Reklama

Harman Kardon Onyx Studio 6 spravil mikrokrôčik vpred

Juraj Recký
91 %
Harman Kardon Onyx Sutdio 6 ponúka žiadanú odolnosť, rozumie si aj so staršou generáciou Onyx 5, schudol o pár desiatok gramov a stále je veľmi pekný. Tu novinky končia.

Výhody

  • certifikácia odolnosti IPX7
  • dizajnovo na vysokej úrovni
  • možnosť spárovať reproduktor aj so staršou generáciou

Nevýhody

  • minimum inovácií
  • vyššia uvádzacia cena v porovnaní s predošlou generáciou

Šiesta generácia naznačuje, že ide o populárny produkt. Ním Harman Kardon Onyx Studio rozhodne je. Dá sa povedať, že vďaka dizajnovej zmene v minulej generácii sa popularita tohto bezdrôtového reproduktoru ešte utvrdila. Ibaže, čo spraviť, keď máte dizajnovo vyladený a dobre znejúci reproduktor? Nápady sa vždy nájdu, to je pravda. Avšak hotový produkt nimi môžete pokaziť alebo predražiť.

Pozrite si

Harman Kardon Onyx Studio 5 – nová štýlovka s výborným zvukom

V Harman Kardon boli s Onyx Studio 6 až podozrivo opatrní. Môžete si prečítať našu recenziu na piatu generáciu a v podstate sa dozviete všetko podstatné. Dokonca budete mať aj aktuálne informácie, zmien je totiž minimum. Recenzia je tu Harman Kardon Onyx Studio 5 – nová štýlovka s výborným zvukom.

Bol by to, samozrejme, klinec do rakvy, ak by žiadne zmeny nenastali. Takže čo to sa pomenilo. Pri prvom pohľade si všimnete novú farbu rúčky reproduktoru. Sivá je o niečo tmavšia. Druhou viditeľnou zmenou je gumený kryt portov. Ich výpočet zostáva rovnaký, teda k dispozícii máte AUX, port pre elektrický adaptér a servisné microUSB.

Gumený kryt portov naznačuje najzásadnejšiu medzigeneračnú zmenu. Zatiaľ čo Onyx Studio 5 mnohí vyčítali, že nemá žiaden certifikát odolnosti, Onyx Studio 6 sa chváli IPX7. Teda ak sa rozhodnete dizajnový reproduktor vziať na gril party, nemusí vás zaliať studený pot vždy, keď niekto prejde okolo reproduktoru s tekutinou.

Aj keď je Onyx 6 z kategórie prenosných reproduktorov, nemyslím si však, že by išlo o model, ktorý by niekto pravidelne a veľa prenášal. Ak by sa taký niekto našiel, tak ho istotne poteší ďalšia novinka. Reproduktor totiž schudol o 40 gramov a váži 940 gramov.

Pri pohľade do tabuľky špecifikácii si teda zopakujeme hodnoty z minuloročného modelu. 120 mm woofer, 25 mm tweeter, frekvenčný rozsah 50 Hz až 20 kHz a pomer signálu k šumu 80 dB. Batéria má 3 283 mAh, nabíja sa približne 5 hodín a výdrž je v rozpätí 7 až 8 hodín, podľa úrovne hlasitosti. Harman Kardon tieto údaje v špecifikáciách udávajú pomerne presne, bez prikrášľovania.

Snažím sa k veciam pristupovať s nadhľadom, preto som si povedal, že nebudem zbytočne v roku 2020 karhať za iné ako USB-C. Dôvodov, prečo používateľov trápiť s microUSB a staršími, môže byť viacero, dokonca relatívne rozumných. Pri Bluetooth 4.2, ktoré je v Onyx Studio 6 použité som v prvom momente tento nadhľad stratil. Po pár týždňovom testovaní stále nerozumiem tomu, prečo pri krásnom reproduktore, ktorého cena začína na 250,00 €, nemohol výrobca použiť Bluetooth 5.0.

Na druhej strane musím povedať, že za celú dobu testovania som nepostrehol výpadok komunikácie reproduktoru so zdrojom hudby, nevadilo občasné oneskorenie zvuku-obraz, nemal som problém s pripojením dvoch zariadení na reproduktor a ich plynulým prepínaním, či s čímkoľvek iným. Teda áno, tabuľkovo vás síce starý Bluetooth môže nahnevať, no v praxi rozdiel nespozorujete.

Harman Kardon k reproduktoru Onyx Studio neponúkajú aplikáciu. Tí náročnejší sa zrejme budú pýtať ako je to možné? Úprimne? Načo si komplikovať používanie? Spojiť reproduktor s TV, smartfónom, či počítačom je extrémne jednoduché a rýchle. Pripojiť na jeden reproduktor dve zariadenia a prepínať medzi nimi, opäť veľmi jednoduché. Dokonca, spojiť dva reproduktory, Onyx 6 si rozumie aj s Onyx 5, päťka so štvrokou komunikovať nevedeli, nie je problém. Nevytvorí sa však očakávaný stereo efekt. Komplikovane, ale hovorím, že aplikácia mi vôbec nechýbala. Niekedy obmedzené možnosti jednoducho dopomôžu k celkovej spokojnosti z používania.

Pri porovnaní Onyx 6 a Onyx 5 pocítite silnejšie basy. Môj celkový dojem bol, že zvuk Onyx Studio 6 je o niečo sýtejší a trochu lepšie vykreslený, možno živší. Stredy pri novinke posilnili. Tiež je nová generácia mierne hlasnejšia. Pravdou však je, že som musel veľmi pozorne počúvať, aby som medzigeneračný rozdiel zachytil.

Núka sa otázka, či sa oplatí vymeniť staršiu generáciu za najnovšiu. Jediné čo vo vašom rozhodovaní môže reálne zavážiť je odolnosť IPX7. Áno, zvuk sa posunul, no nie tak výrazne, aby ste mali potrebu meniť kus za kus. Trochu ma však prekvapilo, že cena šiestej generácie je o 20 € vyššia, než bola uvádzacia cena piatej generácie.

Harman Kardon spravili v prípade Onyx Studio 6 len nevyhnutnú kozmetickú úpravu v podobe odolnosti. Ak ste nad týmto reproduktorom premýšľali, rozhodne sa oplatí, no medzigeneračne by som nemenil. Cena na Slovensku začína na 249,00 €.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.