Reklama

Kia EV5 dostala do vienka jedinečný dizajn. Kedy bude v Európe?

Zdroj | Kia
Richard Pliešovský
Zdroj | Kia
Zdroj | Kia

Kia na autosalóne v Chengdu v Číne predstavila nový elektromobil EV5. Avantgardný dizajn má estetiku z modelu EV9, s dĺžkou karosérie cez 4,6 metra je novinka skôr alternatívou k Sportage.

EV5 má hranatý štýl jasne inšpirovaný úspešným SUV-čkom Telluride. Tenké futuristické svetlá naznačujú elektrický pohon, tvrdé hrany zvýrazňujú kompaktné, no dynamické proporcie novinky.

Výrobca sa pokúsil urobiť z interiéru obývačku a do veľkej miery sa mu to podarilo. Kia ju vybavila veľkým displejom pozostávajúcim z dvoch 12,3″ obrazoviek. Zaujímavo je riešená palubná doska, tá totiž nenadväzuje na stredový tunel – pôsobí, akoby visela vo vzduchu. Prostrojovka, ako i množstvo detailov pripomína BMW iX.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ovládanie infotainmentu je riešené cez podsvietené dotykové plochy pod obrazovkou. Kia pod nimi ponechala niekoľko fyzických tlačidiel slúžiacich na ovládanie kúrenia, ventilácie a klimatizácie. Samotná klíma je oddelená pre vodiča a spolujazdca, funguje nezávisle so zadným radom sedadiel.

Očakáva sa, že voliteľne sa bude dať vybrať kamerový systém, ktorý nahradí tradičné vonkajšie zrkadlá. Vodič teda uvidí pohľad spoza auta na bočných monitoroch pripevnených na dverách v prirodzenom zornom poli. Ambientné osvetlenie interiéru má 10 úrovní jasu a 64 farieb. Po aktivácii sa osvetlenie plynule synchronizuje s jazdnými režimami, pri slabom osvetlení sa stlmí a decentne upozorní, ak prekročíte povolenú rýchlosť.

Zdroj | Kia

Kia EV5 je postavená na platforme e-GMP, ktorú poznáme z EV6 a EV9. Samozrejme, prémiová EV9 ponúka vyššiu kapacitu batérie, takmer 100 kWh a 800V architektúru. EV5 je technicky bližšie k EV6, ten má dva typy pohonu (zadné, štvorkolka) a dve kapacity batérií (58 kWh a 77,4 kWh). Presné parametre totiž Kia nezverejnila, na podrobnosti si budeme musieť počkať na októbrový Deň elektromobilov Kia.

Kia EV5 bude uvedená na trh koncom tohto roka v Číne, na ostatné trhy sa dostane v priebehu roku 2024.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.