Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Logitech G923 - najlepší priateľ fanúšikov motoršportu a herných simulátorov

Logitech G923 - najlepší priateľ fanúšikov motoršportu a herných simulátorov
Stanislav Vinc
Logitech G923 - najlepší priateľ fanúšikov motoršportu a herných simulátorov
92 %

Forza Horizon 5, Gran Turismo 5, pomedzi to nové diely série F1 a v dohľade zaujímavé aktualizácie pre existujúce pretekárske hry… Súčasné obdobie praje fanúšikom motoršportových hier a v TOP rebríčkoch najhranejších titulov sa stále držia aj zaujímavé polo-profesionálne simulátory. V redakcii nám to preto nedalo a pozreli sme sa na to, ako si s nimi poradí volant Logitech G923, ktorý si rozumie aj s next-gen konzolami.

Pokiaľ sa vám doma povaľuje herný volant ešte z éry PS2 či Xbox 360, je celkom možné, že moderné hry ho už plne nepodporujú. Ak teda dostanete chuť zahrať si nejaký nový titul napr. aj na novej generácii herných konzol, obzrieť sa budete musieť po novom modeli. Technológie sa však za tú dobu zmenili a do rúk tak dostanete aj celkom nové technológie.

Ak ste si už pozerali ponuku nových volantov, zrejme už tušíte, na akú technológiu v tomto prípade narážame. V redakcii sme si totiž vyskúšali relatívne nový volant Logitech G923, ktorý do vienka dostal spätnú odozvu novej generácie, ktorú Logitech nazýva TRUEFORCE. Čo to znamená?

Logitech prepracoval 20-rokov starú technológiu force feedbacku, ktorú v tom čase obmedzovala slabá priepustnosť USB konektorov a nízky výkon 1-jadrových procesorov. Reakcie, ktoré boli pri tejto starej technológii degradované kvôli technologickým obmedzeniam, nová technológia TRUEFORCE odstraňuje a celú fyziku hry prenáša do vašich rúk.

Túto technológiu musí samozrejme podporovať aj samotná hra, ktorá dokáže do volantu v reálnom čase prenášať informácie o správaní vozidla, pneumatík a vozovke. TRUEFORCE by tak mal teoreticky vedieť prenášať do rúk skúsených vodičov aj také detaily, ako je strata kontroly nad zadnou časťou vozidla či prechod jedným kolesom cez nespevnený povrch. TRUEFORCE podporuje napr. GRID, Assetto Corsa, iRacing, Gran Turismo Sport či Dirt Rally 2.0.

Pozrite si

Gran Turismo 7: legenda pretekárskych hier sa vracia v extrémne dobrej kondícii

Na iné reakcie volantu pri hraní týchto hier som bol pripravený, no čo ma nemilo prekvapilo, bola miera hluku, ktorú so sebou TRUEFORCE prináša. Túto technológiu totiž poháňajú dva silné motory, ktoré v prípade, že si neznížite intenzitu haptickej odozvy, vedia narobiť slušný rámus. Ak bývate v byte, intenzitu „TF“ si budete musieť v nastaveniach hry výrazne znížiť.

Logitech G923 však ani zďaleka nie je iba o tejto technológii, perfektne som si jeho force feedback užil aj v hrách, ktoré TRUEFORCE nepodporujú. Celá práca volantu s fyzikou hry sa totiž za posledné roky výrazne posunula vpred a dokonca aj pri skoku zo staršej do novšej hry pocítite, že volant reaguje na vaše vstupy úplne inak a výstupy podáva, precíznejšie a realistickejšie ako predtým. Z toho „núteného“ upgradu na nový volant sa tak vo výsledku budete tešiť.

Logitech G923 je navyše mimoriadne kvalitný volant, pri ktorom by som sa nebál o to, že ho v návale emócií pri pretekaní zničíte. Vyrobený je totiž prevažne z kovu a potiahnutý je kožou, vďaka čomu pôsobí mimoriadne luxusne a perfektne sa drží aj počas dlhých herných posedení.

Zvláštnym prekvapením pre mňa boli „nožičky“ pre uchytenie volantu k stolu, ktoré sú v základe tak vysoké, že nedokázali obopnúť môj stôl s pomerne štandardne hrubou doskou. Až na diskusných fórach som zistil, že na týchto nožičkách sú plastové násadky, ktoré sa dajú odopnúť, vďaka čomu sa dá Logitech G923 pripevniť aj na ešte hrubšie stoly. Logitech to však z nejakého dôvodu v žiadnom návode nespomína.

Na samotnom volante máte k dispozícii viac tlačidiel a ovládacích prvkov, ako mnohé hry využívajú. Logitech G923 sa tak nestratí ani v pokročilejších simulátoroch, v ktorých si budete môcť niektoré ďalšie tlačidlá namapovať na špecifické funkcie, či už sa pustíte do farmárskeho simulátora alebo riadenia kamiónov.

Na vrchu volantu sa nachádzajú aj LED diódy, ktoré okrem stavu zapnutia volantu vo viacerých hrách slúžia aj ako otáčkomer. Pekný detail.

Neodlučiteľnou súčasťou volantu sú samozrejme aj pedále, ktoré pôsobia taktiež mohutne a kvalitne. V ich zostave nechýba ani spojka, ktorú vám však budú vo väčšine hier suplovať krídelká za volantom.

Čo ma však prekvapilo, bola priam športová tuhosť brzdy. Veľmi rýchlo som zistil, že na kolieskovom kresle ju nemám šancu stlačiť a pedále budem musieť oprieť o stenu. K dispozícii tu taktiež máte aj špicatú zarážku pre hranie na koberci.

Vyslovene sklamaním pre mňa bol fakt, že pri kúpe (nielen) tohto volantu si budete musieť dobre premyslieť, či chcete verziu pre PlayStation/PC, alebo Xbox/PC. Hoci až na tlačidlá vyzerajú rovnako, vzájomne nie sú kompatibilné. Ak sa teda pri najbližšej zmene generácií konzol rozhodnete pre prechod na inú platformu, vymeniť budete musieť aj volant.

Investícia 300-400 eur do herného volantu rozhodne nie je malá. Vopred si musíte rozmyslieť, či vôbec máte doma priestor na rozostavenie pohodlného herného kútika a či vás takéto hobby neprestane po pár týždňoch baviť. Ak ste si istý odpoveďami, výber tohto modelu určite neoľutujete. Hoci nie je bez chýb, stále patrí medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete.

Logitech G923 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.