Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kvôli chybe umelej inteligencie Bard prišiel Google o 100 miliárd dolárov

Kvôli chybe umelej inteligencie Bard prišiel Google o 100 miliárd dolárov
Zdroj | Alex Dudar
Stanislav Vinc
Kvôli chybe umelej inteligencie Bard prišiel Google o 100 miliárd dolárov
Zdroj | Alex Dudar
Zdroj | Alex Dudar

Ak sledujete dianie vo svete technológií podrobne, určite vám neunikol aktuálny súboj technologických gigantov na poli umelej inteligencie. Microsoft a Google sa doslova v rozpätí hodín predbiehali v tom, kto svetu skôr ukáže svoj pokrok v tejto sfére a zdá sa, že Google tentokrát ťahá za kratší koniec.

Kým Microsoft predviedol pôsobivé demo svojho nového internetového vyhľadávača Bing a prehliadača Edge s umelou inteligenciou, Google sa zmohol iba na vydanie tlačovej správy, v ktorej opisuje viac svoje minulé úspechy na poli AI, než tie súčasné. Po vlažnom predstavení sa navyše samotný AI model Bard postaral o ďalší problém.

Google sa pokúsil odprezentovať schopnosti svojho jazykového modelu Bard na sociálnej sieti Twitter príspevkom, v ktorom používateľ požiadal umelú inteligenciu o spísanie zaujímavých objavov, ktoré urobil vesmírny teleskop Jamesa Webba, o ktorých môže povedať svojmu 9-ročnému dieťaťu. Bard mu ponúkol tri zaujímavý fakty, z ktorých jeden nebol pravdivý.

Obsah pokračuje pod reklamou

Bard v príspevku uviedol, že „Vesmírny teleskop Jamesa Webba ako prvý zachytil fotografiu planét mimo slnečnej sústavy.“, čoho sa však hneď chytili astronómovia a nadšenci pre vesmír, ktorí Google upozornili na chybu. NASA totiž toto prvenstvo pripisuje G. Chauvinovi a kol., resp. tzv. ďalekohľadu Very Large Telescope (ESA), ktorý túto snímku vytvoril už v roku 2004.

Takáto chyba sama o sebe samozrejme nie je žiadnym spôsobom závažná, no na Google vrámci spomínaného súboja na poli umelej inteligencie vrhá veľmi zlé svetlo. Nejde pritom o náš subjektívny názor, ale interpretáciu pohybu akcií týchto dvoch spoločností.

Akcie spoločnosti Microsoft si po predstavení nového vyhľadávača Bing polepšili o zhruba 8 %, kým akcie spoločnosti Google rovnaké percento v posledných 24 hodinách stratili. Tento zdanlivo malý prepad však zmazal z trhovej kapitalizácie spoločnosti 100 miliárd dolárov.

„Toto zdôrazňuje dôležitosť prísneho testovacieho procesu, ktorý tento týždeň spúšťame s našim programom Trusted Tester,“ uviedol hovorca spoločnosti Google pre agentúru Reuters. „Spojíme externú spätnú väzbu s vlastným interným testovaním, aby sme sa uistili, že Bardove odpovede spĺňajú vysokú latku kvality, bezpečnosti a zázemia v reálnych informáciách.“

Google doposiaľ mal a stále má neuveriteľný monopol v internetovom vyhľadávaní a je stále otázkou, či na tom Microsoft a jeho Bing dokáže s novou technológiou niečo zmeniť. Trhoví analytici sú však naklonení k tomu, že Microsoft má v oblasti umelej inteligencie nateraz navrch a verí tomu aj jeho generálny riaditeľ Satya Nadella. „Dúfam, že s našou novinkou bude chcieť (Google) určite výjsť von a ukázať, že vie tancovať. A chcem, aby ľudia vedeli, že sme ich prinútili tancovať…“, uviedol Nadella pre portál The Verge.