Reklama

Gran Turismo 7: legenda pretekárskych hier sa vracia v extrémne dobrej kondícii

GT7 Porsche 911
Tomáš Kuník
GT7 Porsche 911
85 %
Ak máte v obývačke pod televízorom akúkoľvek generáciu PlayStation, pri slovnom spojení legenda pretekárskych hier vám určite napadne séria Gran Turismo. Najnovšie pokračovanie je tu a prináša množstvo noviniek, ale aj overených mechaník. Dokáže sa pobiť o titul najlepšej hry série?

Výhody

 • Preplnené informáciami o autách
 • Zaujímavo spracovaná kampaň Café
 • Návrat viacerých možností a obsahu
 • Viac ako 400 prepracovaných modelov áut
 • Cez 30 unikátnych okruhov a desiatky variácií
 • Zmeny počasia a času výrazne menia atmosféru a podmienky na trati
 • Prepracované online funkcie
 • Skvelá podpora DualSense ovládača
 • Skvelé grafické spracovanie na PS5

Nevýhody

 • 24 hodinové cykly zmeny času sú len na vybraných okruhoch
 • Zopár medzigeneračných prekážok
 • Chýba klasická kampaň

Jazda na okruhu nemusí byť pre všetkých zábavná. Len tak sa motať medzi zákrutami s tuctom iných áut môže pôsobiť ako poriadna nuda, no to rozhodne neplatí pre sériu Gran Turismo. Preteky majú dušu a celý zážitok umocňuje neskutočný cit pre detail viditeľný na každom jednom modely auta. Po predchádzajúcich dieloch prišiel čas na poriadny refresh, kedy nie je dôležité hnať sa za číslami, ale kvalitou.

Gran Turismo 7 sa teda nesnaží očariť enormným objemom dostupných vozidiel alebo lokalít. Oveľa dôležitejší je obsah a jeho kvalita. Tím Polyphony Digital na čele s Kazunori Yamauchim vypočul hlas fanúšikov a spoločne sa rozhodli opätovne priniesť klasické prvky, prepojiť ich s kvalitnými online funkciami a celé to zabaliť do jedinečného balíka, ktorý má šancu stať sa najlepšou hrou série.

Najnovší diel je výnimočný hneď vo viacerých bodoch. Vychádza súčasne na PlayStation 5 a PlayStation 4, čo z neho robí úplne prvé Gran Turismo, ktoré vyšlo súčasne na dve generácie konzol. Veľmi blízko tomu malo aj Gran Turismo 6, ktoré prekvapivo vychádzalo ešte na PlayStation 3 v čase, kedy sa do obchodov dostávala PlayStation 4.

Zároveň, na GT7 čakajú čerství majitelia PS5 nezvyčajne krátko. Hra vyšla len necelý rok a pol od vydania aktuálnej generácie PlayStation. Na druhú stranu, ak berieme do úvahy dĺžku vývoja od vydania GT Sport, ak teda vôbec môžeme brať GT Sport ako plnohodnotný diel, vývoj GT7 trval opäť viac ako 4 roky. Aj to zdôrazňuje, ako výnimočný je deň, keď sa nový diel Gran Turismo dostáva do obchodov.

Bez mihnutia oka musím povedať, že GT7 je masívna hra, ktorá je robená presne na mieru všetkým, ktorí milujú autá. Ak hltáte všetky informácie z pohľadu histórie, konštrukčné detaily, parametre, dôležité momenty motošportu, skrátka všetko čo súvisí so svetom áut, GT7 budete milovať. V Polyphony Digital dlhodobo dokazujú, že sú fanatici do áut.

Už prvé spustenie to jasne dáva najavo – úvodný film je dlhý, nedá sa preskočiť, no stojí za to si ho pozrieť aspoň raz. Ide o prierez automobilovou históriou s, ako vždy, parádnym vizuálom, strihom a hudobným sprievodom. Čo ma trochu mrzí je, že tu nenájdete kampaň, akú poznáme z iných GT hier. Síce ani GT Sport ju pôvodne nemalo, no dodatočne bola pridaná aktualizáciou. Očakávam preto, že niečo podobné sa stane aj tu.

