- #Slovensko
- 3 min.
- 10.10.2022
Chystáte sa na huby? Rozoznajte jedlé od jedovatých pomocou týchto appiek
Hubári majú svoju sezónu, no zber húb nie je to isté, ako zbierať v lese čučoriedky. Neskúsení hubári môžu riskovať vážne poškodenie zdravia. Len za posledné dni sme na Slovensku zaznamenali niekoľko otráv.
Hovorí sa, že dnes je aplikácia na všetko. Je to tak, k dispozícii sú appky, ktoré pomôžu pri zbere húb a eliminujú riziko vážnej otravy. Vedeli ste o tom, že muchotrávka zelená obsahuje toxín amanitín? Ten veľmi vážne poškodí pečeň.
Národné toxikologické informačné centrum Univerzitnej nemocnice Bratislava v tomto roku riešilo 106 prípadov otráv hubami. V 25 prípadoch išlo o otravu u detí. Fakt, že začala sezóna, potvrdzuje vedúca centra, Silvia Plačková. „NTIC počas minulého víkendu (1. a 2. 10.) konzultovalo desať otráv hubami, z tohto traja pacienti boli otrávení muchotrávkou zelenou.“, uviedla pre Teraz.sk. Najbežnejšie sa stáva, že muchotrávku zelenú, bielu alebo končistú si ľudia najčastejšie pletú s bedľami, šampiňónmi a zelenými plávkami.
Prízraky svedčiace o otrave húb sa prejavujú tráviacimi ťažkosťami, tie môžu pretrvávať aj niekoľko dní. Potom nastane obdobie zdanlivého vyliečenie, ale nie je to tak. Nasleduje poškodenie pečene, žltačka, zlyhávania pečene a obličiek. Ak sa otrava nelieči, človek môže zomrieť. Je dôležité okamžite po prvých nevoľnostiach navštíviť lekára.
Problém je, že odlíšiť jedlé huby od jedovatých nie je vôbec jednouché. Treba sa to naučiť, čo trvá istý čas a milovník húb potrebuje trpezlivosť. Teda vlastnosť, ktorá v našej instantnej dobe nie je bežná. Ak huby nepoznáte, resp. nie ste si istí, odborníci odporúčajú zberať hríbovité huby. To sú tie, ktoré majú na spodnej časti klobúka rúrky a nie sú jedovaté. V naších končinách sú to najmä masliaky, dubáky, kozáky a suchohríby.
Smrteľne jedovaté huby, napr. muchotrávka zelená a muchotrávka biela, patria medzi lupenaté huby. Na spodnej časti klobúka majú biele lupene.
Pri výbere a posudzovaní húb pomôžu aj moderné technológie. Aplikácia na huby je k dispozícii pre systémy s Androidom aj iOS/iPadOS. Obsahuje podrobný atlas s viac ako 200 najbežnejšími druhmi húb vrátane podrobných popisov a fotografiami. K dispozícii je tiež kľúč na identifikáciu druhov húb podľa viditeľných znakov. Vychytávkou aplikácie je experimentálna funkcia pre optické rozpoznávanie húb pomocou neurónovej siete.
Aplikácia na huby
Ďalšou šikovnou appkou je Výskyt húb. Poskytuje aktuálny prehľad o raste húb na Slovensku na základe informácií zo stránok nahuby.sk. Je teda ideálnym pomocníkom nielen pre hubárov, ale i pre tých, čo chodia radi na hríby. Webstránka umožňuje zasielať nové správy o raste a výskyte húb na Slovensku, čo ocení každý milovník tejto jedinečnej pochúťky.
Výskyt húb
Na identifikovanie húb môžete využiť aj Google Lens. Technológia vám pomôže zistiť, akú hubu ste našli. Funkcia Google Lens je už zakomponovaná aj do vyhľadávača obrázkov Google Images. Ak systém rozpozná objekt, systém zobrazí logo tejto funkcie.