Reklama

Lenovo Yoga 5G zahajuje éru 5G notebookov, na čo sa môžme tešiť?

Zdroj | Lenovo
Stanislav Vinc
Zdroj | Lenovo
Zdroj | Lenovo

Lenovo uvádza na trh svoj prvý ultra-prenosný notebook s podporou 5G sietí a neuveriteľnou 24-hodinovou výdržou batérie. Zmení Lenovo Yoga 5G spôsob, akým pristupujeme k práci a zábave na cestách? Jeho parametre naznačujú zaujímavú budúcnosť.

Notebooky sa dostávajú do vývojovej fázy, v ktorých sme ich chceli vidieť od ich úplného vzniku. Na jedno nabitie už minimálne v teoretickej rovine dokážu vydržať zhruba 24 hodín a pre plné využitie svojho potenciálu nie sú naviazané na káblový alebo bezdrôtový internet cez Wi-Fi. Teda, platí to minimálne pre nový notebook Lenovo Yoga 5G, v USA známy pod názvom Lenovo Flex 5G.

Zdroj | Lenovo

Doslova celodenná výdrž uvádzaná v špecifikáciách nového modelu samozrejme nemusí byť v praxi reálna, to oficiálne čísla o výdrži málokedy sú. Lenovo Yoga 5G však má potenciál sa k tomuto číslu bez problémov priblížiť a možno ho aj naplniť vďaka čipsetu Snapdragon 8cx od spoločnosti Qualcomm.

Zdroj | Lenovo

Namiesto štandardného procesora od spoločností AMD alebo Intel totiž Yoga 5G stavia na čipsete, ktorý vychádza z mobilnej platformy Snapdragon, ktorú nájdete vo väčšine smartfónov na trhu. Mobilné DNA tohto čipsetu zabezpečuje nízku spotrebu energie a teda aj dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, v tomto prípade až 24 hodín.

Zdroj | Lenovo

Súčasťou mobilného čipsetu je aj 5G modem s podporou frekvencií v rozsahoch mmWave aj Sub-6 GHz. Pri ideálnych podmienkach by mal tento 5G modem poskytovať až 10-násobne vyššie prenosové rýchlosti v porovnaní so súčasnou rýchlosťou 4G LTE sietí. Podporovať bude zo začiatku 5G sieť amerického operátora Verizon a operátorov EE, Sunrise a CMCC v Európe a v Číne.

Zdroj | Lenovo

Dostupnosť mobilného pripojenia v prenosnom počítači znamenalo získanie istej dávky slobody už aj pri predchádzajúcich generáciách mobilných sietí. Pri 5G sieťach však hovoríme o prenosových rýchlostiach, ktoré prekonávajú aj rýchlosť pevného internetu vo väčšine domácností na Slovensku.

Pozrite si

Snapdragon 690: lacnejšie 5G smartfóny pre dve miliardy ľudí

Lenovo Yoga 5G je tak plne pripravená na plynulý streaming videa, videohovory v plnej kvalite bez prerušení a možnosť hrania hier cez cloudové služby s minimálnou odozvou bez ohľadu na to, či budete doma, v kancelárii alebo na chate v horách. Limitom sú v tejto chvíli už iba dátové balíky a dostupnosť 5G sietí. Čierny Peter teda zostáva v rukách mobilných operátorov.

Na vybraných trhoch vrátane Spojených štátov je Lenovo Yoga 5G v predaji už od včerajšieho dňa za cenu 1 399 dolárov. Keďže na Slovensku na spustenie prvej skutočnej 5G siete ešte stále čakáme, nový model Lenovo Yoga 5G sa na náš trh zrejme nedostane.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.