Výhody
- Android 7.0
- NFC
- úctyhodný výkon
- prebudenie dvojitým poklepaním
Nevýhody
- chýba snímač odtlačkov prstov
- slot pre SIM a SD kartu pod zadným krytom
- minimálne nastavenia fotoaparátu
- chýba notifikačná dióda
Kórejský výrobca smartfónov predstavil na tohtoročnej výstave CES viacero nových modelov nižšej triedy, my sme sa pozreli na jeden z najzaujímavejších. Stojí LG K10 (2017) za zváženie?
Minuloročný model neohúril, no ani výrazne nesklamal. Zaujal dizajnom, stabilným chodom systému a slušným 13 Mpx fotoaparátom. Mal však aj svoje mínusy, tak ako aj súčasná verzia označená ako LG K10 (2017).
K novinke sme sa dostali ešte pred jej uvedením do predaja, teda cena telefónu je len odhadovaná. Pozrime sa teda čo model nižšej triedy ponúka.
Smartfón so zaobleným (2,5D) telom s rozmermi 148,7 x 75,3 x 7,9 mm a 5,3-palcovou uhlopriečkou sa drží v ruke skutočne pohodlne bez pocitu náhleho vykĺznutia.
Telo smartfónu, ktoré aj keď je tvorené zo zadnej strany odnímateľným plastovým krytom, nevydáva praskajúce zvuky. Celkový luxusný dojem dopĺňa kombinácia čiernej a bronzovej farby.
Zaskočiť vás ale môže absencia klasického bočného tlačidla (na ľavej či na pravej strane) slúžiaceho na odomknutie obrazovky. Kórejský výrobca zvolil atypický spôsob, ktorý mi ale veľmi nevyhovoval.
Tlačidlo nájdete pod zadnou hlavnou kamerou a predstavuje snímač odtlačkov prstov. Je však zaujímavé, že európska verzia snímačom odtlačkov prstov nedisponuje, obsahuje len klasické tlačidlo. Ovládanie hlasitosti dostalo, už ako zvyčajne, miesto na ľavej bočnej stene smartfónu.
Z praktického hľadiska ma telefón veľmi nepotešil, keďže nový LG K10 (2017) nedisponuje notifikačnou LED diódou. Teda prijaté SMS správy či upozornenia na udalosti neboli signalizované ináč ako zvukovým tónom.
Prijemne ma však prekvapila funkcia dvojitého poklepania po displeji umožňujúca okamžité prebudenie displeja, čím výrobca aspoň čiastočne nahradil chýbajúce bočné tlačidlo. Reakcia na poklepanie je skutočne rýchla.
Práve tým si možno novinka získa budúcich majiteľov, ktorí nebudú požadovať nadpriemernú hustotu pixelov (PPI) displeja a špičkové parametre.
Tak ako aj predchádza, aj nový LG K10 (2017) disponuje iba HD (720 x 1 280 px) LCD IPS displejom s hustotou pixelov 277 PPI.
Nezmenilo sa ani umiestenie reproduktora, síce mriežka je rozdelená na dve časti, stále je ale na zadnej strane. Ostal aj už postupne vytrácajúci sa microUSB konektor s 3,5 mm jack portom umiestnením hneď vedľa.
Hardvér je už posilnený o nové čipy, vďaka čomu si novinka vyslúžila v populárnom AnTuTu teste takmer 40 000 bodov (Lenovo K6 Note získal v našom teste viac než 44 000 bodov).
Zásluhu na úctyhodnom skóre v nižšej triede má predovšetkým 8-jadrový Mediatek MT6750 (8 x ARM Cortex-A53, 1,5 Ghz) spolu s grafickou častou Mali-T860MP2. Dopĺňa ich ešte 2 GB pamäť RAM.
Bezdrôtovú konektivitu už klasicky zabezpečuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dual-band) a Bluetooth 4.2, no na prekvapenie aj NFC, o ktorom si môžete prečítať v našej komplexnej téme.
