Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Leica Q2 - 47,3 Mpx full-frame s 4K videom v kompaktnom tele

Leica Q2 - 47,3 Mpx full-frame s 4K videom v kompaktnom tele
Zdroj | Leica
Števo Porubský
Leica Q2 - 47,3 Mpx full-frame s 4K videom v kompaktnom tele
Zdroj | Leica
Zdroj | Leica

Nemecká Leica neprestáva tešiť svojich fanúšikov. Najnovšie predstavila pomerne malý kompakt zo série Q, ktorý má až 47,3 Mpx full-frame snímač a Cinema 4K video. Po modeloch ako Q, Q (Typ 116) či Q-P tak prichádza ešte väčšia lahôdka, hoci za tisíce eur.

Zdroj | Leica

Leica ešte v lete 2015 predstavila novú sériu aparátov s označením Q. Pomerne malý kompakt so zaujímavým objektívom ponúkal full-frame snímač. Dnes je v takmer identickom tele zabalené čosi podstatne zaujímavejšie.

Základom novinky bude nový, až 47,3 Mpx full-frame (36 x 24 mm) CMOS snímač s citlivosťou od ISO 50 do ISO 50 000. Dynamický rozsah má byť až 14 krokov, maximálna farebná hĺbka zas 14 bitov. Nechýba mu autofókus na báze detekcie kontrastu, ktorý sa hodí aj pri natáčaní videí.

Potešiť má aj rýchlosť aparátu. Vďaka procesoru Maestro II je Q2-ka schopná snímať v plnom rozlíšení rýchlosťou až 10 fps. Pri elektronickej uzávierke je to až 20 fps! Na to je potrebná aj poriadne rýchla karta i buffer. Kartu je možné použiť štandardu UHS-II. Buffer má neznámu veľkosť.

Fotoaparát má pevne osadený objektív Leica Summilux 28mm f/1.7 ASPH z 11 členov v 9 skupinách s tromi asférickými sklami. Na rozdiel od modelu Q-P, ktorý už nemal legendárne červené logo v pravej hornej časti prednej strany, novinka ho opäť má.

Zdroj | Leica

Telo je vyrobené zo zliatiny horčíka a hliníka. Rozmery sú celkom príjemných 130  x  80  x  91,9 mm, hmotnosť je však až 734 gramov. Telo je však navyše utesnené voči jemnému ďaždu a prachu (IP52).

Nová Leica Q2 dokáže okrem Full HD (60 fps) natáčať aj 4K Ultra HD (30 fps), ale aj Cinema 4K videá (4 096 x 2 160 px) pri 24 fps v MP4 formáte so stereo AAC zvukom.

Zdroj | Leica

Elektronický OLED hľadáčik ponúka rozlíšenie až 3,68 Mpx čo predstavuje cca 1 280 x 960 px. Nechýba ani 3-palcový VGA LCD displej, ktorý je navyše dotykový. Škoda, že Leica stále nestavila na výklopný displej. Výrobca si ide svoju klasiku, nie je určite pre vlogerov.

Vo výbave nechýbajú ani Wi-Fi 4 modul a Bluetooth moduly na spojenie so smartfónom a appkou FOTOS App. Leica zjavne zistila, že Wi-Fi nie je jediná bezdrôtová cesta. NFC pre rýchlejšie párovanie už ale chýba.

Batéria s kapacitou 1 860 mAh má zvládnuť 350 záberov. Koľko minúť vide, to už výrobca nešpecifikuje.

Zdroj | Leica
Zdroj