Klára – Česká hlasová asistentka

ZDROJ | http://www.pallasoftware.cz/

Google Now, Siri alebo Cortana, sú tie najznámejšie a najpoužívanejšie hlasové asistentky. Napriek tomu, že sú vytvorené tými najväčšími technologickými spoločnosťami, ani jedna z asistentiek neponúka slovenčinu alebo češtinu. Angličtina je jednoducho svetový jazyk a naše krajiny sú príliš malé na to, aby mali spoločnosti ako Google alebo Apple záujem o funkčnosť ich služieb aj v našich jazykoch.

Google Now síce funguje aj v slovenčine, no len v podobe hlasového vyhľadávania. Hlasová asistentka je dostupná v jazykoch ako angličtina alebo nemčina.

google now 1google now 2google now 3

Siri na zariadeniach s iOS ale aj v novom macOS Sierra ponúka viacero jazykov, no slovenčinu nečakajte.

siri 1siri 2siri 3

Cortana od Microsoftu je najmladšou z hlasových asistentiek a jej ponuka jazykov je teda najobmedzenejšia. Na rozdieľ od zvyšných top hráčov, je ale jedinou dostupnou aj na desktope.

cortana

Palla Software chce tento fakt zmeniť a vytvoriť hlasovú asistentku, ktorá bude mať všetky funkcie a bude po česky, čo by bolo skvelé aj pre nás Slovákov. Táto česká spoločnosť sa špecializuje na výrobu aplikácii na objednávky a celkovo programovaním pre Android. Ponúkajú dokonca aj kurzy programovania cez Skype.

Klára je hlavnou hrdinkou projektu Clarasys. Projekt sľubuje asistentku, ktorá za vás obstará všetko, postupne vás bude spoznávať a následne robiť všetko pre vaše najväčšie pohodlie.

Klára zvládne základne ovládanie telefónu, vyhľadávanie, zobrazovanie informácií alebo vás zobudí. Okrem týchto bežných funkcii tiež sľubuje, že vás rozosmeje a dokonca prenikne do vašej mysle. Ako to spoločnosť plánuje dokázať už neuvádza.

Hlasová asistentka bude dostupná v základnej a Home Edition verzii.

Základná verzia dokáže :

– pamätať si vaše meno

– pamätať si vaše zaľúby a koníčky

– pamätá si svoje meno a dokáže s vami komunikovať o bežných ale aj zložitejších veciach

– zistiť predpoveď počasia

– povedať vtip

– nájsť obrázok vami požadovanej veci alebo osoby

– odoslať SMS správu alebo ju prečítať

– nastaviť pripomienku

– nastaviť budík

– zistiť aktuálny čas

– zistiť stav batérie

– odoslať email

– nájsť kaviareň alebo reštauráciu

Home edition verzia ponúkne navyše ovládanie domácich spotrebičov, svetiel alebo dokonca aj brány a garáže.

ClaraSys_logo
ZDROJ | Palla Software

Na možnostiach Kláry sa stále pracuje. Vývojári z nej chcú spraviť plnohodnotnú hlasovú asistentku, takže jej schopnosti budú musieť stále rozširovať.

Klára bude dostupná čoskoro na Google Play a teda len pre Android. Zatiaľ ju môžete vyskúšať ako Alpha tester. Stačí spoločnosť Palla Software kontaktovať pomocou formuláru, ktorý nájdete na ich stránkach.

ZdrojPalla Software

Komentáre k článku