Reklama

Kto sa dostane k vašim dátam na Disku Google? Sú vôbec súkromné?

Richard Pliešovský

Služba cloudového úložiska Google, Disk Google, je obľúbeným riešením vo veľkom aj u nás. V podstate ju využíva každý, kto má aspoň jedno konto na Gmail. Aj zálohovanie fotografií je často riešené práve cez Fotky Google, pričom snímky sa ukladajú na Disk Google.

Ak máte viac dát, využiť môžete jednu z taríf. Basic ponúka 100 GB priestor a stoji 1,99 € mesačne, Standard má 200 GB za 2,99 € mesačne a napokon Premium s 2 TB ukladacieho priestoru za 9,99 € mesačne. V prípade, že si zvolíte ročnú platbu, ušetríte 16 %.

Aby ste o svoje dáta neprišli, je dôležité nielen to, že budete platiť načas. Prístup k vašim dátam si musíte mať ochrániť silným heslom. Minulý týždeň sme vysvetlili, že prístup do služby je veľmi dobre zašifrovaný pomocou štandardu AES-256. Problém by mal aj kvantový počítač, ktorému by trvalo 229 milónov rokov, aby hrubou silou prekonal zabezpečenie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zvýšte si bezpečnosť Disk Google

Dobre vieme, že na to, aby sme sa dostali do zabezpečenej služby, nemusíme hádať biliardy kombinácií. Stačí si použiť dátum narodenia, meno psíka, pozrieť sa na zoznam najbežnejších hesiel. Určite poznáte trápne heslo „heslo“ a celkom isto vás to ani náhodou nenapadlo použiť. Ale čo tak vaše meno, meno psíka, frajerky/frajera? Pamätáte sa na aféru, keď sa mladíci dostali do viacerých účtov NBÚ zadaním hesla „nbusr123“?

Aký význam má potom AES-256, ak si zadám na Disk Google heslo riso123? Prakticky žiadny. Prvým krokom, ako si zvýšite bezpečnosť služby, je zadať dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA). Takto jednoducho sa postaráte o to, aby sa k vašim dátam nedostal nik nepovolaný.

Nastavenie nie je komplikované, kliknite na ikonku s vašim profilom > Spravovať účet > Zabezpečenie > Dvojstupňové overenie.

Určite si tiež nezabudnite zapnúť zabezpečenie prístupu k Disk Google na vašom mobilnom zariadení – či už odtlačkom prsta, alebo cez Face ID.

Posledným krokom je skontrolovať, aké dobré (silné) heslo máte. Snažte sa použiť také, aké nepoužívate v inej službe/účte. Nie je to pohodlné, ale v prípade že opäť niekde uniknú prihlasovacie údaje, kde budú aj vaše účty, bude to na nezaplatenie.

Náš tip: Nezdieľajte prístup k svojim súborom s niekým, koho nepoznáte, rovnako tak neprijímajte súbory od neznámych ľudí.

Môže Google nazerať do vašich dát uložených na Disk Google?

Používatelia sa delia na dva tábory. Optimisti hovoria, že všetky vaše uložené dáta sú súkromné a máte prístup k nim len vy. Pesimisti sú presvedčení o opaku – nič nie je súkromné a v prípade Google to platí aspoň dvojnásobne, pretože veľký brat sa pozerá cez plece a sleduje, čo vás zaujíma, aby to mohol obratom speňažiť.

Ako to teda je? Vaše dáta sú v súkromí, no Google k nim môže kedykoľvek pristupovať. Odkladá si k nim prístupové kľúče, takže ak to uzná za vhodné, resp. mu to prikáže vyššia autorita (súdny príkaz, orgány činné v trestnom konaní), môže sa k nim dostať, alebo ich odovzdať ďalej.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.