Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Luvly O, konkurent Twizy, sa bude do sveta posielať v plochom balení

Luvly O, konkurent Twizy, sa bude do sveta posielať v plochom balení
Zdroj | Luvly
Michal Sobek
Luvly O, konkurent Twizy, sa bude do sveta posielať v plochom balení
Zdroj | Luvly
Zdroj | Luvly

Luvly, švédska spoločnosť vyrábajúca mikroautomobily, sa pripravuje na výrobu malého, efektívneho elektrického auta do mesta. Zaujímavosťou je, že by ho chcela posielať do sveta v plochom balení, podobne ako IKEA.

Prvotinou bude malý elektromobil s názvom Luvly O, pričom jeho hmotnosť by nemala presiahnuť 380 kg. Pre porovnanie, to je asi pätina váhy Tesla Modelu 3. Zaujme aj jeho spotreba, približne 60 Wh/km, čo je asi dva až štyrikrát nižšia hodnota ako zvyšné elektromobily.

Štandardná batéria má kapacitu iba 6,4 kWh. Najlepšie na tom je to, že batériu tvoria dve samostatné jednotky, každá s hmotnosťou 15 kg a sú odnímateľné. Batériu si teda môžete vziať so sebou do bytu a nabiť ju tam.

Obsah pokračuje pod reklamou
https://youtu.be/fT1If9IBYXE

Malá batéria znamená aj rýchle nabíjanie. Na štandardnej európskej zásuvke s výkonom 230 V by sa každá časť batérie mala nabiť asi za hodinu. Tým pádom nie je potrebná žiadna špeciálna nabíjačka ani vysokonapäťové zásuvky. Dojazd je určený na zhruba 100 km.

Nečakajte však žiadnu raketu, maximálna rýchlosť elektromobilu Luvly O je 90 km/h, čo do mesta postačuje, ale na diaľnicu to už nie je ideálne. Tam však toto vozidlo ani nemieri a najlepšie sa bude mať v klasickej mestskej prevádzke.

Ide o dvojmiestne vozidlo s objemom kufra úctyhodných 267 litrov, čo postačuje aj na väčší rodinný nákup. Menšie a pomalšie autá sú bezpečnejšie pre pasažierov a pre tých, ktorí sú mimo auta. Luvly hovorí, že na zaistenie bezpečnosti cestujúcich použijú kompozitnú bezpečnostnú škrupinu so sendvičovou štruktúrou s dodatočným penovým materiálom absorbujúcim energiu.

Automobilka tvrdí, že jej inovácia je vo výrobnom a montážnom procese. Namiesto montáže áut v jednej centrálnej továrni a ich prepravy do celého sveta kompletne zmontovaných, ich bude rozosielať v plochom balení.

To ale nedostane koncový používateľ, diely poputujú do mikro tovární pokrývajúcich jednotlivé predajné regióny. Jedna mikro továreň s rozlohou 2 000 metrov štvorcových by mohla obsluhovať územie veľké ako Švédsko.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus: Budú horiace elektromobily postrachom ciest?

Luvly plánuje predávať model Luvly O za približne 10 000 eur, čo je skvelá štartovacia cena pre takýto malý elektromobil. Medzi priamo konkurenciu môžeme zaradiť Renault Twizy. Tam sa však štartovacia cenovka pohybuje na necelých 13 000 eur, čo môže v očiach potenciálneho zákazníka rozhodne zavážiť.

Zdroj