Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kiná sú zatvorené, ako si ho teda spraviť doma?

Kiná sú zatvorené, ako si ho teda spraviť doma?
Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Kiná sú zatvorené, ako si ho teda spraviť doma?
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Koronavírus Slovensko stále neopúšťa a ani tak skoro podľa najnovších prepočtov neopustí. Milovníci dobrých filmov a kín ale zúfať nemusia, kino je možné vytvoriť si aj doma. Poradíme vám ako si domáce kino vytvoriť aj doma.

Ak sa doma nudíte, neprehliadnite našu špeciálnu sekciu SHUTDOWN, v ktorej nájdete desiatky tipov a nápadov ako prežiť dobrovoľnú či nedobrovoľnú karanténu.

Domáce kino je všeobecný a zaužívaný názov na aparatúru s DVD, resp. BD prehrávačom. Pod týmto názvom na e-shopoch nájdete práve tieto produkty. K skutočnému domácemu kinu vám to ale nestačí. Najdôležitejšie sú tri faktory – obraz, zvuk a zdroj obrazu. Poďme si o nich povedať viac.

Zdroj | OnePlus

TV alebo projektor?

Vo väčšine prípadov je odpoveď jasná – televízor. Ten je totiž možné využívať prakticky kedykoľvek počas dňa, zatiaľčo projektor potrebuje tmavšiu miestnosť, inak je jeho obraz priemerný alebo podpriemerný. Samozrejme, sú projektory, ktoré presvietia aj slnečné počasie v exteriéri, no ich cena dosahuje cien súčasných 8K Ultra HD televízorov so špičkovým obrazom. Pokiaľ si teda nezariaďujete samostatnú tmavú miestnosť pre domáce kino, lepšou voľbou je televízor.

Ak však máte miestnosť, ktorá by sa mohla premeniť na domáce kino, prípadne herňu spojenú s domácim kinom, projektor je jasnou voľbou. A k nemu kvalitné rolovacie plátno.

Aký televízor?

Ak sme sa teda rozhodli, že domáce kino si spravíme z už existujúcej obývačky či spálne, je dobré vedieť aký televízor si do nej kúpiť. Téme high-end televízorov sme sa venovali len nedávno, pred Vianocami, takže všetky detaily a odporúčania pred nákupom nájdete práve v tom článku.

Pár základných parametrov ale pre domáce kino vytiahneme. Uhlopriečka. Tá by mala mať aspoň 65 palcov. 55-palcové televízory sú dnes bežné, domáce kino by však znieslo aj čosi väčšie. Navyše pri 4K Ultra HD rozlíšení, ktoré dnes už majú všetky nové televízory nie je problém ani vzdialenosť od televízora.

Zdroj | SAMSUNG

Dobré je tiež hľadať model so 100 Hz displejom, ktorý je ideálnejší na akčné scény, vrátane športov. Do domáceho kina by nebol celkom vhodný low-end televízor, ktorý síce môže očariť cenou aj okolo 500 €, ale výsledok nebude ani zďaleka taký, ako si možno predstavujete. Odporúčame preto siahať po tých najvyšších sériách renomovaných výrobcov – LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sony či TCL.

Báť sa nemusíte ani minuloročných modelov, tie sú totiž stále výborne vybavené a len málokedy sa stane, že budú viditeľne slabšie, ako tohtoročné modely. Po pár mesiacoch je opäť plusom, že ceny televízorov klesli, navyše mnohé e-shopy majú v súčasnosti jarný výpredaj, takže televízor kúpite lacnejšie, ako napríklad pred Vianocami.

Čo sa zvuku týka, nerobte si starosti, do domáceho kina je nutné dokúpiť aj externý zdroj zvuku. Na trhu takmer nenájdete televízor, ktorý by bol po zvukovej stránke dostatočný na kvalitný zvuk, modely so zabudovaným mini soundbarom nevynímajúc.

OLED televízor?

Ak vás netlačí rozpočet, chybu určite neurobíte ani s OLED televízorom, naopak, OLED podá ešte lepší obraz ako LCD displej. V súčasnosti je jediným nedostatkom OLED televízorov už iba vysoká cena. OLED televízory vyrába prakticky každý z vyššie spomínaných výrobcov, okrem Samsungu a TCL.

Pozrite si

5 OLED televízorov s najlepším pomerom ceny a výkonu

Zdroj | TP Vision

Aký projektor?

