Reklama

Mám v rukách u nás nedostupný smartfón Xiaomi lepší ako iPhone 14 Pro Max

Števo Porubský

Na pár hodín sa mi do rúk dostal unikátny smartfón čínskej značky, ktorý sa u nás vôbec nepredáva. Pritom parametrami poráža aj takých velikánov ako Apple iPhone 14 (vrátane modelu Pro Max) či sériu Samsung Galaxy S23. Papierovo.

Reč je o novom Xiaomi 13 Ultra, ktorý sa Xiaomi rozhodlo nedovážať na Slovensko. Dôvod? Neznámy. Patentové spory to asi nebudú. Model 13 Ultra je totiž možné kúpiť v Európe, no len v niektorých krajinách.

Napríklad cez oficiálny Xiaomi store ho kúpite vo Francúzsku. A hoci u nás na pultoch nie je, v redakcii sme ho ale aj napriek tomu mali na krátky moment v rukách. Pozrite si ho s nami.

Obsah pokračuje pod reklamou

Xiaomi 13 Ultra je obor. Má 6,73″ displej, to je o trošíčku viac ako má Apple iPhone 14 Pro Max či máličko menej ako Samsung Galaxy S23 Ultra. Hmotnosťou 229,5 gramu je ale najľahším z tejto trojice. Rozmermi je však niekde medzi nimi, má 163,2 x 74,6 x 9,1 mm, no túto hrúbku má iba v najtenšom bode. V najhrubšom je to až 15,5 mm!

Dôvodom je masívny fotomodul zabalený v kruhovom dizajne, ktorý pridal na hrúbke nielen v kruhovej časti, ale už aj v časti pred ňou. Má vraj pripomínať Leica fotoaparáty (s Leicou Xiaomi spolupracovalo aj na tomto kúsku). A aj vzdialene pripomína. Ak by som zatmavil jednotlivé objektívy v kruhovej časti a tváril sa, že je v nej jeden objektív, mohol by som si ho pomýliť s nejakým neexistujúcim kompaktom od Leici.

Táto fotomontáž nie je realita, iba ukážka toho, ako by mohol vyzerať Leica foťák podľa Xiaomi 13 Ultra.

Osobne ma potešila zadná stena. Hoci je v zvláštnej zelenej farbe (v predaji je aj v čiernej), štruktúrou pripomína práve telá fotoaparátov. Umelá koža s pomarančovým povrchom sa výborne drží, nešmýka sa a hlavne, nie je neustále zacapkaná ako zadná stena pri Xiaomi 13 Pro (viď foto nižšie). Telo je, samozrejme, odolné voči vode a prachu (IP68).

Vrátim sa ešte k displeju. Ten má presne 6,73″, je typu LTPO AMOLED, má 120 Hz frekvenciu, jas na úrovni 1 300 nitov (v peaku až 2 600 nitov) a podporuje Dolby Vision aj HDR10+. Keby to bola telka, lepšiu len ťažko nájdete. Aha, ešte rozlíšenie – 1 440 x 3 200 px. Displej má teda pomer strán 20:9 a 522 PPI. Chráni ho sklo Gorilla Victus. Tomuto sa povie displej top-end smartfónu… Rovnaký má, mimochodom, aj model 13 Pro.

V hornej i spodnej časti sú 4 dierky, pod ktorými sú vcelku výkonné stereo reproduktory. V oboch stenách sú aj viaceré mikrofóny. V spodnej časti je navyše aj USB-C port a šuplík na SIM kartu.

O chod sa stará 4 nm čipset Snapdragon 8 Gen 2 s 8 jadrami a grafikou Adreno 740. Aktuálne je to to najvýkonnejšie, čo od Qualcommu je možné mať. Rovnaký využíva aj Samsung v Galaxy S23 sérii, 4 nm čipset má ale aj Apple v sérii iPhone 14, ide však o vlastný A16 Bionic.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tento konkrétny kus mal k dispozícii 12 GB RAM, no vyrába aj sa aj s 16 GB RAM. Maximom vnútornej pamäte je 1 TB, tento kúsok mal 512 GB (449 GB dostupných po zapnutí). Pamäť rozšíriť microSD kartou možné nie je. Operačným systémom je Android vo verzii 13 s nadstavbou MIUI 14.

