Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Je Vibe X3 skutočne najlepším Lenovom v histórii?

Je Vibe X3 skutočne najlepším Lenovom v histórii?
Marek Šimunek
Je Vibe X3 skutočne najlepším Lenovom v histórii?
84 %
Lenovo už počas prezentácie svojho najnovšieho prírastku v podobe modelu Vibe X3 hovorilo o tom, že sa jedná o najlepší smartfón, aký kedy táto spoločnosť na náš trh priniesla. Po niekoľkých dňoch s novinkou musím dať Lenovu za pravdu. Nejaké chybičky má, ale je to skutočne najlepšie Lenovo v histórii.

Výhody

  • integrovaná správa povolení aplikácie
  • veľmi dobrá výdrž na jedno nabitie
  • dobré podanie farieb displeja
  • rýchly snímač odtlačkov

Nevýhody

  • chýba podsvietenie kapacitných tlačidiel
  • čistý Android je len zmenená téma
  • nefunguje ako Dual SIM aj s pamäťovou kartou
  • iba priemerný fotoaparát

Lenovo si pri svojich smartfónoch dáva záležať na balení. Ich balenie možno nie je tak luxusné, ako v prípade spoločnosti Huawei, ale je o to bohatšie. Priamo v balení totiž okrem štandardnej výbavy spočívajúcej v smartfóne, microUSB kábli, nabíjačke a slúchadlách nájdete aj ochrannú fóliu na displej a tiež plastové ochranné púzdro.

https://youtu.be/9pdkoHhEKVc
Pozrite si

Lenovo začne na Slovensku predávať novú vlajkovú loď VIBE X3 ešte do Vianoc

Aj keď je púzdro jednoduché, na smartfóne sedí veľmi dobre a pridá vám istotu v úchope, ako aj potrebnú dávku ochrany. Toto je v prípade Lenova skutočne dobrý krok a nejeden majiteľ ocení, že môže mať svoj nový smartfón chránený okamžite po vybalení z krabice.

Aj keď otázka dizajnu je v prípade smartfónov vždy subjektívna, musím uznať, že nové Lenovo Vibe X3 sa skutočne podarilo. V testovanej bielej farbe pôsobí doslova luxusne. Pevné spracovanie je základom a dobrému pocitu pri práci so smartfónom určite napomáha aj kovový rám.

Zadný kryt nie je odnímateľný, ako v prípade modelu Lenovo A7010 a tak pre vloženie SIM kariet a microSD karty musíte použiť otvor v bočnej stene zariadenia. Priamo v balení nájdete na to špeciálny nástroj, ktorý ma otvor, aby ste si ho vedeli dať na kľúče. Takto ho budete mať vždy so sebou. Slot umožňuje vloženie dvoch nano SIM kariet, prípadne jednej nano SIM karty a jednej microSD pamäťovej karty. Ak teda budete nové Lenovo Vibe X3 používať ako Dual SIM smartfón, nebudete môcť využiť pamäťovú kartu.

Lenovo Vibe X3 nie je žiadnym drobčekom. Jedná sa o väčšie a aj ťažšie zariadenie, ktoré sa však vďaka hrubšiemu rámiku a zaoblenej zadnej časti veľmi dobre drží. Prednej strane dominuje 5,5″ IPS displej s Full HD rozlíšením, ktorého rozlíšenie stále považujem na podobnej ploche za viac ako dostatočné. QHD je tu zbytočné. Navyše Lenovu sa podarilo v tomto prípade vytvoriť veľmi dobrý displej s verným podaním farieb a dobrou čitateľnosťou na priamo slnku. Mnohí by mali pri pohľade na displej Vibe X3 problém určiť, že sa jedná o IPS a nie AMOLED displej. Podanie čiernej a farieb sa totiž ponáša práve na AMOLED displeje.

