Reklama

Lenovo ThinkPad E15 - cenovo dostupný biznismen stvorený na home-office

Stanislav Vinc
87 %
Svet sa na chvíľu zastavil a následne opäť rozbehol, akurát už nie vo veľkých administratívnych budovách a kanceláriách, ale v pracovniach, obývačkách a kuchyniach, ktoré zastrešuje elegantný názov „home office“. Ak ste si už ideálne podmienky na prácu z domu vytvorili, no do výbavy vám stále chýba poriadny pracovný nástroj, máme pre vás adepta. Toto je nový Lenovo ThinkPad E15.

Výhody

  • najnovší výkonný hardvér
  • kvalita spracovania a perfektná klávesnica
  • snímač odtlačkov a praktický kryt ThinkShutter

Nevýhody

  • pomerne slabá výdrž batérie
  • kvalita a jas obrazovky

Povedzme si na rovinu, notebooky ThinkPad boli, sú a vždy budú primárne určené na prácu a tak sú v ich prípade dizajnové úlety či akékoľvek dychberúce funkcie a novinky až druhoradé, našťastie. Popri všetkých technologických experimentoch tak na trhu vždy nájdete nejaký ten ThinkPad, pri ktorom sa môžete spoľahnúť na dostupnosť najnovšieho hardvéru obalenom v overenom dizajne a kvalitnej konštrukcii.

Inak to nie je ani v prípade nového modelu ThinkPad E15, ktorý v sebe ukrýva 10. generáciu procesorov Intel Core. V prípade nami testovanej konfigurácie to bol konkrétne procesor Intel Core i7-10510U sprevádzaný operačnou pamäťou s kapacitou 16 GB a možno trochu netradične namiesto grafickej karty od spoločnosti NVIDIA aj samostatnou grafickou kartou AMD Radeon RX 640.

Tento hardvér je osadený v čiernom hliníkovo-plastovom tele s hmotnosťou 1,8 kilogramu. S touto hmotnosťou a s rozmermi 36,8 x 24,5 x 1,8 centimetra ide o mimoriadne vyvážený notebook, ktorý vás na jednej strane pri prenášaní nebude zaťažovať a na druhej strane pri práci ani obmedzovať.

Napokon, gro pracovného prostredia pre vás bude tvoriť 15,6-palcová obrazovka s Full HD rozlíšením a matným povrchom. Pri výbere konkrétneho modelu si môžete vybrať medzi technológiami TN a IPS. My sme mali možnosť pozrieť sa na druhú menovanú verziu.

Antireflexný povrch obrazovky sa postará o nerušenú prácu bez nepríjemných odrazov a odleskov svetla, pričom použitý panel rozhodne neurazí ani podaním farieb a pozorovacími uhlami. Vytknúť sa mu však určite dá pomerne nízka svietivosť 264 cd/m2, ktorá vám môže urobiť v presvetlených miestnostiach a práci na slnku vrásky na čele. Tento nedostatok vám však v štandardných interiérových podmienkach prekážať nebude.

Nad obrazovkou notebooku je umiestnená dvojica mikrofónov a webkamera s rozlíšením 720p, ktoré sa spoločne postarajú o pomerne kvalitný prenos obrazu a zvuku pri videohovoroch. Čo je však na tejto webkamere skutočne zaujímavé, je jej fyzický kryt s názvom ThinkShutter.

Už žiadne nálepky z ovocia, leukoplasty alebo doplnkové „záslepky“. Webkameru môžete kedykoľvek zakryť a zároveň ju posunutím fyzickej krytky aj deaktivovať. Webkamera sa v prípade zakrytia vo všetkých aplikáciách a na všetkých webových stránkach tvári, akoby bola od notebooku fyzicky odpojená. Podobným spôsobom môžte deaktivovať mikrofón, na čo slúži špeciálne funkčné tlačidlo vo vrchnom riadku klávesnice.

Webkamera ponúka štandardnú kvalitu a spolu s kvalitnými mikrofónmi zabezpečí, že na videohovory si nebudete musieť zháňať externú kameru a mikrofón. Obraz je dostatočne jasný, podarí si aj so silnejším protisvetlom a mikrofóny zachytia všetko aj v prípade, že sedíte v rušnejšom prostredí.

Pozrite si

Deň s Lenovo Yoga S740

Pri reproduktoroch je už počuť, že ThinkPad E15 je primárne určený na prácu a multimédiá nie sú jeho prioritou. Pri (video)hovoroch excelujú najmä svojou hlasitosťou, no aj napriek ich ladeniu spoločnosťou Harman, pri prehrávaní hudby a filmov už sklamú chýbajúcimi hĺbkami.

Prevedenie klávesnice zvládlo Lenovo opäť na výbornú a nový ThinkPad E15 kráča v šľapajách svojich predchodcov, ktorí sú už nejaký ten rok kvalitou klávesnice známe. Pri písaní sa môžete tešiť na perfektný zdvih, adekvátnu pružnosť povrchu a tak akurátne matný povrch pre plynulé kĺzanie prstov po klávesách. Vítaným bonusom je plnohodnotná numerická klávesnica na pravej strane, ako aj 2-stupňové podsvietenie kláves.

Touchpadu už tradične v prípade ThinkPadov robí spoločnosť aj dnes už legendárny TrackPoint, ktorý sa za od svojho vzniku zásadne nezmenil a tak mu v podstate ani nie je čo vytknúť. To však neplatí v prípade touchpadu, ktorý by si zaslúžil presnejšiu a svižnejšiu odozvu, napr. v podobe riešenia Windows Precision. Nie to však až tak veľká prekážka a touchpad je spolu s TrackPointom dostatočne spoľahlivý na to, aby ste nezačali pátrať po myši.