Najväčším lákadlom má byť ale fotoaparát. Ten je prakticky totožný s modelom 13 Pro. Teda aspoň ten hlavný. Model 13 Ultra má totiž o jeden snímač navyše. Kým 13 Pro má 50 + 50 + 50 Mpx set, model Ultra pridáva o jeden 50 Mpx snímač navyše. Ten je uložený za periskopickým objektívom s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 120 mm a dodáva 13 Ultra možnosť snímania s 5x optickým priblížením. Tým, že ide o periskop je ale znížená jeho svetelnosť na úroveň f/3,0.

Xiaomi 13 Ultra sa od verzie 13 Pro líši ešte jedným detailom. Clonu na objektíve hlavného fotoaparátu je možné meniť, a to buď na úrovni f/1,9, alebo f/4,0 (ukážka vyššie, objektív vpravo hore). Nič medzi tým. Clona f/4,0 je využiteľnejšia v prípade portrétov, pretože celá tvár je tak pomerne ostrá. Clona f/1,9 sa hodí na všetko ostatné, vrátane nočných záberov, keďže cez svetelnejší objektív dopadne na snímač viac svetla.

Meniť clonu je ale možné iba v Pro režime. V automatickom, základnom, teda tom režime, ktorý sa zapne spustením appky fotoaparátu, to možné nie je.

Ak nie ste kamaráti s parametrami Xiaomi 13 Pro, pripomeniem, že hlavný snímač má neuveriteľnú veľkosť až 1″! O tak veľkých snímačoch môže konkurencia iba snímať. Zatiaľ. A zatiaľ to Xiaomi nepomáha, skôr naopak, veď si pozrite náš nedávny megasúboj, kde sa Xiaomi 13 Pro s takto veľkým snímačom veľmi nedarilo.

Pozrite si

Megasúboj 5 najlepších fotomobilov súčasnosti! Ktorý fotí najlepšie?

Nie je tomu inak ani v tomto kúsku. Kým som mal v rukách novinku, podarilo sa mi vytvoriť niekoľko záberov, ktoré ale kvalitou nepovažujem za veľmi vydarené. Toto nepovažujte za výsledok detailného testovania, je to len niekoľko záberov z redakcie.

1x, 2x, 3,2x, 5x, 30x a 120x priblíženie…

5x, 30x, 60x a 120x priblíženie…

Obsah pokračuje pod reklamou

Pokusy o makro zábery na ostrom slnku či v tieni.

Pre zaujímavosť, toto dokáže odfotiť Apple iPhone 13 Pro:

Toto je makro s využitím 3,2x zoomu u Xiaomi 13 Ultra (vľavo) a 3x zoomu u Apple iPhone 13 Pro (vpravo):

Tretí snímač je pod lepšou optikou. Ultraširokouhlý objektív má 12 mm (122° uhol záberu) a svetelnosť f/1,8. Ako jediný zo štvorice nie je stabilizovaný. O čosi lepší objektív oproti verzii 13 Pro má aj 50 Mpx snímač s 3,2x priblížením. Má svetelnosť f/1,8 a rovnakých 75 mm.

V balení 1 500-eurového telefónu nájdete aj jednoduchý plastový kryt zadnej steny v čiernej farbe, ale aj 90 W rýchlonabíjačku s USB-A – USB-C káblom. Samozrejmosťou je ihla na uvoľnenie šuplíka na SIM kartu a návody.

Batéria má kapacitu 5 000 mAh, 4,2 V a je typu Li-Pol. Nabíjať ju je možné práve výkonom 90 W. Na 100 % kapacity sa nabije za čosi vyše polhodiny. Zaujímavé je aj bezdrôtové Qi nabíjanie výkonom 50 W. Reverzne je možné nabíjať výkonom 10 W. V úvode spomínaná top-end konkurencia sa na toto nechytá. Samsung Galaxy S23 Ultra iba tak kapacitou batérie.

Ako som spomínal v úvode, na Slovensku tento model nezoženiete. Iba ak v šedom dovoze. Ak ale máte cestu (dovolenku?) do Francúzska, môžete si ho kúpiť tam presne v tejto verzii – 12 GB RAM a 512 GB flash pamäť. V čiernej, alebo zelenej farbe za 1 499,90 €.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.