Nakoniec to ale nie je až tak tragické, nakoľko tím okolo Yamauchiho si pripravil veľmi zaujímavý spôsob kampane. Síce som mal po celý čas pocit, že ide iba o tutoriál, nie je to tak. Všetko dôležité sa odohráva v Café, kde na vás čaká doslova menu plné áut. Celou hrou vás sprevádzajú osobnosti, ktoré vám prinášajú nielen cenné, ale aj skutočne zaujímavé informácie o autách a ich histórii. Pýtate sa, ako to celé funguje?

Kaviareň je oddychovou časťou, ktorá vám ale postupne otvára celý svet Gran Turismo. Otváraním „menučiek“ spúšťate kolobeh úloh, ktoré musíte splniť a ako odmenu získate nielen nové autá a kredity, ale aj prístup k novým funkciám či okruhom po celom svete. Menu štandardne tvorí získavanie kolekcií rôznych typov áut, kedy je vašou úlohou odjazdiť konkrétne preteky, práve v ktorých získate potrebné vozidlá.

Kolekcie pozostávajúce z troch áut sú orientované buď na triedy alebo značky vozidiel. Môžete preto získať kolekciu BMW M, pick-upov, výkonných hatchbackov alebo starších retro kúskov. Ku každej úspešne získanej trojici dostanete opis s veľmi zaujímavými informáciami, ktoré vám odhaľujú udalosti, ktoré stoja za vznikom daných modelov. Samotné preteky sú zábavné aj s umelou inteligenciou. Tá je už na obstojnej úrovni, ale výrazné zlepšenie by malo nastať s pridaním AI s názvom GT Sophy, ktorá vznikla strojovým učením a vraj je na úrovni profesionálnych jazdcov.

Okrem klasických pretekov tu narazíte aj na šampionáty či konkrétne úlohy. V rámci kaviarne máte prehľadne uložené vaše cenné zbierky vozidiel odfotených v rámiku a aj trofeje, ktoré ste v rámci kampane získali. Zároveň je tu aj múdry chlap s menom Chris, ktorý vie povedať kopec informácií k doslova každému autu, ktoré máte aktuálne vybrané. Čo sa ešte samotných „menučiek“ týka, okrem už spomenutých vecí vás hra vyzve na otvorenie nových funkcií a miest v GT svete.

Vďaka tomu získavate prehľad o dostupných možnostiach, čím sa pomaly dostávame novinkám, ale aj slávnostným návratom. Comeback zažíva GT Auto, ktoré je opäť pripravené s autoservisom. Svoje auto tu môžete umyť, vymeniť mu olej, spraviť kompletnú generálku motora pre zlepšenie výkonu alebo obnoviť tuhosť karosérie. Zaujímavosťou je tiež rozšírenie karosérie.

Súčasťou GT Auto je možnosť pre úpravu vzhľadu vlastného jazdca. Viete si ľubovoľne upraviť kombinézu, a to zmenou farby či pridávaním vzorov, či textu. Totožné možnosti sú k dispozícii aj pre prilbu. Čo si zaslúži pozornosť je editor áut. Štvorkolesového tátoša si viete upraviť naozaj rôznymi spôsobmi. Samozrejme, vyberať môžete z desiatok rôznych farieb či typov diskov. V rámci nich môžete ďalej voliť ich veľkosť či šírku.

Auto si môžete vybaviť doplnkami po bokoch, vpredu či vzadu. Je škoda, že možností nie je viac a ide skôr o drobné detaily. Áno, viete si tu pridať aj zadné krídlo v rôznych prevedeniach, iné prvky majú len základné variácie. Doplnkov teda nie je veľa, no medzi nimi nechýba napríklad ťažné oko či ochranná klietka. Opäť je samozrejmosťou možnosť popísať a polepiť si auto podľa vašich predstáv a kreatívneho ducha. Čo ale prekvapí je, že si môžete meniť teplotu žiarovky.

