Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 19.6.2024

iOS 18 je zatiaľ sklamaním, kedy sa dočkáme všetkých AI vychytávok?

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Ak ste sledovali minulotýždňovú konferenciu WWDC 2024 pozorne, určite vám neuniklo, že na rozdiel od samotnej aktualizácie iOS 18, sa Apple pri opisovaní svojej novej AI vlastne vyhýbal zmienke konkrétých dátumov.

V rámci beta testovania je nová aktualizácia dostupná už dnes, vylepšenia založené na umelej inteligencii by ste v nej ale hľadali márne. Zdá sa, že počkať si na nich budeme musieť ešte dlhšie než len do septembra.

Nová umelá inteligencia od Apple, šikovne marketingovo pomenovaná Apple Intelligence (AI), sa bude v rámci novej verzie operačných systémov od Apple starať o automatické triedenie vašich fotografií, e-mailových správ, kontrolu a generovanie textov i obrázkov, ako aj hlasové ovládanie v rámci vylepšenej asistentky Siri. Kde nebude stačiť inteligencia vstavaná priamo do zariadení, do práce nastúpi externá AI ChatGPT od spoločnosti OpenAI, s ktorou Apple uzatvorilo špecifickú spoluprácu.

Obsah pokračuje pod reklamou

V prvej beta verzii nového operačného systému iOS 18 však zatiaľ žiadna z týchto funkcií prítomná nie je a zdá sa, že veľká časť z nich prítomná nebude ani v jeho finálnej verzii pripravovanej na september. Známy analytik Mark Gurman agentúry Bloomberg na základe svojich informácií aj z interného prostredia Apple spísal prehľad, ako to s príchodom týchto funkcií v tejto chvíli vyzerá.

Po rokoch stagnácie a sťažností od časti používateľov, si Apple nemôže dovoliť nevydať v septembri novú aktualizáciu iOS bez aspoň čiastočného vylepšenia hlasovej asistentky Siri. Tá by tak v prvej finálnej verzii iOS 18 mala ponúkať nové používateľské prostredie, schopnosť lepšie porozumieť požiadavkám a viesť ľudskejšiu konverzáciu a tiež možnosť fungovať v aj v textovom režime na štýl četbota.

Schopnosť Siri pracovať s vašimi osobnými informáciami (správami, súbormi, e-mailami, fotografiami a pod.), je ale údajne ešte rozpracovaná a pripravovaná až na budúci rok. Vtedy sa Siri taktiež naučí porozumieť tomu, čo vidí na obrazovke a zrejme teda aj ovládať externé aplikácie, čo je jedna z funkcií, ktorú Apple na konferencii WWDC už odprezentoval.

Ak sa tešíte na kategorizáciu e-mailových správ v systémovej aplikácii Mail pomocou AI, tejto funkcie sa údajne dočkáme ešte tento rok, pravdepodobne však až vo verzii iOS 18.1 alebo 18.2 v priebehu októbra až decembra. Na „neskôr v tomto roku“ Apple prisľúbil aj podporu pre robotické vysávače v rámci platformy Domácnosť či novú formu drag&drop prenosu dát medzi Apple zariadeniami.

Rovnako neurčitý, no ešte dohtoročný termín, má aktuálne aj integrácia četbota ChatGPT priamo do systému, čím si Apple vytvoril poistku pre prípady, kedy jeho vlastná AI nebude schopná používateľovi poskytnúť adekvátnu odpoveď.

Pozrite si

Koniec vlády véčka od Samsungu? Honor Magic V Flip prichádza na trh

Jedným z hlavných faktorov pre zdržanie týchto funkcií je podľa Gurmana ešte stále prebiehajúca príprava cloudovej infraštruktúry, ktorú bude Apple na vzdialené výpočty AI v súkromnou cloude využívať. Niekoľko mesiacov navyše umožní pripraviť sa lepšie na očakávaný nápor aj spoločnosti OpenAI, ku ktorej serverom sa tento rok začnú s príchodom iOS 18 pripájať milióny nových zariadení.

Používatelia na Slovensku, podobne ako v ostatných regiónoch, ktorých jazyky Siri zatiaľ neovláda, dúfali v progres v tomto smere práve vďaka príchodu generatívnej AI. „Konkurenčný“ četbot ChatGPT totiž slovenčinu zvláda pomerne dobre a to aj v hlasovej komunikácii. Gurman však uvádza, že trénovanie AI v ďalších jazykoch je aj pre Apple veľkou výzvou, ktorá mu môže zabrať niekoľko rokov. Časom tak Apple novú Siri rozšíri aj do jazykov, ktoré už dnes hlasová asistentka ovláda a dúfajme, že na to v čo najkratšom čase následne nadviaže aj rozširovaním tohto zoznamu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.