- #Bezpečnosť na internete
- 6 min.
- 24.8.2024
Koľko času by mali tráviť deti pred obrazovkou? Existujú oficiálne odporúčania
Povolenie od rodičov používať rodinný tablet či vlastný smartfón, ide väčšiou z extrému do extrému – od celkom voľného harmonogramu až po prísny zákaz, najmä ak dieťa neposlúcha. Moderné médiá však ponúkajú deťom aj mnohé benefity, čo uznávajú aj odborníci.
Americká akadémia pediatrie (AAP) preto vytvorila oficiálne odporúčania, ktoré nastavujú časové limity a rodičom poskytujú špecifické odporúčania rozdelené aj do viacerých kategórií podľa špecifickej vekovej skupiny dieťaťa.
Pediatri v spoločnej príručke pripomínajú, že všetky deti od najmenších po tínedžerov, potrebujú každý deň adekvátne množstvo spánku (8-12 hodín v závislosti od ich veku), fyzickú aktivitu (1 hodinu) a čas, kedy majú oddych od konzumácie médií. Dodržať však tieto body je však v čase algoritmických mediálnych platforiem čoraz ťažšie, aj pre dospelých.
Videoplatformy ako YouTube, Instagram či TikTok, dokážu sledovať správanie a preferencie používateľov a na základe toho im servírovať obsah, ktorý by sa im mohol páčiť. Používatelia tak už nemusia hľadať zaujímavé videá a obrázky, takýto obsah si ich nájde sám. Takéto siete tak pôsobia ako nekonečný prúd zábavy, od ktorého je náročné sa odlepiť. Vo svete už tak vznikajú prvé zákony, ktoré zakazujú využívanie takýchto algoritmov na používateľských účtoch mladistvých.
Kým sú ale takéto platformy na internete v našich končinách funkčné, hranice im musia stanoviť rodičia. Americká akadémia pediatrie ponúka prehľadnú tabuľku, ako takéto pravidlá nastaviť v závislosti od veku dieťaťa. Nižšie sme ju pre vás preložili.
Vek | Popis | Odporúčania |
Mladšie ako 2 roky | Deti mladšie ako 2 roky sa učia a rozvíjajú, keď skúmajú fyzický svet okolo seba. Ich myseľ sa najlepšie učí, keď interagujú a hrajú sa s rodičmi, súrodencami, opatrovateľmi a inými deťmi a dospelými. Deti mladšie ako 2 roky majú ťažkosti s porozumením toho, čo vidia na obrazovke, a ako to súvisí so svetom okolo nich. Avšak deti vo veku 18–24 mesiacov sa môžu učiť z kvalitných vzdelávacích médií, AK sa s nimi rodičia hrajú alebo sledujú obsah spoločne a následne im preopakovávajú získané vedomosti. | Používanie médií by malo byť veľmi obmedzené a len vtedy, keď je prítomný dospelý, ktorý spolu s dieťaťom sleduje obsah, rozpráva sa s ním a učí ho (napríklad video chatovanie s rodinou spolu s rodičmi). Ak chcete zaviesť digitálne médiá pre deti vo veku 18–24 mesiacov: – Vyberte kvalitné programy. – Používajte médiá spolu s dieťaťom. – Vyhýbajte sa samostatnému používaniu médií. |
2-5 rokov | V 2 rokoch dokáže veľa detí pochopiť a naučiť sa slová z živého video chatovania. Deti vo veku 3–5 rokov majú vyvinutejšie mysle, takže dobre navrhnutý vzdelávací program, ako napríklad Sesame Street (v primeranej miere), môže deťom pomôcť naučiť sa sociálne, jazykové a čitateľské zručnosti. | Obmedzte používanie obrazovky na maximálne 1 hodinu denne. Nájdite iné aktivity, ktoré sú pre vaše deti zdravé pre telo a myseľ. Vyberte médiá, ktoré sú interaktívne, nenásilné, vzdelávacie a prosociálne. Sledujte alebo hrajte sa s médiami spolu s deťmi. |
5 rokov a viac | Dnešní školáci a tínedžeri vyrastajú ponorení do digitálnych médií. Môžu mať dokonca svoje vlastné mobilné zariadenie a iné zariadenia na prístup k digitálnym médiám. | Uistite sa, že používanie médií nenahrádza iné dôležité aktivity, ako je spánok, rodinný čas a cvičenie. Kontrolujte používanie médií svojimi deťmi pre ich zdravie a bezpečnosť. |
Predpuberťáci a tínedžeri | Predpuberťáci a tínedžeri majú väčšiu nezávislosť v tom, čo si vyberú a čo sledujú, a môžu konzumovať médiá bez dozoru rodičov. | Rodičia by mali zapájať predpuberťákov a tínedžerov do rozhovorov o ich používaní médií, digitálnom občianstve, čo videli alebo čítali, s kým komunikujú a čo sa z používania médií naučili. |
Pediatri ďalej rodičom pripomínajú niektoré ďalšie zásady, ktoré by mali platiť všeobecne pre všetky vekové skupiny. Dôležité podľa nich je stanoviť si napríklad spoločné chvíle, kedy nekonzumuje médiá celá rodina, napríklad pri spoločnej večeri. Rodinám odporúča podnikať spoločné aktivity, ako je napríklad šport, čítanie či rozprávanie sa. Keď budete mať takéto spoločné aktivity, zariadenia nezabudnite odložiť, vypnúť alebo prepnúť do režimu nerušiť.
Dobrou pomockou pre rodičov, aby zistili, či je nejaký obsah pre ich dieťa vhodný, je stránka www.commonsensemedia.org, ktorá ponúka hodnotenia filmov, seriálov, kníh, hier, podcastov a aplikácií s označením odporúčanej vekovej hranice pre ich konzumáciu. No a napokon, nezabudnite sa o tejto téme ako rodičia porozprávať aj s vašimi starými rodičmi či opatrovateľmi, aby ste s deťmi nastavené pravidlá dodržiavali všetci spoločne, inak sa celá snaha môže minúť účinku.
Samozrejme, ako v každých pravidlách, aj v týchto by mali existovať výnimky. Mnohí rodičia tak cez víkend pravidlá zvyknú uvoľňovať a výnimky či predĺženia limitov udeľujú aj počas prázdnin, cestovania autom či lietadlom alebo počas stresových situácií pre dieťa, kedy je potrebné ho na dlhší čas rozptýliť, napríklad pri návšteve lekára.