Ďalší bod na mape GT7 patrí dielne pre tuning auta. Postupom v hre získavate prístup k jednotlivým vylepšeniam, ktoré sú rozdelené medzi Športové, Klubové športy, Polo-pretekárske, Pretekárske a Extrémne. Opäť tak môžete svoje auto osadiť lepším počítačom, vzduchovým filtrom, športovými brzdami, spojkou, lepšími piestami, chladičom, výfukom či znížiť hmotnosť alebo naopak zvýšiť tuhosť karosérie. Nechýba tu ani nitro či kompletná výmena motora.

Možnosti sú pre hráčov Gran Turismo série dobre známe, je ich veľa a spolu s nimi získavate prístup k šialeným možnostiam nastavenia auta. Možnosti sú naozaj neskutočne podrobné a aj to dokazuje, ako hra veľmi citlivo pracuje s nastaveniami a jazdnou fyzikou. Nastavovať si môžete napríklad kompletné zavesenie kolies, od stabilizátora, cez natočenia kolies, nastavenia svetlej výšky až po pomer tlmenia s kompresiou a expanziou.

Môžete si podrobne nastaviť diferenciál, úroveň točivého momentu, rozloženie, citlivosť plynu a bŕzd a nechýba tu ani podrobné nastavovanie prevodovky s jednotlivými stupňami na základe otáčok motora. Skrátka, toto je priestor, kde sa naozaj môžete vyhrať a zároveň vyhrávať preteky, ak zvolíte tie správne čísla.

Tak ako aj v GT Sport, aj tu je celková sila auta reprezentovaná takzvaným indexom výkonu. Ako určite viete, výkon motora nie je to jediné, čo hrá kľúčovú rolu pri pretekoch. Práve preto je tu index výkonu, ktorý lepšie vyrovnáva jednotlivé rozdiely medzi autami. Požiadavky pre vstup do pretekov sa teda obmedzujú podľa tejto veličiny, ale nemusí to tak byť vždy.

Ďalším bodom na mape GT7 je takzvaná Vitrína, čo je miesto, kde sú zhromaždené všetky vaše fotografie, uložené záznamy z jázd, ale aj skladby, ktoré sú v hre dostupné. Tie si mimochodom môžete aj ľubovoľne vypínať. S fotografiami úzko súvisí ďalšie miesto, a to Scapes. Tie hráči Gran Turismo rovnako musia poznať. Ide o reálne scenérie z rôznych lokalít po svete, v ktorých môžete odfotiť vaše auto.

K dispozícii je takmer 2 600 lokalít a výsledné snímky sú famózne. Kvalita modelov áut je naozaj fenomenálna a opäť posunutá na vyššiu úroveň. Aj toto dokazuje, pre koho je séria Gran Turismo určená. Takúto úroveň detailov vám neponúkne žiadna iná hra. Výsledné fotografie doťahujú do dokonalosti možnosti fotoaparátu. Vozidlo si viete naozaj precízne nastaviť, pozapínať svetlá, natočiť kolesá a dokonca sa môžete rozhodnúť, či na ňom má byť vidieť špina alebo vizuálne poškodenia.

Zároveň, foto režim je pripravený na rôzne spôsoby sledovania vozidla, vďaka čomu získate vizuálne parádne fotografie aj zo samotných pretekov. Sami sa môžete pohrať s úrovňou rozmazania pozadia, kolies či hĺbky ostrosti. Viete zvoliť rôzne efekty, akým je napríklad aj šum. Chýbať tu logicky nemôžu filtre, ktorých je naozaj dosť a takmer do každej situácie nájdete ten správny.

