Reklama

Lexus UX 300e je prvý, zatiaľ ale slabo vybavený elektromobil

Zdroj | Lexus
Števo Porubský
Zdroj | Lexus
Zdroj | Lexus

Lexus na domácom autosalóne prekvapil predstavením svojho prvého plne elektrického SUV s názvom UX 300e. Novinka je súčasťou programu Lexus Electrified, teda Elektrifikovaný Lexus. Ďalšie modely budú totiž pribúdať.

Zdroj | Lexus
Pozrite si

Lexus LF-30 Electrified má byť budúcnosťou japonskej značky

Nový Lexus UX 300e je teda prvou lastovičkou medzi elektromobilmi značky a aj tak vyzerá. Lexus sa totiž drží výrazne pri zemi. Pod kapotou je 150 kW elektromotor s krútiacim momentom 300 Nm. To sú ešte tie dobré parametre.

Motor však živí len 54,3 kWh batéria, ktorá má poskytovať dojazd na úrovni 400 km, no podľa starej NEDC metodiky. Reálne tak môžeme počítať s dojazdom pod 300 km.

Zdroj | Lexus

Navyše na jej dobíjanie je možné používať maximálne 50 kW DC nabíjačku. Pri nabíjaní striedavým prúdom (AC) je možné využívať výkon len 6,6 kW nabíjačky vo vozidle. Nabitie batérie v domácom prostredí tak môže trvať aj celú noc.

Zdroj | Lexus

Automobilka sa pochválila, že UX 300e bude disponovať 4-stupňovým systémom rekuperácie, ktorý bude možné voliť páčkou pri volante. Plusom je tiež mobilná appka, cez ktorú je možné sledovať stav elektromobilu aj počas nabíjania. Na diaľku je možné zapnúť klímu či vyhrievanie sedadiel alebo okien.

Model UX300e je vybavený komplexným bezpečnostným systémom Lexus Safety System+, ktorý sa stará o to, aby ste sa vyhli čelným zrážkam, sledovaniu pruhov a nočnému videniu. Inak povedané, rozpoznáva chodcov, udržuje vozidlo v jazdnom pruhu, má aktívny adaptívny tempomat, systém rozpoznávania značiek a automatické diaľkové svetlá.

Zdroj | Lexus

Lexus UX 300e má byť aj extrémne tichý, keďže obsahuje izoláciu aj nad rámec zvukovej izolácie samotného akumulátora a potláča vonkajší hluk na maximum. Novinka ale obsahuje aj systém aktívneho prenosu zvuku (ASC), ktorý prenáša prirodzené okolité zvuky, vďaka čomu má vodič lepšie informácie o podmienkach jazdy, a pre cestujúcich v kabíne tým zároveň vzniká prirodzený pocit pri cestovaní. Takže vlastne v tichej kabíne budete asi počuť zvuk cesty. 

Zdroj | Lexus

Kedy a za akú cenu sa dostane Lexus UX 300e na slovenský trh zatiaľ nie je známe.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.