Reklama

Lacná Tesla má údajne stopku, Musk dáva prednosť vývoju robotaxíka

Zdroj | DALL-E 3
Stanislav Vinc
Zdroj | DALL-E 3
Zdroj | DALL-E 3

Agentúra Reuters priniesla informáciu o údajnom zrušení vývoja novej, tzv. 25-tisícovej Tesly neoficiálne známej aj ako Model 2. Menší a lacnejší model od už tak populárneho Modelu 3 mal vyvážiť konkurenčný boj s čínskymi automobilkami, ktoré zaplavujú svojimi elektromobilmi americký aj európsky trh.

Hoci Elon Musk túto správu agentúry Reuters poprel, portál Electrek ju dodatočne čiastočne potvrdil s tým, že projekt nemusel byť síce úplne zrušený, no vedením spoločnosti bol zatiaľ odložený bokom.

Vývoj cenovo dostupného elektromobilu americkou automobilkou nesie podľa portálu interný názov „NV9“. Elon Musk správu agentúry odmietol so slovami, že „Reuters klame (opäť)“. Electrek však naznačuje, že Musk agentúru iba chytá za slovíčka. Zdroje tohto portálu totiž potvrdzujú, že projekt NV9 bol skutočne odložený a to z dôvodu, že všetky zdroje spoločnosti teraz smerujú na vývoj robotaxíka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Musk musel podľa portálu zmeniť svoj názor len v uplynulých týždňoch, ešte v decembri totiž zamestnancom povedal, že prioritou spoločnosti pre rok 2024 bude rozširovanie kapacity výroby Gigafactory v texaskom Austine, kde sa mal vyrábať práve tento cenovo dostupný model. Nedávno však naopak uviedol, že rozšírené namiesto výroby bude oddelenie dátového centra, kde prebieha tréning umelej inteligencie pre autonómne riadenie.

Ľudia oboznámení s detailami projektu uvádzajú, že oproti pôvodnému plánu výrazne meškajú a majú vážne pochybnosti o tom, že projekt stihnú dotiahnuť do 8. augusta, kedy chce Elon Musk predstaviť svetu projekt Tesla Robotaxi. Podľa niektorých špekulácií sa má podobať na Cybertruck, na ktorom si Tesla vyskúšala niekoľko nových technológií, čo zapríčinilo aj jeho veľkú chybovosť.

Projekt cenovo dostupnej Tesly tak nemusí byť úplne zatratený, no minimálne istú dobu v rámci neho podľa týchto správ nebudú prebiehať žiadne významné pokroky. Všetka vývojová kapacita automobilky sa má aktuálne sústrediť na vývoj plne autonómneho modelu pre robotaxislužbu a to najmä z dôvodu, aby Tesla stihla šibeničný termín, ktorý už Musk prisľúbil verejnosti.

Otočka v stratégii automobilky nie je prekvapivá len z dôvodu svojej náhlosti, ale aj z dôvodu silného konkurenčného boja, ktorý aktuálne na poli elektromobility prebieha. Vydaním avizovaného Modelu 2 by Tesla priniesla na trh odpoveď na lacné čínske elektromobily, upevnila si svoju trhovú pozíciu a zabezpečila si ďalšie financovanie na vedľajšie projekty.

Vývojom robotaxíka celou svojou kapacitou ale dáva voľný priestor na trhu dostupných modelov konkurencii a zároveň ide z hľadiska potenciálnej návratnosti do veľkého rizika. Musk si od tréningu umelej inteligencie sľubuje veľa a po rokoch pomalého vývoja funkcie Full Self-Driving (FSD) v existujúcich modeloch očakáva vďaka aktuálnemu pokroku v oblasti AI razantný skok vo vývoji. Či sa mu tento ďalší z mnohých ambicióznych plánov skutočne podarí pretaviť do reality, opäť ukáže až čas.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.