Reklama

Lenovo ThinkBook Plus - unikát s E-Ink displejom na vonkajšej strane

Stanislav Vinc
91 %
Rukami mi prešlo už mnoho notebookov z dielne spoločnosti Lenovo, vrátane tých prémiových z rodiny ThinkPad a tak som až na nový E-Ink displej na vonkajšej strane veka tejto novinky nečakal žiadne prekvapenia. To bol samozrejme omyl, nový ThinkBook Plus toho ponúka oveľa viac, ako len tento konštrukčný experiment.

Výhody

  • perfektne spracované a odolné šasi
  • kvalitná obrazovka, klávesnica i touchpad
  • výdrž batérie a miniatúrna nabíjačka

Nevýhody

  • softvér E-Ink obrazovky potrebuje doladiť
  • kvôli materiálom a E-Ink obrazovke je pomerne ťažký

Rad ThinkBook patrí medzi tie najmladšie z portfólia notebookov Lenovo a pri jeho porovnaní so známejšími radmi IdeaPad a ThinkPad spadá výbava notebookov tohto radu niekde uprostred. ThinkBook Plus preto nie je čistokrvný biznismen, ale ani notebook určený len na zábavu. V skutočnosti je to v prípade týchto kategórii dokonalý obojživelník.

Najlepším dôkazom toho je v prípade tohto modelu jeho špecialita – vonkajší monochromatický E-Ink displej s uhlopriečkou 10,8“, ktorý sa vďaka spolupráci s dotykovým perom v balení perfektne hodí na ručné zapisovanie poznámok pri pracovnom stretnutí, ale aj na oddychové kreslenie si pri posedení v kaviarni.

Vonkajší displej má „vlastnú hlavu“ a keďže mimo prekresľovania nespotrebováva žiadnu energiu, použiť ho teoreticky môžete aj na čítanie elektronických kníh, časopisov alebo PDF dokumentov. Po vypnutí notebooku si na ňom dokonca môžete nechať zobrazené vaše obľúbené fotografie či logo vašej spoločnosti. V pohotovostnom režime môže poslúžiť na zobrazenie kalendára alebo mailu, ak teda používate natívne aplikácie od Microsoftu.

Pribalené dotykové pero má jednu stranu zarovnanú, aby ste ho mohli pomocou magnetov ľahko prichytiť na niektorú z bočných strán obrazovky. Notebook síce nemá na tele žiaden priestor pre odloženie pera, no ak budete notebook prenášať v originálnom koženom puzdre, zmestí sa vám doň aj s prichyteným perom.

Vonkajší E-Ink displej reaguje aj na dotyk prstom a dokonca po ňom môžete prstom aj kresliť. Použitie pera sa však oplatí najmä vďaka podpore detekcie tlaku v 4 096 úrovniach, vďaka čomu budú pôsobiť vaše ručne písané poznámky či kresby realistickejšie. Zapísané digitálne „listy“ si mimochodom môžete jednoducho uložiť na plochu.

Zdroj | Lenovo

V teoretickej rovine je vonkajší E-Ink skvelý nápad, ktorý však v praxi trochu zakopáva o softvér a limity tejto technológie. Hoci displej reaguje na ťahy perom alebo prstom pri kreslení prakticky okamžite, na reakciu po klepnutí na niektorú z položiek v menu alebo nastaveniach si počkáte jednu až dve sekundy a niekedy sa reakcie na prvý dotyk ani nedočkáte.

Problémom je tiež, že notebook by mal byť pripravený na používanie vonkajšej E-Ink obrazovky kedykoľvek, resp. vždy po zatvorení notebooku. Počas testovania sa tak však stalo iba v polovici prípadov a bez reštartovania celého notebooku E-Ink displej iba pasívne zobrazoval prednastavenú tapetu a to aj napriek tomu, že som mal túto možnosť v nastaveniach vypnutú. Ideálne nie je ani to, že spolu s notebookom sa vypne aj celý E-Ink systém a tak pre čítanie elektronických kníh budete musieť notebook aj tak najprv zapnúť a otvoriť.