Ak ste sa rozhodli, že predsa len nájdete doma miestnosť, kde by bolo možné používať projektor, tu je niekoľko odporúčaní, aké parametre by mali byť vo vašom hľadáčiku. Odporúčame 4K Ultra HD (3 840 x 2 160 px), alebo 4K (4 096 x 2 160 px) rozlíšenie. Pozor však na to, že nie všetky 4K UHD projektory majú natívne 4K UHD rozlíšenie, viaceré ho dopočítavajú z nižšieho rozlíšenia.

Jas lampy, teda svietivosť by mala byť aspoň na úrovni 2 000 ANSI lúmenov, optimálne nad 2 500 ANSI lúmenov. Čím vyššia, tým lepšia, ale tým je vyššia i koncová vena. Zdrojom svetla je vo väčšine prípadov lampa, príp. LED lampa, ak ale narazíte na laser nemajte obavu, je to ešte lepšie. O zdroji svetla je dobré vedieť, že má svoju životnosť a po čase ho je nutné meniť. Výmena je otázka niekoľkých stoviek eur.

Medzi najväčších výrobcov kvalitných projektorov patrí Acer, BenQ, Canon, Epson, NEC, Optoma či Sony. Aj v prípade projektorov ale odporúčame pozerať sa po vyšších modeloch a nenechať sa zlákať cenou základných kúskov. Hrozí totiž, že skončíte práve s modelom, ktorý nemá natívne 4K Ultra HD rozlíšenie. Samozrejme, vystačiť sa dá aj s kvalitným Full HD projektorom, no v roku 2020 si ale asi nebudete robiť domáce kino na pár rokov. 4K Ultra HD projektor tak rýchlo morálne a technicky nezostarne ako práve Full HD projektor.

Zdroj | Epson

Ceny 4K Ultra HD projektorov sú však rádovo vyššie, ako ceny televízorov. Samozrejme, záleží aké modely budeme porovnávať. Na druhej strane ale projektoru nerobí problém zobraziť obraz veľký ako vaša celá stena. V takom prípade je ale nutné mať kvalitné plátno. V tom prípade ale počítajte s ďalšími stovkami navyše. Našťastie dnes už existujú kvalitné farby na steny, ktoré dokážu vytvoriť veľmi dobrý podklad pre premietanie. Neodporúčame ale na premietanie využívať steny s hrubou štruktúrou, mali by byť stierkované do hladka, príp. môžete na existujúcu stenu nelepiť sadrokartón.

Pozrite si

Čo je 4K a čo Ultra HD? Rozdiel je minimálny, ale podstatný

Aký zvuk?

Soundbar

Ak plánujete domáce kino v obývačke, asi len ťažko sa vám bude chcieť ťahať káble po celej miestnosti. Našťastie dnes už existujú špičkové soundbary, ktoré vyčarujú priestorový zvuk ako v kine. Teda takmer, je nemožné porovnávať desiatky kanálov v kine voči nech aj 7.1.2 ch soundbaru.

Veľkou výhodou soundbaru je ale jeho kompaktnosť. Až na zopár výnimiek sa soundbar zmestí pod televízor, bezdrôtový subwoofer zas nájde miesto niekde v rohu. V tomto prípade však pozor, aby mal okolo seba dostatok miesta pre produkovanie hlbokých tónov šíriacich sa do celej miestnosti.

Tak, ako v prípade televízorov, aj v tomto prípade odporúčame pozerať sa po modeloch renomovaných výrobcov a ich vyšších sériách. Ideálne, aj keď nie nutné je, aby mal soundbar aj podporu Dolby Atmos zvuku. To je priestorový zvuk, ktorý má najviac pripomínať zvuk v kinosále. Výrobcov soundbarov je množstvo, nie sú to len tí, ktorí vyrábajú samotné televízory. Dnes už soundbar má azda aj každá z popredných audio značiek sveta.

Niektorí výrobcovia vedia k soundbaru vytvoriť aj reálny zvuk zadných reproduktorov – zadné reproduktory sa buď odpoja od soundbaru a sú na batérie, alebo k soundbaru pripojíte externé bezdrôtové reproduktory, ktoré však potrebujú elektrickú sieť.