Súčasťou kariéry musia byť licencie, ktoré sú rozdelené na B, A, IB, IA a S. Pripravené sú pre vás rôzne neštandardné situácie, zložité zákruty, ale aj nepriaznivé počasie. Úseky musíte zdolať v stanovenom čase a väčšinu z nich je možné spraviť na bronz ľavou-zadnou. Ak ale chcete ísť vyššie, hlavne na zlato, už sa zapotíte. Tradičnú kariéru samozrejme dopĺňajú aj ďalšie úlohy, ako napríklad Skúsenosti z okruhov.

Každý okruh je rozdelený na jednotlivé sekcie, ktoré musíte zdolať v stanovenom čase. To je úloha, ktorá vás opäť vie zabaviť aj na desiatky hodín, hlavne ak budete útočiť na zlato. Ďalej tu nechýbajú štandardné možnosti pre jednoduchú hru ako arkádové preteky, časovky alebo driftovanie. Ďalší priestor na honbu za zlatom je v novej možnosti s názvom Misie.

Postupom v hre získavate prístup k sérii úloh, ktoré môžu pozostávať napríklad z dragrace, zhadzovania kužeľov, driftovania, predbiehania ostatných áut v limite a mnohých ďalších. Zábava série Gran Turismo vychádza aj z pomerne jednoduchej činnosti, a to zbierania áut. Vozidlá môžete získavať buď prechádzaním kampane, ale aj kupovaním. Autá môžete kupovať nové v sekcii Brand Central, v rámci bazáru či v sekcii Legendárne vozidlá.

Totiž, v Brand Central sú k dispozícii iba novšie autá z 21. storočia. Všetky ďalšie, ktoré prišli na trh v roku 2000 a skôr, sú k dispozícii iba medzi Legendárnymi vozidlami. Takéto múzeum pritom nie je iba samostatnou kategóriou bez hlbšieho zmyslu, práve naopak. Ku každému autu je pripravených kopec zaujímavých informácií. Bazárové autá je tiež možnosť, ktorá sa vracia. Ide o priestor, kde kúpite rôzne autá za nižšiu cenu.

Celkovo je v Gran Turismo 7 zatiaľ 424 detailne vymodelovaných áut. Pri každom výbere auta v garáži alebo pred kúpou v obchode, si môžete zapnúť dynamické scény, ktoré rovnako vyzerajú výborne. GT7 som hral ako na PlayStation 5, tak aj PlayStation 4, takže viem veľmi dobre porovnať jednotlivé vizuálne rozdiely a generačný rozdiel je priepastný. Zatiaľ čo na PS5 hra beží natívne v 4K pri 60 FPS, na PS4 je to samozrejme iba 1080p a 60 FPS.

Okrem toho je ale grafická stránka na PS4 výrazne horšia. Kvalita modelov, textúry, spracovanie okolia, tiene, vyhladzovanie, úroveň detailov v diaľke, všetko toto sú veci, ktoré vidieť na prvý pohľad a sú absolútne očakávané. Veď, sami ich môžete vidieť na priložených fotografiách – niektoré pochádzajú z PS4, iné zase z PS5. Verzia pre aktuálnu generáciu je vizuálne naozaj skvelá a posun je badateľný. Spomenúť samozrejme musím aj raytracing, ktorý tu síce funguje iba pri replayoch (ktoré boli prepracované s lepšími zábermi a hudobnou dynamikou) a v menu hry, no rozdiel je opäť výrazný.

Na druhú stranu, myslím si, že práve fakt, že ide o multi-generačnú hru vývojárov v niektorých smeroch brzdil. Napríklad také odrazy na kapote alebo na budíkoch nie sú veľmi odlišné medzi jednotlivými konzolami. Mierne komicky môže pôsobiť aj dážď pri pohľade z interiéru, ktorý je ale skôr vecou programátorov a grafických dizajnérov ako nedostatkom výkonu. Na kvalitu dažďa ako v DriveClube si ešte budeme musieť počkať.