Pozrite si

Lenovo ThinkPad E15 – cenovo dostupný biznismen stvorený na home-office

Brzdou v prvom popisovanom prípade zrejme nebude samotný hardvér notebooku. ThinkBook Plus totiž vo svojom pomerne ťažkom šasi s hmotnosťou 1,4 kilogramu ukrýva 6-jadrový procesor Intel Core i7-10710U so základnou frekvenciou 1,10 GHz s možnosťou navýšenia až na 4,70 GHz. Operačný systém Windows 10 Pro sa v prípade nami testovaného variantu opiera o 16 GB operačnej pamäte DDR4. Spolu s 512 GB SSD úložiskom a 32 GB pamäťou Intel Optane H10 ide o najvyšší variant tohto modelu.

Nie je teda snáď žiadnym prekvapením, že tento procesor len tak ľahko záťažou nezaskočíte. Najnovšia 10. generácia procesorov Intel Core i7 nemá o výpočtovú silu núdzu, no zároveň treba počítať s tým, že hoci môže ThinkBook Plus pôsobiť ako stroj pre umelcov, vo výbave mu chýba dedikovaná grafická karta. Viac ako na prácu s grafikou či videom sa tak hodí skôr na náročnejšiu kancelársku prácu. Tomu odpovedá aj zameranie zadnej obrazovky E-Ink.

Na také to „domáce žúvanie“, teda prehliadanie internetu a sledovanie filmov sa zas perfektne hodí hlavný 13,3“ Full HD IPS displej so 100-percentným pokrytím farebného spektra sRGB a jasom 300 nitov. Tieto špecifikácie potešia aj tých, ktorí sa tu a tam venujú úprave fotografií, no vedzte, že displej kvalitami dokonale vynikne aj pri sledovaní kvalitného multimediálneho obsahu.

Spoločnosť mu v tomto prípade robia reproduktory ladené spoločnosťou Harman Kardon umiestnené po bokoch spodnej strany notebooku. Zvuk reproduktorov účinne vylepšuje technológia Dolby Audio, no fyzika nepustí a tak sa pomerne malé reproduktory trochu trápia s hĺbkami. Pri akustickej hudbe či dialógoch však naopak vynikajú perfektnou čistotou prejavu, ktorá sa len tak v 13,3“ notebookoch tak často nevidí. Kvalita značky HK o sebe rozhodne dáva vedieť.

Po zvukovej stránke disponuje ThinkBook Plus ešte jednou zaujímavosťou a to dedikovanými tlačidlami pre prijímanie a skladanie hovorov cez komunikačné aplikácie. Pri takejto pripravenosti na súčasný trend videohovorov je až škoda, že Lenovo nesiahlo po kvalitnejších mikrofónoch a webkamere, tá má rozlíšenie iba 1 Mpx. Na väčší kamerový modul tu zrejme popri E-Ink obrazovke aj napriek hrubému veku nezostalo miesto.

ThinkBook Plus je poväčšine tvorený kovovým šasi, pri ktorom sa Lenovo chváli zvýšenou odolnosťou voči extrémnym teplotám, vibráciám či dokonca aj poliatiu tekutinou zhruba do objemu 60 mililitrov. O zvýšenú odolnosť kovu sa má starať vrstva india a cínu, ktorá má zároveň zabezpečovať lepšiu priepustnosť Wi-Fi signálu. Čo je však v praxi pri Wi-Fi dôležitejšie, nechýba mu podpora Wi-Fi 6.

Pozrite si

Motorola one fusion+ je trendový smartfón s pop-up kamerou

Ako ste si už možno všimli, klávesnica tohto modelu vizuálne pripomína zariadenia z rodiny IdeaPad. Hoci tu však nie je legendárny TrackPoint, kvalitou klávesnice má ThinkBook Plus bližšie k rodine ThinkPad. Písanie na tejto klávesnici je slasť, hoci niekomu môžu prekážať niektoré zmenšené klávesy. Po stránke kvality to nie je inak ani v prípade touchpadu, ktorý si právoplatne nesie nálepku Windows Precision Touchpad, teda po slovensky „presný touchpad“.

