IKEA pred nejakým časom predstavila a rovno aj uviedla na trh svoj nový merač kvality ovzdušia, model VINDSTYRKA. Má ísť navyše o smart merač, ktorý si môžete spárovať s appkou a mať tak dáta kdekoľvek poruke.
Ja som ho vyskúšal ako obstojí v porovnaní s 3x drahším, dalo by sa povedať, profesionálnym meračom kvality ovzdušia, UNI-T A25F. Je vôbec nejaký rozdiel medzi IKEA VINDSTYRKA a meračom UNI-T A25F?
Obe zariadenia sú schopné merať kvalitu vzduchu monitorovaním škodlivých častíc (PM2,5), ale aj merať aktuálnu teplotu v priestore či aktuálnu vlhkosť. Oba merače majú zároveň aj možnosť podsvietenia displeja LED svetlom. Stačí stlačiť tlačidlo na ich tele. UNI-T dokáže rozsvietiť svoj displej aj sám, akonáhle sa prekročia hraničné hodnoty pre merané parametre. Displej svieti na červeno.
Oba merače majú zároveň snímače, vrátane miniatúrnych ventilátorov výhradne v zadnej časti. Plusom merača IKEA je USB-C napájanie, UNI-T je starší a má teda iba microUSB port. Na druhej strane má ale zabudovanú batériu, IKEA nič také nemá. Rozdielom je aj to, že kým IKEA VINDSTYRKA dokáže merať TVOC, merač UNI-T meria rovno úroveň formaldehydu v ovzduší. Čo je čo?
TVOC – Total VOC
TVOC je celková hodnota VOC v meranej miestnosti, ktorá ale bližšie nič nešpecifikuje. Z merania TVOC nie je jasné aký VOC prekračuje limity. Do TVOC sa totiž počíta pokojne aj so 40 rôznymi látkami (podľa ISO 16000-29): bután, pentán, hexán, heptán, oktán, cyklohexán, izobutylén, etylén, benzén, toulén, etylbenzén, xylén, dichlorobenzén, naftalén, styrén, metylén chlorid, trichlóroetán, PERC, TCE, tetrachlorid, dichlorodiflorometán, diflorometán, pentafloretán, etanol, metanol, 2-propanol, terpén, acetón, MEK, MIBK, MTBE, oktametylcyklotetrasiloxán a dekametylcyklopentasiloxán.
Iné metriky TVOC pracujú ale iba s 22 VOC zložkami. TVOC nie je celkom štandardizované, takže spoliehať sa na toto meranie nemá veľký zmysel – každý z výrobcov si môže TVOC merať po svojom. Dôvodom nepresností je hlavne rôzna molekulárna hmotnosť jednotlivých VOC. Jednotlivé VOC aj TVOC sa meria v mikrogramoch na meter kubický vzduchu – μg/m3. Stretnúť sa ale môžete aj s označením ppm – počet molekúl na milión alebo ppb – počet molekúl na miliardu.
Na minimalizáciu VOC a TVOC v domácnosti odporúčam používať menej agresívne čistiace prostriedky. Aj z nich sa totiž odparujú rôzne látky, viaceré z nich sú práve v štyridsiatke vyššie spomínaných. Čím viac ekologické prostriedky budete používať, tým menej TVOC budete mať v ovzduší. Je tiež dobré minimalizovať komerčne vyrábaný nábytok z MDF a podobných materiálov. Je síce lacný, ale neustále sa z neho vyparujú zdraviu škodlivé látky, hoci výrobcovia musia dodržiavať vraj prísne normy. Tie sú prísne dnes, no pred rokmi existovali tiež „prísne“ normy na všeličo, čo dnes považujeme za zdraviu škodlivé a život ohrozujúce.
Ak doma často varíte, odporúča sa tiež používať digestor, teda odsávač pár. Ten by mal ale mať buď veľké filtre z aktívneho uhlia, alebo mať radšej vývod z kuchyne do exteriéru. Vďaka tomu sa plyny z varenia nebudú udržiavať v miestnosti. Nejde pritom len o paru, ale hlavne o látky tvoriace sa pri grilovaní, pražení a vyprážaní jedál. Najhoršie sú pritom pripáleniny, pri ktorých vznikajú i nebezpečné plyny.
