Reklama

Kto dnes ešte fotí čiernobielo? Leica Q2 Monochrom za 5 600 €

Zdroj | Leica
Števo Porubský
Zdroj | Leica
Zdroj | Leica

Nemecká Leica ide kompletne proti prúdu. Kým japonská konkurencia predstavuje malé CSC a kompaktné fotoaparáty s obrovskými čipmi a 4K či nebodaj aj 8K Ultra HD videom, Leica svoje novinky naopak osekáva. Až tak, že výsledkom je model, ktorý dokáže fotiť iba čiernobiele zábery a stojí tisícky eur.

Zdroj | Leica

Leica ale vie čo robí, pretože také čiernobiele zábery aké dokážu vyjsť z jej aparátov nedokáže vytvoriť žiadny iný konkurent. Nebolo pritom tak dávno, kedy Leica predstavila tiež čiernobiely aparát. Bol to model M10 Monochrom v januári tohto roka. Išlo ale CSC model s vymeniteľnými objektívmi.

Zdroj | Leica

Leica Q2 Monochrom je prvý a vraj jediný kompaktný fotoaparát na svete, ktorý sníma iba čiernobielo na obrovský full-frame snímač. Ten má rovnako ako model Q2 47,3 Mpx rozlíšenie (36 x 24 mm), no citlivosť poskočila na ISO 100 000. Autofókus na báze detekcie kontrastu s 225 bodmi má zaostrovať od 0,15 sekundy.

Zdroj | Leica

Pred ním je osadený 28 mm objektív Summilux so svetelnosťou f/1,7 z 11 členov v 9 skupinách s tromi asférickými sklami. Pevné sklo je možné využívať aj na makro zábery, minimálna zaostrovacia vzdialenosť má byť 17 cm. Ak by bolo málo 28 mm, cez digitálne priblíženie je možné ísť až na ekvivalent 75 mm objektívu, príp. na 35, alebo 50 mm. Pri najvyššom „zoome“ jej výsledná fotografia s rozlíšením 6,6 Mpx.

Zdroj | Leica

Vďaka procesoru Maestro II je aj Q2-ka Monochrom schopná snímať v plnom rozlíšení rýchlosťou až 10 fps. Pri elektronickej uzávierke je to až 20 fps! Na to je potrebná aj poriadne rýchla karta i buffer. Kartu je možné použiť štandardu UHS-II.

Novinka je odetá do čiernej matnej farby, ktorú dopĺňa čierna koža pre lepšie držanie v rukách. Na rozdiel od modelu Q2, z ktorého novinka vychádza ale nemecký výrobca zrušil známe červené logo. Namiesto neho je v hornej časti vygravírovaný nápis Monochrom. Telo je pritom stále odolné voči vode, prachu a vlhkosti, má IP52.

Zdroj | Leica

Novinke nechýba ani hľadáčik. Je síce elektronický, ale typu OLED a s rozlíšením až 1 280 x 960 px. Hlavný displej má 3 palce a VGA rozlíšenie.

Zdroj | Leica

Prekvapením je, že s novinkou môžete natáčať aj 4K Ultra HD a 4K (4 096 x 2 160 px) videá pri 30, resp. 24 fps. Samozrejmosťou sú Wi-Fi a Bluetooth moduly pre prepojenie so smartfónom alebo tabletom. Batéria s kapacitou 1 860 mAh má zvládnuť 350 záberov.

Nová Leica Q2 Monochrom je už dostupná na trhu. Jej cena pre európsky trh je nastavená na 5 590 €, čo je o 500 € viac ako za klasický model Q2. V balení sú ale navyše tri farebné filtre – zelený, žltý a oranžový.

Zdroj | Leica
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.