Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Má to Apple AirTag spočítané? Vo veľkom ho zneužívajú zlodeji a stalkeri!

Má to Apple AirTag spočítané? Vo veľkom ho zneužívajú zlodeji a stalkeri!
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Má to Apple AirTag spočítané? Vo veľkom ho zneužívajú zlodeji a stalkeri!
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Zo skvelého gadgetu na stráženie vecí sa stáva nebezpečný nástroj na sledovanie ľudí a krádež cenností, vrátane áut. Apple musí vyriešiť značný nedostatok prívesku AirTag, ktorý si spôsobil sám a to nedostatočnou softvérovou ochranou a čiastočne aj ignorovaním platformy Android.

V minulosti sme už na našom portáli písali o viacerých prípadoch, v rámci ktorých lokalizačný prívesok Apple AirTag umožnil obetiam krádeže nájsť svoje cennosti. Najnovší gadget z dielne kalifornského giganta však má aj svoju tienistú stránku.

Len pred niekoľkými dňami 26-ročná modelka Brooks Nader zverejnila na sociálnej sieti Instagram znepokojivú snímku obrazovky, podľa ktorej sa spolu s ňou počas uplynulých piatich hodín pohybovalo „neznáme príslušenstvo“. Inými slovami, jej iPhone ju upozorňoval na to, že v jej blízkosti sa podozrivo dlho zdržiava cudzí prívesok Apple AirTag.

Zdroj | New York Post

Brooks neskôr vysvetlila, že prívesok našla vo vrecku svojho kabáta, kde jej ho musel hodiť niekto na ulici, pravdepodobne so zámerom sledovať ju až domov. V nasledujúcom príbehu sa modelka verejne pýtala spoločnosti Apple, či brala do úvahy možné (potenciálne fatálne) riziká tohto zariadenia a ženy vyzvala, aby skontrolovali svoje kabelky, kabáty a vrecká.

Pozrite si

Apple za 15 rokov predstavil až 33 iPhonov! Pozrite si ich všetky

Nejde pritom o jediný takýto prípad, o rovnakú skúsenosť sa na sociálnej sieti Facebook podelila aj istá Tyler-Amber Norsworthy, ktorej AirTag útočník podstrčil, kým bola v parku s deťmi. Prívesok sa nepodarilo nájsť ani privolanému šerifovi, na diaľku ho musela deaktivovať až technická podpora spoločnosti Apple.

I am posting what happened to me today to spread awareness. I took the kids to the new park in Jackson off Lakeland,…

Posted by Tyler-Amber Norsworthy on Monday, December 27, 2021

Okrem stalkerov sa AirTag celkom zjavne osvedčil aj zlodejom áut, ktorí ho podľa vyjadrenia Yorskej regionálnej polície využívajú najmä na krádež luxusných vozidiel. Zlodeji majú lokalizátor umiestniť na ťažko prístupné miesto z vonkajšej časti auta a vozidlo odsledovať až do domu jeho majiteľa, odkiaľ ho dokážu v noci odcudziť dokonca aj bez spustenia alarmu.

Prívesky v takýchto prípadoch upozornili sledovanú osobu či majiteľa sledovaného auta na prítomnosť prívesku AirTag príliš neskoro (často až po niekoľkých hodinách). Ešte horšie sú však na tom obete, ktoré využívajú smartfón s operačným systémom Android. Tí sa takéhoto upozornenia nikdy nedočkajú.

Apple totiž pri vývoji prívesku AirTag platformu Android z podpory úplne vynechal a ich kompatibilitu obmedzil iba na možnosť identifikácie majiteľa prívesku pomocou NFC. Táto funkcia má však svoje využitie iba v prípade fyzického nájdenia prívesku, napr. pri nájdení stratených kľúčov.

Ťažko posúdiť, či má tento nedostatok prívesku AirTag nejaké jednoduché riešenie. Apple by pravdepodobne musel celkom prekopať jeho fungovanie, čo vzhľadom na jeho dlhoročný vývoj nie je veľmi pravdepodobný scenár. Je tak celkom možné, že s pribúdajúcim počtom takýchto prípadov Apple prívesok stiahne z trhu, minimálne kým nevynájde lepší systém pre lokalizáciu cenností.