Reklama

Loď Starship zamieri do vesmíru už čoskoro

Zdroj | The Verge
Juraj Procházka
Zdroj | The Verge
Zdroj | The Verge

Vývoj kozmických dopravných prostriedkov, zvlášť tých pilotovaných, je takmer neznesiteľne zdĺhavý proces. Stačí sa pozrieť na novú kozmickú loď Orion, ktorú pre NASA vyvíja spoločnosť Lockheed Martin už od roku 2006.

Je pravdou, že za isté spomalenie jej vývoja môžu aj predošlé administratívne rozhodnutia, ale ak sa má stihnúť pilotovaný let na Mesiac v rámci projektu Artemis do roku 2024, treba loď rýchlo dokončiť.

Pozrite si

SpaceX tvrdo pracuje na kozmickej lodi pre lety na Mars

Šéf SpaceX Elon Musk predstavil myšlienku najsilnejšej nosnej rakety BFR a medziplanetárnej kozmickej lode ITS len pred troma rokmi v súvislosti s plánom na výskum a kolonizáciu Marsu. Následne bola nosná raketa premenovaná na Super Heavy a kozmická loď na Starship a obidva prostriedky zaznamenali aj určité konštrukčné zmeny.

Zdroj | TESLARATI

Podstatné je, že medzitým SpaceX rázne prešla od slov k činom a dnes už úspešne testuje nielen nové motory Raptor, ktoré majú pri raketách, aj kozmických lodiach nahradiť súčasné motory Merlin. Raptory budú poháňať tandem SuperHeavy Starship (SHS). Super Heavy je prvým stupňom rakety predtým označovanej ako BFR (Big Falcon Rocket), druhým bude kozmická loď Starship.

Zdroj | Business Insider

Jej vývoj napreduje pozoruhodným tempom. SpaceX uviedla, že systém SHS vyvíja s použitím rovnakej rýchlej iterácie, aká viedla k úspechu pri vývoji nosičov Falcon 1, Falcon 9, Falcon Heavy, aj kozmickej lode Dragon.

Od skokov na orbitu

SpaceX už pripravuje dva testovacie prototypy lode Starship „orbitálnej kategórie“ v Cocoa na Floride a v Boca Chica v Texase. Už skôr ale absolvovala testy s prototypom nazvaným Starhopper. V júli na základni Boca Chica poskočil Starhopper prvýkrát do výšky 20 metrov a 27. augusta uskutočnil tento prototyp druhý let, či skok, do výšky 150 metrov – priebeh testu si môžete pozrieť vo videu.

Starhopper poháňa jediný motor Raptor, ale augustový skok bol zrejme zároveň posledným testom tohto prototypu. Pri ďalších pokusoch už budú lietať prototypy Starship Mk1 (na základni v Texase) a Starship Mk2 na Floride.

Generálny riaditeľ SpaceX Elon Musk 28. augusta uviedol, že prvé letové testy lode Starship sa môžu uskutočniť už v októbri 2019. Korešponduje to s júlovým odhadom, ktorý predpokladal termín testu o 2 až 3 mesiace.

Pozrite si

SpaceX spustí prvý komerčný let Starship už o dva roky. Má už zákazníkov?

Na 28. septembra Musk plánuje rozsiahlu prezentáciu aktuálneho stavu vývoja lode Starship.

Zdroj | SpaceX

Netrpezlivo očakávaná prezentácia by mala odhaliť technické podrobnosti procesu, ktorý viedol SpaceX k rozhodnutiu nahradiť plášť lode Starship z kompozitov nehrdzavejúcou oceľou a ďalšie detaily zmien, ktorými prešla konštrukcia lode za posledný rok.

Do konca roku na orbite?

Fanúšikovia SpaceX pozorne sledujú aktivity na základniach Boca Chica, aj Cocoa a hlásia všetky zmeny, aj dopravu komponentov.

Zdroj | Twitter

Pred niekoľkými týždňami bola do sekcie nádrže Starship Mk1 nainštalovaná pohonná jednotka s trojicou motorov Raptor. Pracovníci teraz inštalujú kupolu, ktorá oddeľuje nádrže na tekutý kyslík a metán, a poslednú kupolu na vrchole nádrže LOx, čo naznačuje finálnu fázu montáže.

Aj keď tím konštruktérov vesmírnej lode Starship Mk2 (v Cocoa na Floride) bol nútený na niekoľko dní pozastaviť práce v dôsledku prichádzajúceho hurikánu Dorian, v Texase práce pokračujú bezo zmeny v dvoj- až trojsmennej prevádzke.

Zdroj | SpaceX

Musk tvrdí, že prvý let Starship – pravdepodobne pôjde o prototyp Mk1 – by už mal dosiahnuť výšku 20 km, čo naznačuje, že SpaceX plánuje v krátkom čase prechod na výškové testy.

Premiérový pokus o let na obežnú dráhu by sa mohol podľa Muska uskutočniť „krátko potom“.

Pozrite si

Ruským motorom v USA odzvoní. Vďaka Blue Origin

To si však okrem kozmickej lode vyžiada aj dokončenie prvého stupňa rakety Super Heavy a viac ako 20 motorov Raptor. Aby sa podarilo dosiahnuť náročnú métu – testovací let lode Starship na obežnú dráhu ešte pred koncom roku 2019 – bude potrebné vynaložiť veľa úsilia.

Na smelé vízie a ťažko splniteľné (a často preto nedodržané) termíny sme u Elona Muska zvyknutí, pritom však nezriedka dokáže vo svojich firmách dosiahnuť hviezdne okamihy. V prípade kozmickej spoločnosti SpaceX to platí takmer doslova. Či sa to s loďou Starship podarí ešte v tomto roku, uvidíme čoskoro.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.