Vnútorná pamäť má uvedenú 16 GB kapacitu, no v skutočnosti je k dispozícii len niečo cez 8 GB. Novinka je ale vybavená slotom pre pamäťovú kartu, bez ktorej sa pravdepodobne nezaobídete.
Miesto pre nanoSIM a SD kartu nájdete pod zadným plastovým krytom, pod ktorým sa skrýva taktiež akumulátor s kapacitou 2 800 mAh.
Vymeniteľná batéria mi poskytla na jedno nabitie výdrž na viac ako jeden deň počas nenáročnej záťaže, čím sa radí k priemeru vo svojej kategórii.
Predlžiť výdrž mi pomohla aktivácia úsporného režimu, ktorý automaticky zníži jas, vypne vibrácie a tiež obmedzí aktivitu aplikácií na pozadí.
Ak však telefón vyšťavíte až do maxima, jeho opätovné nabitie na 100% vám zaberie približne 2 hodiny a 20 minút. Je to v dôsledku absencie rýchlonabíjania. Pre tých, ktorým stačí polovičná kapacita, približne za 1 hodinu budú môcť telefón odpojiť z nabíjačky.
Ako ste si mohli prečítať v úvodnej tabuľke plusov a mínusov, smartfón beží na novom Androide 7.0 Nougat, čo môžeme považovať za významný plus. Keďže napríklad nami nedávno recenzovaný Samsung Galaxy A5 2017 si na nový Android ešte nejaký ten mesiac počká.
Novinka samozrejme nebeží na čistom Androide, ale na grafickej nadstavbe, na ktorej som nezaznamenal zasekávanie či nadmerné čakanie na spustenie aplikácie.
Z pohľadu funkcií ma najviac zaujala možnosť takzvaného praktického zobrazenia. Systém dokáže redukovať modré svetlo v troch úrovniach (nízka, stredná a vysoká) a nakoniec radikálne používať len čierno-biely režim. Funkciu som ocenil predovšetkým vo večerných hodinách.
Okrem toho je nezanedbateľný spomínaný šetrič batérie, klávesové skratky a doplnenie virtuálnych tlačidiel. Najviac pravdepodobne využijete dvojité poklepanie po displeji, ktoré zobudí obrazovku a vy si tak bez nutnosti zdvíhania telefónu zo stola môžete skontrolovať notifikácie.
Nakoniec sa pozrime ešte na kvalitu fotografií. Hlavná zadná 13 Mpx kamera s HDR a LED bleskom, no bez optickej stabilizácie (OIS), ponúka nahrávanie videa vo Full HD kvalite pri 30 snímkoch za sekundu. Predný snímač síce taktiež dokáže nahrávať Full HD videá, no disponuje iba 5 Mpx.
Kvalita fotografií vôbec nie je zlá napriek tomu, že sa jedná o nižšiu triedu smartfónov. Ako môžete vidieť na priložených fotografiách, za dobrých svetelných podmienok môžete očakávať slušné výsledky.
Otvorením fotografií v novej karte ich zobrazíte v plnej kvalite.
Avšak počas fotografovania v noci a za zlých svetelných podmienok obstál 13 Mpx snímač najhoršie, kedy fotografie boli viditeľne zašumené.
Najväčším sklamaním bola pre mňa predovšetkým samotná aplikácia fotoaparáta, ktorá neponúka takmer žiadne nastavenia. Chýba napríklad panoráma či väčšia ponuka filtrov.
Nový LG K10 (2017) doposiaľ nemá stanovenú cenu a ani dátum uvedenia do predaja na našom trhu (malo by sa tak stať v priebehu najbližších dňoch).
Môžeme ale predpokladať sumu okolo 200 eur, na základe nedávneho predstavenia smartfónu pre indický trh. Ak bude cena totožná alebo nižšia, určite stojí model aspoň sa zváženie. Ak ale požadujete väčšiu výdrž a lepšie parametre, prečítajte si našu recenziu na spomínaný Lenovo K6 Note.