Okolie tratí síce nebúra limity, ale je tu taktiež vidieť posun vpred. Otázne je tiež to, do akej miery boli vývojári obmedzení zmenou času či počasím. Vzhľadom na to, že táto funkcia je dostupná medzigeneračne bez rozdielu, a to aj na trati akou je Nurburgring, prekážky boli skôr časové a nie výkonové. Zmena času a počasia v GT7 totiž nie je dostupná na každej trati rovnako a vývojári pripravili rôzne možnosti pre každú trať zvlášť.

Počasie sa medzi jednotlivými možnosťami môže dynamicky meniť a celé je to spracované na veľmi dobrej úrovni. To, ako sa behom pretekov atmosféra otočí na ruby je naozaj parádne. Zmena oblačnosti s uhlom slnka a prípadným dažďom robí divy nielen v skutočnosti, ale aj tu, v hre. Toto GT7 zvláda na solídnu dvojku, aj keď stále sa neviem zbaviť pocitu, že bez podpory PS4 by to predsa len mohlo byť o niečo lepšie.

Zároveň je naozaj škoda, že plnohodnotné 24 hodinové cykly nie sú na všetkých okruhoch. Nuž, nevadí, berme to tak, že Sony stále podporuje aj predchádzajúcu generáciu PlayStation. Predsa len, nie je to tak dávno, čo PS5 prišla na trh. V Gran Turismo 7 je 34 rôznych lokalít a každá trať ponúka niekoľko variácií. Už teraz Polyphony Digital potvrdilo, že zoznam nie je konečný a bude sa ďalej rozširovať.

Síce sa tu vrátilo niekoľko obľúbených tratí, vrátane Trial Mountain, zopár ďalších by si určite zaslúžilo rovnaké oživenie. Veľmi by som privítal aj ďalšie skutočné okruhy, no na fiktívny Seattle stále čakám. Štúdio už viackrát dokázalo, že sa o hru vedia naozaj poctivo starať a tu to určite nebude inak. Aby som nezabudol, jeden z nových režimov je aj takzvaná Music Rally, kde s autom jazdíte „do hudby“. Celé to funguje tak, že máte k dispozícii určitý počet beatov, ktoré ubúdajú podľa hudby.

Prechodom cez brány získavate ďalšie beaty a rýchlou jazdou sa musíte udržať na trati minimálne do konca pesničky. Zároveň ale musíte prejsť dostatočne dlhú vzdialenosť na získanie bronzovej, striebornej alebo zlatej trofeje. Takýchto hudobných rally je v hre iba šesť, čo je škoda. Ale! Aj tu bolo potvrdené, že budú neskôr dopĺňané. Ide o jednoduchý koncept, ale zakomponované hudobné mixy sú tu naozaj vydarené. Je to zábava.

Ako som už vyššie spomínal, na PS4 vyšlo iba GT Sport (mimochodom, PS4 je zatiaľ jediná generácia PlayStation, na ktorú bola vydaná iba jedna GT hra), ktoré smerovalo najmä na online prvky. Tie boli naozaj prepracované a postupnými aktualizáciami ďalej vylepšované. Z obyčajných online pretekov sa v GT Sport stali poctivé online súťaže, ktoré zásadným spôsobom menili vašu motiváciu posúvať sa vpred.

Pri štandardnej offline kampani je vždy cieľ skončiť na prvom mieste. Keď sa postavíte na štart online pretekov, rovnaký cieľ máte aj tu, no hneď v prvej zákrute sa môže zmeniť. Ak je medzi vami a prvým miestom priepastný rozdiel, vašim jediným súperom sa stávajú hráči blízko vašej pozície. Vďaka GT Sport máte aj zo siedmeho miesta rovnako dobrý pocit ako z prvého, ak je naozaj poctivo vybojované.