Formaldehyd
Je prirodzene sa vyskytujúca prchavá organická látka, ktorú emitujú mnohé ľudské výrobky, vrátane nábytku z drevotrieskových dosiek, syntetických kobercov a iných látok, laminátové podlahy apod. Formaldehyd sa však nachádza aj v lakoch na drevo, kozmetike, čistiacich prípravkoch atď.
Formaldehyd je však i súčasťou spaľovacieho procesu motorov na benzín a naftu, je obsiahnutý aj v dyme z cigariet a iného horenia. Formaldehyd je už niekoľko desiatok rokov klasifikovaný ako karcinogén. Pri koncentrácii 0,3-1 mg/m3 dochádza k podráždeniu slizníc, pri koncentrácii nad 60 mg/m3 môže spôsobiť dokonca smrť.
Čo potrebujeme vedieť?
V oboch prípadoch je dobré vedieť, či sa úroveň TVOC či formaldehydu zvyšuje, alebo znižuje. IKEA VINDSTYRKA neurčuje žiadnu hodnotu, iba meria úroveň TVOC a podľa toho vykresľuje šípku na displeji – rovná, znižujúca alebo zvyšujúca sa.
To nemusí byť ale na škodu. Pokiaľ šípka rastie, je dobré napríklad pravidelnejšie vetrať. Možno ste si kúpili čosi, čo emituje prchavé častice a ani o tom neviete. Môže to byť koberec, nábytok, sedačka, ale pokojne aj nová sviečka.
Meranie a porovnávanie
Oba merače som postupne premiestňoval po dome a porovnával merané parametre. Kým IKEA ukazovala pravidelne veľmi nízke hodnoty PM2.5, okolo 10-20, predpokladám v μg/m3, tak merač od UNI-T ukazoval prevažne o 10 μg/m3 viac a pohyboval sa v úrovniach 20 – 30 μg/m3.
Rozdielne obe zariadenia merali aj teplotu. Rozdiel bol zväčša jeden stupeň, vždy viac pre merač od IKEA. Napríklad UNI-T zobrazuje 24,7°C, merač od IKEA tvrdí, že je o 4 cm vedľa 26°C. IKEA VINDSTYRKA, mimochodom, teplotu zaokrúhľuje na celé čísla, UNI-T meria aj v desatinách °C.
Nie je smart ako smart
IKEA VINDSTYRKA je vraj smart, no iba minimálne. Jediné čo je na krabičke smart je to, že dokáže merané údaje prenášať do appky v smartfóne. Na to ale potrebujete bránu DIRIGERA, s ktorou komunikuje merač a zároveň je pripojená do internetu. Samotná IKEA VINDSTYRKA nie je schopná internetového pripojenia.
Akoby nedoladené je však to, že appka s dátami nevie nič robiť, nespustí žiadnu akciu, napríklad zapne čističku vzduchu ak sa zhorší situácia PM2.5, alebo zatiahne rolety, ak sa zvýši teplota. Nič. Ale keďže IKEA na produktoch neustále robí, možno sa dočkáme aj takéhoto smart vylepšenia.
IKEA VINDSTYRKA za necelých 40 € tak nie je najlepší merač na trhu, má však elegantný dizajn, ktorý nebude do celého sveta kričať: „ja som nejaký podivný merač, pozrite sa na mňa!“, ale bude nenápadne na poličke strážiť kvalitu ovzdušia v domácnosti. Aspoň teda orientačne.
IKEA má v predaji aj ešte jednoduchší merač VINDRIKTNING (prečítate to správne na prvý pokus?) za necelých 12 €. Ten ale nezobrazuje stav v číslach, iba pomocou farebných LED diód. Nemá ani merač teploty či možnosť pripojenia k appke.