Pod displejom je umiestnená štandardná trojica kapacitných tlačidiel pre ovládanie operačného systému. Tu však prichádza prvý nedostatok nového Lenova Vibe X3. Tlačidlá totiž nie sú podsvietené. Aj napriek tomu, že Android smartfóny používam pravidelne a na umiestnenie tlačidiel som zvyknutý, stávalo sa mi, že som nestlačil správne miesto. Naozaj tu nebolo dosť miesta pre umiestnenie trojice diód, ktoré by tlačidlá podsvietili?

Okolo displeja je ešte jedna novinka a tou sú stereo reproduktory. Bez ohľadu na kvalitu reprodukcie tomuto riešeniu tlieskam. Pri počúvaní akéhokoľvek audia totiž automaticky smeruje zvuk na vás a reproduktory si tak ľahko nezakryjete. Kvalitou reprodukcie sa Lenovo Vibe X3 nemôže rovnať smartfónom HTC s reproduktormi BoomSound. Tie ponúkajú podstatne bohatší zvuk a aj vernejšiu basovú zložku. Aj napriek tomu sa však jedná o podstatne lepšie reproduktory, ako v prípade väčšiny konkurenčných smartfónov.

Aj zadná strana nového Lenova Vibe X3 je poriadne bohatá. Okrem snímača fotoaparátu a duálneho LED blesku sa tu totiž nachádza aj novinka, s ktorou Lenovo prišlo v posledných dvoch modeloch. Snímač odtlačkov funguje skutočne spoľahlivo a svojou rýchlosťou patrí na prvé priečky. Navyše jeho umiestnenie sa mi javí lepšie ako v prípade boku, či tlačidla domov. Na tomto mieste totiž takmer vždy spočíva váš ukazovák.

Pod zadným krytom sa nachádza aj integrovaná batéria s kapacitou 3 500 mAh. Práve ona je jednou so silných stránok nového Lenova. Smartfón totiž vďaka nej hravo vydrží viac ako jeden deň. A to aj pri skutočne náročnom používaní s dvoma SIM kartami súčasne. Ak nebudete mať svoj smartfón v ruke každú chvíľu, môžete rátať s výdržou aj dvoch dní.

Celkovo nie je Lenovo Vibe X3 prevratným smartfónom, ale vďaka dobre zvoleným rozmerom a konštrukcii sa veľmi dobre drží v ruke a ovláda. Aj napriek väčšiemu displeju a batérií sa stále jedná o smartfón, ktorý sa používa pohodlne.

Po hardvérovej stránke X3 nezaostáva za súčasnými vlajkovými loďami. Jeho srdce má šesť jadier, ktoré spolupracujú s 3 GB operačnej pamäte. Základný model ponúkne 32 GB integrovanej pamäte, čo je pre väčšinu používateľov viac ako dostatočná hodnota. Ak by ani to nebolo dosť, Lenovo myslelo aj na slot pre použitie microSD karty. Podpora USB OTG je v tomto prípade už takmer samozrejmosťou.

Čo sa samotného výkonu Lenova Vibe X3 týka, má ho dostatok. Svedčí o tom aj 67 637 bodov v AnTuTu. Ak teda radi hráte hry, prípadne potrebujete mať spustených niekoľko aplikácií súčasne, X3 vám v tom bude veľmi dobrým partnerom.

Vibe X3 pracuje na operačnom systéme Android 5.1, ktorý je mierne upravený samotným Lenovom. V tomto prípade sa však nejedná o agresívnu grafickú nadstavbu, ktorá by od základov menila spôsob ovládania a najmä zobrazenia jednotlivých prvkov. Lenovo stavia na čistom Androide, ktorý však obohatilo o niektoré svoje prvky. Upravená je tak napríklad notifikačná obrazovka, alebo obrazovka pre prepínanie aplikácií.

Zmeny nájdete aj v časti pre rýchle nastavenie funkcií. Lenovu Vibe X3 nechýba ani možnosť zobrazenia tzv. „denníka upozornení“, v ktorom nájdete všetky upozornenia, ktoré sa na telefóne objavili aj po ich zrušení.