V klávesnicovej časti notebooku samozrejme nesmieme opomenúť snímač odtlačkov prstov v tlačidle napájania, ktorý vás do systému vpustí prakticky okamžite, ako naň položíte prst. Ak máte notebook iba v režime spánku, do systému sa viete dostať prakticky jediným dotykom.

Ponuka portov po stranách notebooku je dostatočne štedrá na to, aby ste medzi nimi našli všetky potrebné bežné a aktuálne používané porty. Na pravej strane je to štandardný port USB 2.0, ktorému tu robí spoločnosť kompaktne zložený port RJ45, resp. Ethernet. Ten sa vám môže hodiť napríklad pri konfigurácii siete. Ak však nechce byť pripútaní ku káblom, voľbou správneho variantu modeu E15 si do výbavy môžete pripočítať aj Wi-Fi 6 (802.11ax) modem pre ešte rýchlejšie bezdrôtové pripojenie k internetu.

Opačná strana hostí 3,5-mm jack, plnohodnotný HDMI port, dvojicu portov USB 3.1 (Gen 1 + s trvalým napájaním v prípade jedného z nich) a napokon aj USB-C (3.1, Gen 1) s funkciou Power Delivery a DisplayPort Alt Mode. Žiaden proprietárny port z dielne Lenova tak už na tomto modeli nehľadajte. ThinkPad E15 budete nabíjať pomocou USB-C.

ThinkPad E15 si samozrejme môžete zakúpiť v rôznych konfiguráciách, ktoré sa od seba okrem hardvéru líšia aj kapacitou batérie a výkonom nabíjačky. Nami testovaná konfigurácia disponovala 45 Wh batériou a v jej balení sa nachádzala nabíjačka s výkonom 65W. Lenovo pri tejto kapacite uvádza maximálnu výdrž na úrovni 12,2 hodiny, samozrejme pri testovaní pomocou batériového benchmarku.

Realita je v tomto prípade neúprosná a počas nášho testovania sa nám podarilo dosiahnuť iba polovicu z deklarovanej výdrže. Notebook sme pritom na batérii využívali na bežnú kancelársku prácu a streaming videa pri najvyššom jase, čo v nie je v prípade modelu ThinkPad E15 až tak vysoká hodnota.

Úvodná spojitosť modelu ThinkPad E15 s prácou z domu je tak v tomto prípade na mieste aj z dôvodu jeho trochu slabšej výdrži batérie aj v porovnaní s inými modelmi z rodiny ThinkPad. Na druhej strane, ak budete mať počas dňa k dispozícii miesto na nabitie, batérii môžete v nami testovanej konfigurácii dodať zhruba 35 % za 20 minút a plných 100 % za niečo málo, ako hodinu na nabíjačke. Vďaka nabíjaniu cez USB-C vás navyše môžu v prípade potreby „zachrániť“ aj nabíjačky pre zariadenia úplne iných značiek a kategórií.

Výdrž batérie je samozrejme značne ovplyvnená aj špecifickým vyťažením hardvéru, ktorý dokáže v prípade potreby znížiť výkon na nevyhnutné minimum a predĺžiť tak výdrž batérie. Aj keď vo výbave tohto modelu nájdeme aj dedikovanú grafickú kartu, ktorá zvykne najmä v herných notebookoch značne zaťažovať batériu, v tomto prípade spadá prítomný AMD Radeon RX 640 do nižšej triedy grafických kariet určených primárne na vykresľovanie obrazu a odľahčenie procesora pri strihu videa a práci s jednoduchou grafikou.

Pozrite si

ASUS TUF Gaming A15 – FA506 prekvapí cenou

Slabinou modelu ThinkPad E15 je jeho schopnosť tento hardvér riadne chladiť. Pri maximálnom vyťažení dosahoval jeho procesor teplotu 81,0 °C a grafická karta až 89,0 °C. Z dôvodu týchto teplôt tak musí najmä grafická karta svoj výkon výrazne znižovať, čím sa pri práci s náročnou grafikou jej význam takmer stráca. Hardvér takéto teploty samozrejme zvláda a notebook sa ani veľmi v častiach, na ktoré si pri práci pokladáte ruky neprehrieva, no takéto teploty môžu v konečnom dôsledku znížiť životnosť komponentov.

Na čo na druhej strane ThinkPad E15 stavaný je, je pohodlná kancelárska práca, či už v reálnej kancelárii, doma alebo na cestách. Výkonný hardvér síce nerobí z tohto modelu pracovnú stanicu na úrovni modelu P1, no zabezpečuje, aby ste pri práci na ňom len tak ľahko nenarazili na jeho limity. K tomu sa pridáva skutočne kvalitná konštrukcia, perfektná klávesnica a všetky potrebné porty potrebné na prácu, ktoré tu nie sú prítomné na úkor hrúbky alebo dizajnu notebooku.

Ponuka pracovných notebookov v porfóliu Lenovo ThinkPad je extrémne široká a tak si v nej nájde ideálny model pre svoje potreby takmer každý. Séria ThinkPad E, do ktorej spadá aj model E15, je určená pre tých, ktorí hľadajú ideálny balans medzi kvalitou spracovania, výbavou a konečnou cenou. Lenovo ThinkPad E15 robí kompromisy iba na sekundárne dôležitých miestach a tak sa pri práci na ňom medzi vás a vaše bežné pracovné alebo školské povinnosti nepostavia žiadne zásadné prekážky.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.