Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Konečne prichádzajú cenovo dostupné a prakticky využiteľné elektromobily?

Konečne prichádzajú cenovo dostupné a prakticky využiteľné elektromobily?
Zdroj | General Motors
Richard Pliešovský
Konečne prichádzajú cenovo dostupné a prakticky využiteľné elektromobily?
Zdroj | General Motors
Zdroj | General Motors

Elektromobily sú budúcnosť. Väčšina ľudí sa však bude musieť počkať ešte roky, kým budú natoľko dostupné, že sa oplatí prejsť z konvenčného pohonu na ekologický. Už teraz sa síce objavujú cenovo dostupné modely, ich reálne využite je však veľakrát otázne.

General Motors a Honda spolupracujú na novom rade cenovo dostupných elektrických vozidiel. Bude založený na architektúre, ktorá využíva novú batériovú platformu Ultium. Ide o logický vývoj ich spolupráce, ktorá sa datuje od roku 2017 keď založili spoločnosť na sériovú výrobu vodíkových palivových článkov.

Pozrite si

Honda Civic je späť už v 11. generácii, iný model ako hybrid si nekúpite

Ultium má byť flexibilnou architektúrou, niečo podobné už využíva Volkswagen a jeho modulárna platforma MEB. Vyvíjaná je so zreteľom na cenovo dostupné vozidlá. Podrobnosti nepoznajú zrejme ani samotné automobilky, výroba prvých modelov by totiž mala začať až v roku 2027.

Spoločnosti pracujú aj na batériách novej generácie. Tešiť sa môžeme na polovodičové batérie, ktoré majú priniesť nižšiu hmotnosť, vyššiu hustotu energie s dlhším dojazdom a zároveň nižšou cenou oproti lítium-iónovým článkom.

Spolupráca Hondy a GM je navrhnutá tak, aby umožnila globálnu výrobu miliónov elektrických vozidiel

Honda sa vyjadrila, že chce prísť s ponukou elektromobilov v najobľúbenejších segmentoch a cieľom spoločnosti je totožná cena s ponukou modelov so spaľovacím motorom. Automobilka chce dosiahnuť celosvetovú uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Tento cieľ bude podľa prezidenta a CEO Hondy, Toshihiro Mibea, dosiahnutý vďaka spolupráci s GM oveľa rýchlejšie, ako keby sa o to usilovala každá spoločnosť sama.

Pozrite si

General Motors expanduje aj vďaka vodíku a elektromobilite

General Motors prezradil ďalšie detaily. Pre americký trh pripravuje crossover, ktorý bude menší a lacnejší ako Equinox, ktorý sa má začať predáva na budúci rok a cenu bude začínať na 30 000 dolároch„Naša spolupráca s Hondou a pokračujúci vývoj Ultium sú základom tohto projektu, ktorý využíva našu globálnu škálu na umožnenie lacnejšieho základu pre túto novú sériu elektrických vozidiel,“ povedal Doug Parks, výkonný viceprezident GM. Jeho firma chce do roku 2025 vyrobiť a predať cca 2 miliónov vozidiel.

Prvým elektromobilom, ktorý využíva batérie Ultium je elektrický Hummer od GM. Ten, samozrejme, nespadá do kategórie ľudových elektromobilov. Na tie si budeme musieť počkať ešte päť rokov. Aspoň v prípade konzorcia Honda/GM.

Zdroj