Samotný Lenovo launcher používa témy, ktoré môžete meniť. Lenovo sa počas prezentácie vyjadrilo, že ak používateľovi nebude vyhovovať štandardné zobrazenie menu v spúštači Lenovo, môže jednoducho grafické prostredie smartfónu prepnúť do čistého Androidu.

Toto nie je tak úplne pravda. Lenovo Vibe X3 totiž ani zďaleka neobsahuje čistý Android, ale jedná sa len o upravenú tému, ktorá k tej štandardnej pridá menu aplikácií a zmení obrazovku pre multitasking na obrazovku, ktorá sa podobá na tú z čistého Androidu.

Inak si Lenovo zaslúži pochvalu za to, že do modelu Vibe X3 nenainštalovalo priveľa zbytočných aplikácií. Medzi tými, ktoré pochádzajú priamo od Lenova tak nájdete napríklad celkom užitočný krokomer, Lenovo Companion, nástroj na zdieľanie súborov SHAREit, nástroj pre zálohovanie a synchronizáciu SYNCit, navigáciu Route 66 a mierne otravný antivírus McAfee.

Lenovo si zaslúži pochvalu aj za integráciu správcu povolení a to aj napriek tomu, že sa v tomto prípade nejedná o smartfón s najnovším Androidom. Aplikácie si síce pri svojom spustení povolenia nežiadajú, no kedykoľvek si môžete prezrieť, ako povolenia majú jednotlivé aplikácie a zakázať im ich.

Ak si prečítate parametre fotoaparátu nového Lenova Vibe X3, budete doslova nadšení. 21 Mpx snímač by mal byť základom pre veľmi dobré fotografie. Toto môžem potvrdiť, ale iba z časti. Lenovo v prípade svojej novinky skutočne popracovalo na kvalite integrovaného fotoaparátu, ale na špičku to má stále ešte ďaľeko.

Podobne ako v prípade väčšiny súčasných fotoaparátov, aj v prípade Lenova Vibe X3 platí, že kým je deň, fotografie sú veľmi dobré. Poskytujú kvalitné detaily, verné podanie farieb, ktoré má však často studený nádych a trochu viac saturácie by im iba prospelo.

Samotné ovládanie aplikácie fotoaparátu je veľmi jednoduché a vo väčšine prípadov si vystačíte s automatickým režimom. Ten je doplnený o inteligentný režim Smart, ktorý vyberie najlepšie nastavenia na základe fotografovanej scény. Nechýbajú však ani samostatné programy. V smartfóne tak nájdete napríklad režimy ako je Super panoráma, Umelecká nočná scéna, HDR, Rozmazané pozadie, Selfie panoráma, Zrýchlené video a tiež režim pre vytvorenie spomalených videí.

Ak sa s fotografiami radi hráte poteší vás Pro režim, ktorý umožňuje manuálne nastavenie vyváženia bielej, citlivosti ISO, expozície, jej kompenzácie a samozrejme zaostrenia. S fotografiou sa tak môžete pomerne dobre pohrať. Prekážalo mi však niekoľko drobností. Patrí sem skokovité nastavenie zaostrenia. Privítal by som totiž skôr plynulé ovládanie. Druhou vecou, ktorá mi na fotoaparáte vadila bolo to, že sa zmena citlivosti ISO, či expozície neprejaví priamo na displeji, ale až po samotnom vytvorení fotografie.

Ak chcete smartfón pre natáčanie videí, Lenovo Vibe X3 môže byť veľmi dobrým kandidátom. Hardvérový základ na to má, o čom svedčí aj možnosť natáčania UHD videí. K dokonalosti m však chýba optická stabilizácia, ale inak sa budete môcť na video z novinky spoľahnúť. Platí však rovnako ako pri fotografiách, že z klesajúcou úrovňou okolitého svetla klesá aj kvalita videa samotného. Predný fotoaparát nepatrí medzi tie najlepšie. Na odfotografovanie momentky sa využiť dá, ale na trhu je už množstvo iných zariadení, ktoré ponúkajú podstatne lepšie výsledky.