Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Qualcomm Snapdragon 8cx – prvý 7-nm procesor pre notebooky

Qualcomm Snapdragon 8cx – prvý 7-nm procesor pre notebooky
Zdroj | Qualcomm
Stanislav Vinc
Qualcomm Snapdragon 8cx – prvý 7-nm procesor pre notebooky
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Spoločnosť Qualcomm bude po smartfónoch, tabletoch a hodinkách vyrábať už aj špeciálne procesory pre notebooky. Prvým z nich bude Snapdragon 8cx optimalizovaný pre Windows 10.

Mobilné čipsety Snapdragon poháňajú najmä smartfóny rôznych tried a minulý rok si našli cestu aj do vybraných notebookov, ktoré tak dostali nielen dlhú výdrž batérie, ale napríklad aj natívnu podporu pre 4G LTE sieť. Najnovší Snapdragon 8cx už ale nie je iba mierne upravený mobilný čipset, hoci vychádza u 8. série čipsetov Snapdragon.

Snapdragon 8cx je prvý notebookový procesor postavený na 7-nanometrovej technológii, ktorého súčasťou je osem jadier Kryo 495 a grafické jadro Adreno 680. Písmená „cx“ v názve sú skratkou pre „compute extreme“, takže sa oproti mobilnému Snapdragon 860 máme tešiť na dvojnásobný výkon a o 60 % lepšiu energetickú efektívnosť. Hoci má 8cx pôvod v mobilných čipoch, Qualcomm pri ňom využil výhodu väčšieho priestoru, väčších batérií a lepšieho chladenia v notebookoch.

Zdroj | Qualcomm

Procesor by sa mal vyrovnať kancelárskej sérii procesorov od Intelu a AMD, no samozrejme nie je určený na hry a náročnejšie programy. Spomínané grafické jadro bude podporovať duálne pripojenie 4K UHD obrazoviek s HDR, aj s hardvérovou akceleráciou pre 4K HDR pri 120 snímkach za sekundu.

Čipset by mal excelovať vo výdrži batérie a tiež v konektivite, kde okrem 802.11 a/b/g/n/ac/ad Wi-Fi a Bluetooth 5.0 nájdeme aj 4G LTE modem X24 Cat.20 s rýchlosťou sťahovania 2 Gb/s a s možnosťou neustáleho pripojenia aj v režime spánku.

Pozrite si

Snapdragon 855 – nový čipset pre budúcoročné vlajkové lode

Pri pevnom pripojení je veľkým mínusom absencia podpory pre Thunderbolt 3, čo je port licencovaný spoločnosťou Intel. Čip je natívne optimalizovaný pre Windows 10 Home, Pro a Enterprise a podporuje vzdialenú správu, biometrické senzory, NFC a tiež rýchle nabíjanie Qualcomm Quick Charge 4+.

Qualcomm aktuálne rozposlal Snapdragon 8cx obchodným partnerom, ktorí by ho mohli využiť v prvých zariadeniach niekedy v druhej polovici budúceho roku.

Zdroj