Dnes, pred 100 rokmi spustilo BBC denné rozhlasové vysielanie. Prvý blok začal o 18-tej hodine večer, tvorili ho príspevky z tlačových agentúr. Po nej nechýbala predpoveď počasia – ako vidno ide o koncept, ktorý prežil do dnešných dní.
Zaujímavé je, že spravodajský bulletin, ktorý prečítal riaditeľ programov Arthur Burrows, počuli poslucháči až dvakrát. Prvýkrát ho prečítal normálne, druhý raz pomalšie, aby si mohli robiť prípadne poznámky.
Rozhlasové vysielanie zabezpečoval vysielač 2LO v The Strand. Ten nedávno vzniknutá spoločnosť BBC (British Broadcasting Company) získala od Guglielma Marconiho, ktorý vôbec prvý dňa 13. mája 1897 uskutočnil rozhlasové vysielanie.
Divný názov 2LO dostal podľa čísla vysielacej licencie Post Office, ktorá bola udelená práve Marconimu. BBC bola spočiatku vo vysielaní obmedzovaná v tom, čo a kedy môže vysielať. Vládni predstavitelia a lobing mediálnych skupín mali obavy, že „rádio“ prehluší oficiálne a novinové informácie. V skutočnosti to bolo len o tom, že prídu o čitateľov. Keď si poslucháči a vysielatelia začali uvedomovať potenciál rádia (zabávať a informovať), stal sa známym volací znak „2LO volanie“.
Vysielanie BBC z Birminghamu a Manchestru začalo na ďalší deň, 15. novembra 1922 a pridalo sa k nim novinky, ako napríklad prvý program pre deti. Postupne sa politické obmedzenia pre rozhlasové vysielanie uvoľnili. Rádio sa stalo neoddeliteľnou súčasťou života vo Veľkej Británii a neskôr na celom svete. Čo sa stalo s vysielačom 2LO? Stále existuje, môžete ho dokonca vidieť vo vedeckom múzeu v Londýne.
14. novembra 1922 sa začala nové éra, vďaka ktorej má prístup informáciám a dôležitým udalostiam prakticky každý. Dnes samozrejmosť, predtým len privilégium pre vyvolených.
Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.