Reklama

Kia Futuron ukazuje, ako má vyzerať luxusné elektrické SUV

Zdroj | Kia Motors
Stanislav Vinc
Zdroj | Kia Motors
Zdroj | Kia Motors

Kia Motors predstavila nový koncept s príznačným názvom Futuron. Ak by sa z konceptu prepracoval k produkčnej verzii, mali by sme tu elektrické SUV snov.

Najnovší koncept prezentovaný na tohtoročnej výstave China International Import Expo (CIIE) v Šanghaji by ste možno na prvý pohľad k automobilke Kia Motors nepriradili. Futuron s terajšími modelmi spája iba tzv. „tigrí nos“, teda predná maska, ktorá však aj v tomto prípade prešla nemalou premenou.

Zdroj | Kia Motors

Kia stavila s novým konceptom na minimalizmus, čo nie je iba odraz aktuálnych dizajnových trendov. Aj keď je Futuron priestranné elektrické SUV, vďaka sklopeným sedadlám a čistému zovňajšku dosiahne lepší aerodynamický profil ako bežné SUV.

Zdroj | Kia Motors
Pozrite si

Automobilka Infiniti má univerzálnu karosériu pre hybridný aj elektro pohon

Nižší odpor vzduchu vo výsledku zlepší dojazd elektromobilu. Futuron však nie je žiaden drobec. Postavený má byť na 3-metrovom rázvore a na dĺžku dosiahne 4,85 metra, zatiaľ čo široký bude 1,55 metra.

Zdroj | Kia Motors

Ak hovoríme o sklopených sedadlách, na mysli máme takmer ležadlovú polohu podobnú sedadlám v prvej triede niektorých lietadiel. V interiéri síce nechýba volant, no keďže Kia počíta s autonómnou jazdou 4. úrovne, volant bude možné zasunúť do palubnej dosky, zatiaľ čo sa sedadlá preklopia do „beztiažového režimu“ pre dosiahnutie čo najvyššieho komfortu na dlhých trasách.

Zdroj | Kia Motors

Kia hovorí aj o novom používateľskom prostredí (GUI), ktoré má prechádzať z dverí na strane vodiča v jednotnom oblúku a ponad volant. Displej má riadiť umelá inteligencia, ktorá vodičovi zobrazí relevantné údaje o vozidle alebo jeho okolí na základe relevancie. Túto novinku však bohužiaľ na oficiálnych záberoch vidieť nemôžeme.

Pozrite si

Malá včelička pichá ostro! – Suzuki Swift Sport

Kedy a či vôbec by sa z konceptu Kia Futuron mohol stať reálny model, ktorý by sa jedného dňa dostal do predaja, v tomto momente nie je celkom jasné. Minimálne však ide o ukážku, akým smerom sa bude dizajn vozidiel Kia v najbližších rokoch uberať a ako sa automobilka plánuje popasovať s elektrifikáciou, ktorej sa nevyhne ani jej séria modelov SUV.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.