Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lada Niva Bronto je späť, stále bez akýchkoľvek technológií

Lada Niva Bronto je späť, stále bez akýchkoľvek technológií
Zdroj | AvtoVAZ
Richard Pliešovský
Lada Niva Bronto je späť, stále bez akýchkoľvek technológií
Zdroj | AvtoVAZ
Zdroj | AvtoVAZ

Kto by nepoznal motoristické (a socialistické) legendy ako je Moskvič, Volga, Lada, či GAZ? Tí skôr narodení sa s nimi pravidelne stretávali na uliciach, ale ani pre mladších tieto značky nie sú neznáme.

Lada Niva Bronto je späť. Táto modifikácia je vyrábaná dcérskou spoločnosťou AvtoVAZ, Togliatti JSC PSA VIS-Auto. Na prvý pohľad ide o pekné SUV-čko, resp. tereniak. Je ponúkaný len v 3-dverovej karosérii a opäť prináša nulové technológie na palube.

Reštart výroby trval približne rok a bol zapríčinený nedostatkom komponentov pre túto verziu. Oproti štandardnému modelu Bronto sa líši zosilnenými pružinami, tlmičmi a zadnou nápravou. SUV dostalo samosvorné diferenciály vpredu a vzadu, terénne pneumatiky R15 a má zdvih odpruženia 35 mm. Svetlá výška je 240 mm namiesto 205 mm.

Obsah pokračuje pod reklamou

Niva Bronto sa ponúka v dvoch pevných stupňoch výbavy, Luxe a Prestige. Luxe je vybavený kovovými nárazníkmi, strešnými lyžinami, predĺženými blatníkmi a má 15″ zliatinové disky so špeciálnymi pneumatikami s vyvinutým dezénom a vonkajším priemerom 29″.

Pozrite si

Moskvič je späť. Kúpite si ho i na Slovensku?

Verzia Prestige je doplnená krajšou mriežkou chladiča a plastovými nárazníkmi, ochranou prahov, plastovým obložením blatníkov a hmlovými svetlami. Obe verzie ponúkajú montáž certifikovaného svetelného panelu na strechu.

Bronto je vybavený štandardným atmosférickým 8-ventilovým 1,7-litrovým motorom, jeho výkon je 83 koní. Spolupracuje s 5-stupňovou mechanickou prevodovkou so stálym pohonom všetkých kolies. K dispozícii je podraďovanie a uzávierka stredového diferenciálu.

Zdroj | Drom.ru

Čo je však podivuhodné, aj tento model si „poradí“ bez technológií. Nemyslíme tým nadupaný infotainment s množstvom technologických hračiek. Nenájdete tu ani základnú výbavu určenú pre väčšiu bezpečnosť a jazdu v teréne. Hoci základ poteší tých, ktorí hľadajú cenovú dostupnosť, vo vyšších výbavách by náročnejší vodiči určite privítali napr. asistenta pre schádzanie prudkých kopcov, 360-stupňovú kameru či také vychytávky, ako napr. kontrolu stability prívesu.

Lada Niva však nikdy nebola o technológiách a tak mnohí jej fanúšikovia zachovanie tradícií pravdepodobne aj uvítajú. Napokon, je možné, že práve táto zdanlivá nevýhoda sa napokon podpíše pod jej dlhodobú spoľahlivosť tak, ako tomu bolo pri pôvodných generáciách. Na domácom trhu sa bude nové Bronto predávať od 1 175 900 rubľov, čo je v prepočte zhruba 14 500 eur.

Zdroj