Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

LIDL spustil najlacnejšie nabíjanie na Slovensku bez registrácie!

LIDL spustil najlacnejšie nabíjanie na Slovensku bez registrácie!
Števo Porubský
LIDL spustil najlacnejšie nabíjanie na Slovensku bez registrácie!

Už minulý týždeň sme avizovali, že LIDL od dnešného dňa, 15. augusta 2022, chystá spoplatniť svoju sieť nabíjacích staníc pre elektromobily. Doteraz bezplatná sieť je od dnes spoplatnená veľmi nízkou sumou, vzhľadom na konkurenciu, rozdiel je však v spôsobe účtovania.

To si totiž LIDL, resp. rakúska firma zastrešujúca sieť rýchlonabíjacích staníc (has.to.be gmbh), určila veľmi zvláštne. Hoci je cena za 1 kWh iba 0,24 € (AC) a 0,39 € (DC), LIDL vám najskôr z účtu stiahne až 80 € ako akúsi zábezpeku. Ak tankujete v zahraniční, tento spôsob vám určite nebude neznámy. Rozdiel je však v tom, že v zahraničí tankujete pomerne drahé palivo, pričom účet môže pokojne dosiahnuť desiatky eur. V prípade nabíjania s cenou 0,39 €/kWh by ste ale za 80 € museli načerpať až 205 kWh, čo je nereálne!

Obsah pokračuje pod reklamou

Takže hoci má LIDL aktuálne najlacnejšie nabíjanie na Slovensku bez registrácie, platiť vopred 80 € je verím nielen podľa mňa prehnané. Keďže LIDL zatiaľ nespustil žiadne balíky, nevyžaduje ani registráciu. Všetko, čo potrebujete je smartfón s pripojením na internet a platobná karta, resp. PayPal účet, pomocou ktorých najskôr uhradíte 80 € a po ukončení nabíjania sa na účet vráti rozdiel medzi „tankovaním“ a zaplatenou zálohou.

LIDL má v podmienkach ešte jeden háčik. Minimálna suma, ktorú si LIDL zaúčtuje je 3,60 (AC), resp. 3,51 € (DC), čo predstavuje nabitie batérie o 15 kWh (AC), resp. 9 kWh (DC).

Toto je čosi ako má ZSE Drive (a ďalší) a jeho parkovné. Operátor ponúka nabíjanie na svojich staniciach za 0,39 € (AC) a 0,49 € (DC) za 1 kWh v programe ZSE Drive Guest. Parkovné vo výške 3 € za každú začatú hodinu nabíjanie si účtuje po prejdení určitého času (rôzne pre rôzne výkony).

Aj GreenWay ponúka tzv. guest nabíjanie, teda bez nutnosti registrácie. V tomto prípade má ale podstane vyššie ceny, a to 0,35 € (AC) a 0,55 € (DC) za 1 kWh. Aj GreenWay si účtuje tzv. parkovné, a to 0,10 €/min nabíjania nad pevne stanovený čas vyhradený pre konkrétne štandardy.

Bez registrácie môžete nabíjať aj v sieti MOL PLUGEE, a to za ceny 0,32 € (AC) a 0,50 € (DC) za 1 kWh. Po 30 minútach nabíjania vás ale sieť nabíjačiek, ktoré nájdete na čerpačkách Slovnaftu, bude účtovať 0,10 € za každú minútu nabíjania navyše.

Slovenská sieť ejoin zatiaľ nabíjanie bez registrácie neponúka. Po registrácii sú ceny nižšie ako u konkurencie, no ak sa zaregistrujete v ZSE Drive, GreenWay či MOL PLUGEE, tiež získate nižšie ceny, ako tie spomínané vyššie.

LIDL tak patrí jednoznačne k najlacnejším na Slovensku. Sieť sa hrdí aj tým, že na nabíjanie využíva výhradne zelenú energiu, teda elektrickú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov. V sieti nabíjačiek LIDL je zatiaľ možné nabíjať v roamingu ChargePoint.