BBC bolo založené 18. októbra 1922, dnes teda oslavuje okrúhle jubileum. Skratka, ako zrejme viete, znamená British Broadcasting Corporation, predstavuje národného vysielateľa Spojeného kráľovstva.
Ide o mediálny gigant, ktorý si zachováva neutralitu a vysoký rešpekt. Financovaný je hlavne z televíznych poplatkov, ktoré uhrádzajú všetky britské domácnosti, spoločnosti a organizácie, ktoré používajú akékoľvek zariadenie slúžiace na príjem, televízneho, alebo rozhlasového vysielania.
Zhruba 25 % príjmov BBC plynie z jej komerčnej dcérskej spoločnosti BBC Studios. Tá predáva programy a služby BBC a tiež distribuuje medzinárodné 24-hodinové spravodajské služby BBC.
Prvé živé verejné vysielanie v Británii sa uskutočnilo v továrni Marconi ‚s Wireless Telegraph Company v Chelmsforde v júni 1920. Sponzoroval ho Lord Northcliffe z Daily Mail, vystúpila v ňom známa austrálska sopranistka Dame Nellie Melba. Vysielanie zaujalo a znamenalo zlom v postoji britskej verejnosti k rádiu ako takému. Prvým riaditeľom sa stal John Reith (1889 – 1971), jeho odkaz však BBC dodržiava aj dnes: „informovať, vzdelávať a zabávať“.
Spoločnosť mala byť financovaná z licenčných poplatkov za predaj bezdrôtových prijímačov BBC od schválených domácich výrobcov. Tieto príjmy však boli nedostatočné. Predaj súprav bol prepadákom, rádioamatéri si vyrábali vlastné prijímače a poslucháči kupovali konkurenčné súpravy bez licencie.
BBC je najstarší národný vysielateľ na svete a tiež o najväčší vysielateľ podľa počtu zamestnancov. Spolu zamestnáva viac než 22 000 zamestnancov, z nich asi 19 000 je vo verejnoprávnom vysielaní.
BBC už od svojho vzniku hrala BBC významnú úlohu v britskom živote a kultúre. Neoceniteľnú úlohu hrala počas 2. svetovej vojny, po vojne veľkou mierou prispelo k popularizáciu televízie a internetu koncom 20. a začiatkom 21. storočia. BBC sa nebálo nových technológií, okrem spomínaných boli pioniermi v zavádzaní teletextu, výskumné oddelenie BBC zohralo významnú úlohu vo vývoji vysielacích a nahrávacích techník. Spoločnosť sa podieľala aj vývoji stereo štandardu NICAM.
V roku 2002 došlo k reorganizácii viacerých televíznych a rozhlasových staníc. Dňa 18. októbra 2007 generálny riaditeľ Mark Thompson oznámil kontroverzný plán, ktorý zahŕňal veľké škrty a zníženie veľkosti BBC ako organizácie. Plány zahŕňali zníženie počtu pracovných miest o 2 500, vrátane 1 800 prepustených pracovníkov, konsolidácie spravodajských operácií, zníženie produkcie programov o 10 % a predaj hlavnej budovy televízneho centra v Londýne. Proti týmto plánom tvrdo protestovali odbory a hrozili štrajkmi. BBC však trvala na svojom. Uviedla, že škrty sú nevyhnutné na to, aby sa organizácia posunula vpred a sústredila sa na zvýšenie kvality programov.
BBC funguje na základe kráľovskej charty. Súčasná charta nadobudla platnosť 1. januára 2017, platí do 31. decembra 2026.
BBC prináša poslucháčom a divákom obrovský záber tém, od spravodajstva, športu, kultúry cez vedecké programy až po psychológiu, klimatické zmeny, zdravie, technológie či sociálne trendy.
Táto verejnoprávna organizácia pokrývala od svojho vzniku prakticky každú významnú udalosť, naposledy to bola napríklad posledná rozlúčka s kráľovnou Alžbetou II. Bola však aj pri jej korunovácii 2 júna 1953 (video hore). BBC je silná aj v tvorbe pôvodných dokumentárnych filmov. Aktuálne začala napríklad tento mesiac uvádzať dokument The Elon Musk Show. Prvý diel má 58 minút, začína v Silicon Valley, kde v 90-tych rokoch začína technologický geek Elon Musk svoj vzostup k moci, buduje a predáva svoj prvý podnik a zamiluje sa.
Napriek tomu že má 100 rokov, vplyv tejto organizácie je neoceniteľný aj dnes. Mnohé médiá berú BBC za svoj vzor a veľkú inšpiráciu. Mať klon BBC na Slovensku by určite nebol na škodu. Možno by viac ľudí dôverovalo v naše inštitúcie a menej šarlatánom a podfukárom na internete.