Reklama

Kedy si vytlačíme ľudské orgány?

3D tlač orgánov
Zdroj | University at Buffalo
Richard Pliešovský
3D tlač orgánov
Zdroj | University at Buffalo
Zdroj | University at Buffalo

Pokrok ide ďalej aj v takej vedecko-fantastickej oblasti, akou je tvorba a tlač orgánov. Výskumníci vyvinuli novú techniku 3D tlače, ktorá je až 50-krát rýchlejšia než doterajšie metódy.

Vedcom z univerzity v Buffale sa podarilo vytlačiť malú syntetickú ruku za 19 minút, štandardnou metódou by im to trvalo až 6 hodín. Nový postup využíva kombináciu stereolitografie s hydrogélmi. Veľmi presným postupom fotopolymerizácie (vytvrdzovanie materiálu svetlom) sa dávkuje hydrogélový roztok a vďaka tomu udržiava nepretržitá postupnosť tlače.

„Technológia, ktorú sme vyvinuli, je 10 až 50-krát rýchlejšia ako priemyselný štandard a pracuje s veľkými vzorkami, ktoré bolo v minulosti ťažké dosiahnuť,“ vysvetlil jeden z autorov štúdie Ruogang Zhao.

„Naša metóda výrazne redukuje deformácie častí a poranenia buniek spôsobené dlhodobým vystavením environmentálnym stresom, ktoré zvyčajne vidíte pri bežných metódach 3D tlače,“ dodal spoluautor štúdie, Chi Zhou.

Pozrite si

3D tlač postavila na nohy hendikepovaného psíka

Tlač je momentálne obmedzená na modely s veľkosťou zhruba 10 milimetrov, čo postačuje na tlačenie buniek so zabudovanými sieťami krvných ciev. Vedci predpokladajú, že tento postup sa bude dať v pomerne blízkej budúcnosti aplikovať na produkciu ľudských orgánov.

Akonáhle sa to podarí, nemocnice by sa nemuseli pri záchrane života a transplantáciách spoliehať na darcov orgánov. Stačilo by mať 3D tlačiareň, potrebné materiály a 3D modely orgánov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.