Reklama

Zaujímavé: vedci vyrobili vodík z vody pomocou tužkovej batérie

Juraj Procházka

Už viac ako 200 rokov fyzici vedia, že jednosmerný prúd privedený na dve elektródy ponorené v slabom vodnom roztoku solí, kyseliny, alebo hydroxidu, rozkladá vodu na vodík a kyslík. Uvoľňovanie iónov z roztoku vhodných solí, prípadne elektród sa využíva aj pri galvanickom pokovovaní a samotná elektrolýza vody sa bežne používa aj na výrobu vodíka.

Kyslík, ktorý sa pri tomto procese takisto uvoľňuje je síce fajn, ale nie je primárnym cieľom elektrolýzy. Lacnejšie by sa dal získať priamo zo vzduchu.

elektrolyza2

Elektrolýza vody je známa už viac ako 200 rokov… Obr.: Wikipedia

Aj v takejto prebádanej oblasti sa však dajú odhaliť nové možnosti. Doktorand Ming Gong zo Stanfordskej univerzity pod vedením profesora chémie Hongjie Daia vyvinul unikátnu metódu elektrolýzy vody, uviedol portál GIZMODO. Elektródy pri nej nemusia byť z drahých ušľachtilých kovov, ako je platina, alebo irídium a na vyvolanie samotnej reakcie postačí napätie 1,5V tužkovej batérie rozmeru AAA.

elektrolyza

… elektrolýza vody s 1,5V batériou je však predsalen čosi nové. Foto: GIZMODO

Podľa profesora Daia je to prvýkrát, čo sa podarilo rozložiť vodu pri izbovej teplote za pomoci takéhoto nízkeho napätia. Použili pritom elektródy z lacných kovov – z niklu a zo železa, ktoré zároveň fungujú ako elektrokatalyzátory.

Prečítajte si: Neuveriteľné! Quant e-Sportlimousine prejde 600 km na morskú vodu

Táto informácia je dobrou správou pre fanúšikov vodíkovej energetiky. Nejde len o automobily so spaľovacím motorom na vodík, alebo hybridy vyrábajúce elektrinu vo vodíkových palivových článkoch.

Vodík má výbornú energetickú hustotu, preto je vhodným médiom aj na uskladňovanie energie v zásobníkoch. To je výhodné najmä v spojitosti s nestabilnými zdrojmi elektrickej energie, ako sú veterné a solárne elektrárne, ale aj ako akumulátor energie pre nukleárne elektrárne.

Vodík sa okrem toho dá distribuovať podobne ako zemný plyn potrubím a pri jeho spaľovaní nevzniká žiadny oxid uhličitý, ale len vodná para. To sú dosť dobré dôvody, prečo by mohla zo stanfordského výskumu vzniknúť skvelá inovácia.

Zdroj: GIZMODO

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.