Reklama

Keď marketing zabíja. Nebezpečná hra s pojmom Autopilot

Zdroj | Autoblog
Juraj Procházka
Zdroj | Autoblog
Zdroj | Autoblog

Na samojazdiacich autách pracujú automobilky, aj spoločnosti mimo branže, ako Waymo, ktoré chcú prevádzkovať flotily autonómnych taxíkov, dodávok a podobne. Azda najznámejší – aj kvôli marketingu a silnému fanklubu značky – je autopilot Tesly, ale zároveň ide asi aj o najkontroverznejší systém automatického riadenia.

Prečo? Spája sa s ním dvojciferný počet nehôd, aj obetí na životoch. Najnovšie do tejto štatistiky pribudlo aj Slovensko. Na diaľnici D2 za Malackami v smere na Kúty došlo 9. mája k dopravnej nehode, pri ktorej Tesla Model S narazila do servisného vozidla Národnej diaľničnej spoločnosti. Príčinou nehody bola podľa polície nedostatočná pozornosť vodiča Tesly, ktorý sa plne nevenoval jeho riadeniu. Ako jednu z možností polícia pripustila aj zlyhanie autopilota.

Zdroj | Polícia SR

V dôsledku nehody musela byť diaľnica medzi križovatkami Malacky a Kúty obojsmerne uzavretá, keďže pri záchrannej operácii zasahoval aj vrtuľník. Vodič Tesly zostal zakliesnený vo vozidle, podarilo sa ho však zachrániť.

Pozrite si

Autopilot má k dokonalosti ešte ďaleko. Tesla si to namierila priamo do hasičov

Menej šťastia mali dvaja pasažieri Tesly Model S, ktorí v polovici apríla havarovali v blízkosti texaského Houstonu. Podľa tamojšej polície v čase nehody za volantom nikto nesedel, čomu údajne nasvedčovali fyzické dôkazy. Jeden z mužov sa mal nachádzať na sedadle spolujazdca, druhý na zadnom sedadle.

Zdroj | Tesla

Fyzické dôkazy však boli pomerne skromné, pretože vozidlo sa po náraze do stromu vznietilo a zhorela v ňom okrem oboch mužov aj riadiaca jednotka s harddiskom, takže nebolo možné z dát rekonštruovať príčinu nehody.

Požiare batérií elektromobilov pri haváriách sú nočnou morou hasičov. Vzniká pri nich nielen vysoká teplota a riziko opakovaného vznietenia, ale aj úraz elektrickým prúdom s vysokým napätím.

Tesla naopak tvrdí, že podľa deformácie volantu a zapnutých pásov mal na sedadle vodiča niekto sedieť. Tým by si automobilka zároveň poistila alibi a vinníkom nehody by bol vodič.

Podľa National Transportation Safety Board (NTSB) vyšetrovanie nehody stále prebieha a nie je isté či bol vo vozidle aktivovaný autopilot. K nehode totiž došlo po krátkom úseku jazdy, len 170 metrov od domu majiteľa.

NTSB uviedla, že pri rekonštrukcii havárie testovala na tomto úseku iné vozidlo Tesla s asistenčným systémom riadenia. Vyšetrovatelia nemohli uviesť do činnosti automatizovaný systém riadenia, ale boli schopní používať tempomat Traffic Aware Cruise Control.

Zdroj | GIZMODO

Autopilot potrebuje na fungovanie adaptívny tempomat, aj systém na automatické udržiavanie jazdného pruhu. Ten sa však na danom úseku neaktivoval a autopilot preto nebol plne funkčný.

Pozrite si

Autopilot „na modro“- Ford BlueCruise je odpoveďou na Super Cruise od GM

Autopilot Tesly je v poslednom období v USA v hľadáčiku úradov, aj keď zatiaľ nepristúpili k regulačným opatreniam a iniciatívu nechávajú v kompetencii jednotlivých štátov. V USA aktuálne vyšetrujú 27 nehôd elektromobilov Tesla, ktorých príčina nie je jasná. Od uvedenia „autopilota“ vo vozidlách Tesla v roku 2015 zahynulo len v USA kvôli jeho zlyhaniu 11 ľudí pri deviatich kolíziách. Ďalších 9 obetí pribudlo pri siedmich nehodách v Európe.

Zdroj | CarShowroom

Problém je ten, že autonómny systém riadenia v Teslách stále nie je úplne autonómny autopilot. Marketingová kampaň automobilky však takúto predstavu navodzuje, hoci Tesla, tak ako iní výrobcovia, si necháva otvorené zadné dvierka a tvrdí, že vodič by mal stále sledovať premávku a byť v prípade potreby pripravený zasiahnuť.

Za desaťtisícdolárový príplatok za Full Self Driving (FSD) systém automatizovaného riadenia je to trochu obmedzujúca klauzula.

Pozrite si

Uber pozastavuje testovanie autonómnych áut kvôli smrteľnej nehode

Faktom je, že mnohí vodiči sú nezodpovední a aj pri systémoch asistovanej jazdy nízkej úrovne sa niekedy chovajú, akoby mali dokonalé robotické auto. Takéto systémy však spoľahlivo fungujú len za určitých, viac-menej ideálnych podmienok. Pre neočakávané udalosti pritom v reálnej premávke netreba chodiť ďaleko a autopilot, či presnejšie „autopilot“ často nedokáže kolízii zabrániť.

Marketing sa tak môže stať aj nebezpečnou zbraňou. Mníchovský súd preto zakázal Tesle vo svojej marketingovej komunikácii používať tvrdenia o vybavení svojich vozidiel autopilotom a systémom úplne autonómneho riadenia. Podľa súdu ide o zavádzanie spotrebiteľa a zveličovanie reálnych schopností automobilov, s čím môžeme len súhlasiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.