Režim Sport je súčasťou aj Gran Turismo 7 a prichádza prakticky bez akýchkoľvek zásadných zmien. Stále ste pod drobnohľadom systému a každý váš krok na trati je poctivo sledovaný. Hra každého hráča onálepkuje hodnoteniami, ktoré sú kľúčové pre vyrovnané preteky. Ak nemáte problém do áut narážať, hrať budete s takými hráčmi, ktorí majú podobné správanie. Ak ale naopak hráte čisto, môžete sa spoľahnúť na to, že až na skutočné kolízie bude aj jazda ostatných hráčov čistá.

Hodnotenie jazdca obsahuje sedem rôznych tried – E, D, C, B, A, A+ a S, do ktorých vás hra zaradí podľa toho, ako veľmi sa vám darí. Hodnotenie športového správania zase vypovedá o spomínanej čistote jazdy. Pred vstupom do režimu Sport sa hra všetko snaží dôkladne vysvetliť, aby ste pochopili pravidlá a mali maximálny zážitok z každých pretekov. V rámci Sport sú k dispozícii denné preteky, ktoré sa pravidelne menia, no taktiež šampionáty.

Vzhľadom na to, že celý ekosystém sa ešte iba rozbieha, nemali sme ho ako otestovať na maximum. Okrem režimu Sport hra obsahuje aj klasické Lobby, kde môžete vytvárať miestnosti, vlastné preteky s vlastnými podmienkami. Nechýba tu ani opotrebenie pneumatík, spotreba paliva či mechanické poškodenie, ktoré je skôr na výstrahu.

Pri náraze v 200 km/h automaticky nekončíte, ale môžete pokračovať ďalej, aj keď s dosť nepríjemným poškodením viacerých častí auta. Vizuálne poškodenie tu samozrejme tiež, ale iba v podobe oškretého laku, mierne pokrčeného plechu alebo prasknutých sklíčok na svetlách. Teda väčšinou ide o to, na čo sme už roky zvyknutí. Samozrejme, veľkou témou v sérii Gran Turismo je fyzika. Najnovší diel je na tom opäť veľmi dobre a prináša dobré vyváženie.

Opäť som bol až prekvapený, ako veľmi dobre sú zvládnuté jednotlivé autá po stránke zážitku z jazdy. Že som sa ocitol na trati s Mercedesom som vedel rozpoznať už zo samotného správania auta. Väčší dôraz na zmenu počasia je naozaj zjavný. Mláky majú rôznu úroveň a pri najväčšom daždi sa dokonca tvoria aj na tráve. Mrzí ma však, že som sa pri recenzovaní nedostal k volantu, aby som fyziku mohol dôkladnejšie preveriť. Snáď sa mi to podarí časom.

Ak hráte na PS5, podpora ovládača DualSense je tu zvládnutá veľmi dobre. Vďaka haptickej odozve sa k vám prenášajú informácie z povrchu, na ktorom jazdíte. Či už ide o štrk, prechádzate cez trávu alebo vodu, všetko cítite. Odpor tlačidiel na plyne a brzde výrazne zlepšuje pocit z jazdy a lepšie dokážete odhadnúť, čo si môžete dovoliť. Často diskutované sú aj zvuky, ktoré sú v GT7 zase o kus ďalej. Na zvuky vysávača zabudnite.

Gran Turismo 7 naozaj prichádza v plnej zbroji. Síce v aktuálnom štádiu nedokáže obsahom pre offline časť konkurovať napríklad Gran Turismo 4, doba je iná a online funkcie sú tie skutočne podstatné. V mnohých ohľadoch je Gran Turismo 7 najlepším pokračovaním s veľmi sľubnou budúcnosťou. Ak máte radi Gran Turismo alebo ste v sérii nováčikom a milujete autá, nemáte nad čím rozmýšľať. To, čo ponúka GT7 vám nedá žiadna iná pretekárska hra.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.