Na trochu netradičné miesto sa dostal snímač odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený v zapínacom tlačidle na pravej strane notebooku. Toto umiestnenie zvyčajne využívajú konvertibilné notebooky, čo ThinkBook Plus napriek svojmu pántu s možnosťou záklonu obrazovky až do vodorovnej polohy nie je.

Samotný snímač je rýchly a funguje spoľahlivo, no pri jeho umiestnení nabáda k tomu, aby ste si naň namapovali jedine tak malíček pravej ruky. Položenie ktoréhokoľvek iného prsta na snímač je nepohodlné a neprirodzené. Vyriešiť by to mohlo prihlasovanie pomocou tváre, čo však ThinkBook Plus nepodporuje.

Na pravej strane robí snímaču odtlačkov spoločnosť dvojica USB portov (USB 3.0), v jednom prípade aj s trvalým napájaním pre dobíjanie smartfónu či iných zariadení aj po vypnutí notebooku. Ľavá strana naopak patrí plnohodnotnému portu HDMI 1.4b, 3,5-milimetrovému jacku pre pripojenie slúchadiel a USB-C portu, ktorý ThinkBook Plus využíva aj na nabíjanie batérie.

Pri kapacite 45 Wh sľubuje Lenovo výdrž na úrovni 10 hodín na jedno nabitie. Ako to už býva zvykom, ide samozrejme opäť o údaj dosiahnutý v rámci benchmarku MobileMark 2014 a realita je o trochu iná, no ani dosiahnutých 8 hodín počas nášho testovania nie je vôbec na zahodenie. Výdrž však samozrejme výrazne ovplyvňuje najmä zaťaženie hardvéru a nastavený jas. V tomto prípade sme mali jas nastavený na 50 % a hardvér vyťažovali bežnou kancelárskou prácou.

Príjemnym prekvapením pre mňa v prípade tohto modelu bola nová USB-C nabíjačka, nie však koncovkou, ale rozmermi. Nebyť samotného napájacieho kábla s uzemnením, išlo by o jednu z najmenších nabíjačiek dodávaných k notebookom. Menšie nabíjačky už k notebookom balí zrejme už iba ASUS a Apple, ktoré navyše vďaka úzkemu profilu koncoviek využijete napríklad aj v novších a lepšie vybavených autách s 230V zásuvkou.

Pribalená nabíjačka ponúka výkon 65 W a v praxi dostane batériu notebooku z približne 20 na 100 % vo vypnutom režime za zhruba hodinu a pól. Nie je to žiadne terno, no pri slušnej výdrži samotného notebooku nie je rýchlejšie nabíjanie ani veľmi potrebné.

Pozrite si

ROG Zephyrus G14 – GA401 dvíha latku pre herné notebooky na novú úroveň

Lenovo si v prípade modelu ThinkBook Plus dovolilo urobiť menší experiment. E-Ink displej na vonkajšej strane je skutočne inovatívny nápad, ktorý však v praxi potrebuje dotiahnuť a vyliečiť detské choroby. Ak to Lenovo s týmto konceptom nevzdá, budem rád sledovať, čo s ním dokáže urobiť v ďalších generáciách tohto modelu. Dôležité však je, že táto generácia na samotnom E-Ink displeji nestojí a nepadá.

Aj bez neho dokáže zaujať aj keď ťažkou, no odolnou a kvalitnou konštrukciou, výkonným a dobre chladeným hardvérom, ako aj perfektnými perifériami a displejom. Ak viete do čoho idete a ste si istí, že E-Ink displej skutočne využijete, Lenovo ThinkBook Plus budete milovať. Ak nad jeho využitím váhate, investujte skôr do iného modelu z tejto rodiny, ku ktorému si môžete kedykoľvek a dnes už aj pomerne lacno dokúpiť elektronickú čítačku kníh alebo tablet aj s dotykovým perom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.