Zdroj | Sony

High-end audio

Ak máte v miestnosti dostatok miesta a máte čas, chuť a zručnosti, chybu s káblovým audio systémom určite nespravíte. Odporúčame sa systému ale povenovať a zostaviť ho z kvalitných komponentov. Pre káblovú aparatúru totiž nepotrebujete len reproduktory, ale aj zosilňovač. Nevýhodou je práve čas, ktorý musíte venovať káblovaniu a celkovému návrhu, výhodou je však lepší výsledný zvuk.

Tak, ako v prípade televízora a projektora, aj v tomto prípade je veľkým rozdielom medzi soundbarom a káblovému audio systému cena. Tú ale vie kompenzovať výsledná kvalita.

Zdroj | Klipsch

Čo na to susedia?

Žiaľ, toto je najväčší problém domácich kín. Film by si človek totiž rád užil večer, v pokoji po celom dni práce či starosti o deti. Mnohí však pre dobré medzisusedské vzťahy ale radšej zvuk aparatúry budú držať na uzde a tak výbuchy v akčných scénach bude ledva počuť.

Aj tu existuje ale riešenie – pozerať filmy počas dňa! Druhé riešenie je o čosi lepšie a nebudete ani rušiť svoje najbližšie okolie – slúchadlá. Dnes už existuje množstvo výrobcov, ktorí vyrábajú špičkové high-end káblové, ale aj bezdrôtové slúchadlá, ktoré môžu stáť podstatne menej ako kvalitný soundbar. Ak teda trpíte problémom „susedia“, odporúčame lacnejší soundbar pre kvalitnejší zvuk pri bežnom sledovaní a kvalitné slúchadlá pre vás a prípadne partnerku. Znie to možno divne, ale vychutnať si zvuk dobrého filmu za to stojí.

Zdroj | Denon

Ešte niečo?

Áno, k domácemu kinu je potrebný aj zdroj obrazu – Blu-ray prehrávač. Hoci dnes už neplatí, že Xbox je najdostupnejším Blu-ray prehrávačom na trhu, stále platí, že Xbox, prípadne aj nové PlayStation využijete aj inak ako na prehrávanie filmov.

4K Ultra HD obsah ale dnes získate aj zo streamovacích služieb. Najviac 4K UHD obsahu stále ponúka Netflix, no toto vysoké rozlíšenie nájdete aj v Amazon Prime Video, Apple TV+. HBO GO stále neponúka tituly v tomto vysokom rozlíšení. Stále sa čaká na HBO Max. U nás taktiež môžeme zatiaľ iba čakať na Disney+ či službu Fandango, v ktorej majú byť filmy prístupné v čase ich premiéry v kinách.

Ak si zariaďujete samostatné domáce kino, odporúčame aj Tuli vaky. Sú extrémne pohodlné a využitie si nájdu aj mimo sledovania filmov či hrania hier. Navyše ich množstvo tvarov a povrchov ulahodí aj najnáročnejším.

Pre dokonalé napodobenie kina si môžete kúpiť aj popcornovač, no ten neodporúčame. Väčšinu času bude len zavadzať a chytať prach. Radšej si k filmu zoberte niečo zdravšie.

Zdroj | Pixabay

Oplatí sa?

Na najdostupnejšie domáce kino s kvalitnými komponentami počítajte so sumu okolo 2 500 €. Plus je nutné počítať so zdrojom obrazu, takže napríklad predplatným do Netflixu za 12 € mesačne. Celkovo je to pomerne dosť, no takto si môžete užívať kino kedykoľvek vám to napadne, nech aj každý deň. Pri až šialenom prepočte, že by ste každý deň chodili aj do kina za 7 € na osobu, investícia do domáceho kina sa vám vráti pri dvoch členoch domácnosti len za 183 dní, čo je zhruba pol roka. Pri návšteve kina raz za týždeň by sa to ale natiahlo až na takmer 3,5 roka, čo je však stále životnosť kvalitného televízora, resp. projektora.

Samozrejme, so zvyšujúcou sa investíciou do domáceho kina rastie aj „návratnosť“. Na druhej strane je nutné povedať, že domáce kino sa nemusí používať iba pre sledovanie filmov či seriálov raz denne. V prípade domáceho kina s televízorom v obývačke si nájde využite aj počas dňa na sledovanie správ či bežného vysielania. Audio sústavu je zas možné používať aj na prehrávanie obľúbenej hudby pokojne aj cez smartfón alebo ju pripojiť napríklad aj na gramofón.

Zdroj | Samsung