Reklama

Algoritmy sú návykové, deti v štáte New York im nesmú byť vystavené

Zdroj | Nick Fancher
Stanislav Vinc
Zdroj | Nick Fancher
Zdroj | Nick Fancher

Newyorská guvernérka Kathy Hochulová podpísala dva nové zákony týkajúce sa ochrany neplnoletých v online priestore. Zákony výrazne obmedzia technologické firmy, ak im zelenú nedajú sami rodičia.

Prvý zákon obmedzuje možnosti využívania pokročilých algoritmov pre zobrazovanie odporúčaného obsahu. Druhý zákon obmedzuje zber a predaj dát o neplnoletých používateľoch digitálnych platforiem.

Vlády po celom svete postupne implementujú rôzne formy obmedzení pre technologické spoločnosti a ich možnosti práce s dátami, ktoré o používateľoch zbierajú, predávajú a využívajú na ponúkanie zaujímavejšieho personalizovaného obsahu. V Spojených štátoch takáto iniciatíva nechýba ani na federálnej úrovni, no reálna legislatíva z nej nevzniká dostatočne rýchlo. Spravodlivosť preto berú do vlastných rúk jednotlivé štáty, vrátane New Yorku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Podľa prvého z dvoch novoprijatých zákonov, sa už v aplikáciách ako sú Facebook, TikTok či Instagram, bude môcť používateľom mladším ako 18 rokov, zobrazovať obsah iba od priateľov a stránok, ktoré aktívne sledujú.

Väčšina sociálnych a mediálnych sietí je navrhnutá tak, aby bol obsah na nich používateľom servírovaný čo najpresnejšie podľa ich preferencií. Používatelia sa tak na jednej strane môžu tešiť zdanlivo nekonečnému prísunu zaujímavého obsahu. Takéto nekonečné feedy článkov, obrázkov či videí, však môžu byť veľmi ľahko návykové. Zatiaľ čo dospelí si musia v tomto smere nastaviť hranice sami, pri neplnoletých sa o to v niektorých štátoch pokúsia zákony.

Pozrite si

iOS 18 je zatiaľ sklamaním, kedy sa dočkáme všetkých AI vychytávok?

Z tzv. feedu teda mladistvým používateľom vypadne odporúčaný obsah, ktorý im platformy zobrazujú na základe svojich algoritmov. Tie berú do úvahy veľké množstvo faktorov postavených na dátach, ktoré o používateľoch individuálne zozbierali, či už v rámci vlastného priestoru danej platformy alebo aj mimo nej. Zákon tiež zakazuje prevádzkovateľom platforiem posielať neplnoletým používateľom akékoľvek upozornenia medzi polnocou a 6. hodinou ráno.

Tieto obmedzenia bude možné vypnúť, ale iba so súhlasom rodiča. Ako presne má získavanie takéhoto povolenia v praxi vyzerať, ako budú platformy overovať vek používateľov a získavať súhlasy rodičov, sa ešte len rozhodne. Zákon preto nevstúpi do platnosti okamžite. Keď sa tak ale stane, platformy budú mať 180 dní na reakciu, po tomto termíne budú pokutovaní sumou 5 000 dolárov za každé porušenie zákona.

Druhý zákon zvaný New York Child Data Protection Act zakazuje online stránkam a pripojeným zariadeniam zbierať, využívať, zdieľať a predávať akékoľvek osobné dáta používateľov mladších ako 18 rokov. Urobiť tak môžu iba v prípade, že obdržia informovaný súhlas, alebo je niektorý z týchto úkonov nevyhnutný pre účel využitia jej služieb.

Neplnoletí používatelia si podľa zákonodarcov nemusia byť úplne vedomí rizík a dôsledkov zdieľania svojho súkromia v online priestore. Kým si tieto riziká uvedmia, do dovŕšenia plnoletosti budú v tomto smere v štáte New York chránení zákonom. Podobná legislatíva už niekoľko rokov platí aj v Európskej únii, kde je vek pre získanie súhlasu rodičov stanovovaný každým členským štátom individuálne v rozpätí 13 až 16 rokov. Na Slovensku platí jeho horná hranica.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.