Pokrok ide ďalej aj v takej vedecko-fantastickej oblasti, akou je tvorba a tlač orgánov. Výskumníci vyvinuli novú techniku 3D tlače, ktorá je až 50-krát rýchlejšia než doterajšie metódy.
Vedcom z univerzity v Buffale sa podarilo vytlačiť malú syntetickú ruku za 19 minút, štandardnou metódou by im to trvalo až 6 hodín. Nový postup využíva kombináciu stereolitografie s hydrogélmi. Veľmi presným postupom fotopolymerizácie (vytvrdzovanie materiálu svetlom) sa dávkuje hydrogélový roztok a vďaka tomu udržiava nepretržitá postupnosť tlače.
„Technológia, ktorú sme vyvinuli, je 10 až 50-krát rýchlejšia ako priemyselný štandard a pracuje s veľkými vzorkami, ktoré bolo v minulosti ťažké dosiahnuť,“ vysvetlil jeden z autorov štúdie Ruogang Zhao.
„Naša metóda výrazne redukuje deformácie častí a poranenia buniek spôsobené dlhodobým vystavením environmentálnym stresom, ktoré zvyčajne vidíte pri bežných metódach 3D tlače,“ dodal spoluautor štúdie, Chi Zhou.
Tlač je momentálne obmedzená na modely s veľkosťou zhruba 10 milimetrov, čo postačuje na tlačenie buniek so zabudovanými sieťami krvných ciev. Vedci predpokladajú, že tento postup sa bude dať v pomerne blízkej budúcnosti aplikovať na produkciu ľudských orgánov.
Akonáhle sa to podarí, nemocnice by sa nemuseli pri záchrane života a transplantáciách spoliehať na darcov orgánov. Stačilo by mať 3D tlačiareň, potrebné materiály a 3D modely orgánov.