Reklama

Lacná elektrolýza môže povzbudiť vodíkovú energetiku

Juraj Procházka

Vodík je ideálnym médiom na akumuláciu energie napríklad z fotovoltických, alebo veterných elektrární, ale rovnako dobre môže zužitkovať elektrinu aj z klasických, jadrových a v budúcnosti aj z termojadrových elektrární. Ideálnym je preto, že ho dokážeme vyrábať elektrolýzou vody a jeho spaľovaním nevznikajú žiadne škodlivé exhaláty, len vodná para.

elektrolyzah2

POZRITE SI: Zaujímavé: vedci vyrobili vodík z vody pomocou tužkovej batérie

Aby však elektrolýza prebiehala efektívne, sú potrebné drahé katalyzátory, preto je každé vylepšenie, vedúce k zlacneniu technológie vítané. Vedci zo Stanford University predstavili takýto jednoduchší a efektívnejší spôsob výroby vodíka z vody. Stále ide o elektrolýzu, ale namiesto dvoch rôznych druhov materiálov pre katódou a anódou, používa nová metóda dvojicu rovnakých elektród z oxidu niklu a železa. Už pri napätí 1,5 V systém pracuje účinnosťou 82 percent, čo je omnoho viac než pri konvenčnej elektrolýze. O tomto objave Stanford University informovala už v minulom roku.

POZRITE SI: Vodíková Toyota FCV mieri aj na európsky trh. Porazí Teslu?

Vedcom sa vďaka dopovaniu elektród iónmi Lítia podarilo zvýšiť plochu vodivého povrchu, čo výrazne zlacní výrobu elektrolytického vodíka. To by mohlo stimulovať vodíkovú energetiku. Navyše technológia je schopná pracovať nepretržite 24 hodín denne a 7 dní v týždni.

Aby sa tak mohlo stať, je potrebná maličkosť – zavedenie výroby v priemyselnom rozsahu, k čomu zatiaľ nedošlo. Výskumníci zo Stanfordu sú však optimisti, skúsme im teda dôverovať. Dopyt po vodíku určite bude stimulovať vývoj efektívnejšej elektrolýzy a budú sa mu určite venovať aj vedci z iných inštitúcií.

Zdroj: Engadget

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.