beosound Explore

Tento odolný, no vzhľadovo neprehliadnuteľný reproduktor je vybavený duálnymi 1,8” širokopásmovými meničmi. Pozornosť bola venovaná outdoorovému výkonu a basom, frekvenčný rozsah je 56 až 22 700 Hz, výkon reproduktoru je 2 x 30 W. Výdrž na jedno nabitie je až 27 hodín pri strednej hlasitosti počúvania. Nabíja sa cez USB-C konektor.

Zdroj | Bang & Olufsen

Reproduktor je samozrejme vodotesný vďaka certifikátu IP67, odolný voči nárazom, prachu a rôznym vonkajším vplyvom. Napriek svojej robustnosti je hmotnosť reproduktora iba 631 gramov. Kúpiť sa dá v troch farebných spracovaniach, čierny antracit, zelená hmla alebo šedá hmla za 199 eur.

Bose SoundLink Revolve Plus II

Štýlový reproduktor Bose SoundLink Revolve Plus II ponúka vodeodolnosť IPX4, pripojenie cez AUX, Bluetooth 5.0 a NFC. Na jedno nabitie vám bude robiť spoločnosť dlhých 17 hodín.

Zdroj | Bose

Reproduktor ponúka 360° priestorový zvuk, podporuje handsfree volania a hlasové ovládanie cez Google Assistant a Siri. Vďaka Bose SimpleSync si ho môžete spárovať s inými reproduktormi výrobcu.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Harman Kardon Onyx Studio 6

Jediný model série Onyx, ktorý sa môže pochváliť odolnosťou IPX7. Šiesta generácia naznačuje, že ide o populárny produkt. O mimoriadne kvalitný zvuk sa stará 120 mm woofer a 25 mm tweeter. Frekvenčný rozsah je 50 až 20 000 Hz, batéria s kapacitou 3 283 mAh vydrží zhruba 8 hodín.

Tento štýlový reproduktor má 940 gramov, okrem Bluetooh 4.2 ho k zdroju hudby pripojíte cez 3,5 mm audio konektor.

Pozrite si

Harman Kardon Onyx Studio 6 spravil mikrokrôčik vpred

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

JBL Boombox 2

Tento parádny kúsok má 6 kg, takže na bicykli si ho k vodnej nádrži zrejme nevezmete. Batéria s kapacitou 10 000 mAh ponúka 24-hodinovú výdrž na jedno nabitie. O vodeoodolnosť sa stará certifikát IPX7, perfektný zvuk zabezpečuje dvojica 4-palcových wooferov a dvojica 20 mm tweeterov. Špeciálne oceníte kvalitné basy, ktoré rozvibrujú bočné membrány.

Zdroj | JBL

Predáva v dvoch farebných spracovaniach – čiernom a maskáčovom. Cena nie je najmenšia, no na druhej strane dostanete jeden z najlepších reproduktorov, aký súčasný trh ponúka.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).