Reklama

Keď batérie horeli: pamätné stiahnutie počítačov Apple z trhu

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

V máji 2005 musel Apple čeliť jednej z najvážnejších bezpečnostných kríz vo svojej histórii. Americká Komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských produktov (CPSC) nariadila 20. mája stiahnutie 128 000 kusov batérií pre prenosné počítače PowerBook G4.

Hrozila totiž možnosť vnútorného skratu, prehriatie a v niektorých prípadoch dokonca požiar. Problém sa týkal najmä modelov predávaných v rokoch 2004 a 2005, pričom zlyhávali batériové články vyrobené spoločnosťou LG Chem.

Zlá situácia sa ešte zhoršila. Apple musel v priebehu niekoľkých mesiacov rozšíriť stiahnutie až na 1,8 milióna batérií, čo zodpovedalo približne tretine všetkých PowerBookov G4 dodaných počas daného obdobia. Problém sa netýkal len USA, ale aj medzinárodných trhov vrátane Európy. Apple vyzval používateľov, aby batérie prestali okamžite používať a požiadali o bezplatnú výmenu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Apple MacBook Pro a jeho predchodcovia. Čím sú výnimoční?

Prípad PowerBook G4 nebol jediný a už vôbec nie posledný. Problémy s lítium-iónovými batériami zasiahli v priebehu rokov viaceré technologické giganty. IBM a Dell zaznamenali incidenty už začiatkom milénia. Najväčšiu pozornosť však upútal Samsung Galaxy Note 7 v roku 2016, keď telefóny explodovali do takej miery, že museli byť úplne stiahnuté z trhu a model bol napokon zrušený. V obdobnej situácii sa ocitli aj firmy ako Sony, HP, Toshiba či Lenovo, ktoré v rôznych obdobiach museli riešiť nebezpečné prehrievanie batérií vo svojich notebookoch.

Tieto incidenty upozornili na komplexnosť dodávateľského reťazca a riziká, ktoré vznikajú, ak nie je zabezpečená dôsledná kontrola kvality. V prípade Apple síce batérie vyrábala LG Chem, no za konečný produkt niesol zodpovednosť Apple. Aj preto bola reakcia CPSC a následná spolupráca firmy pri výmene batérií vnímaná ako nevyhnutný krok na udržanie dôvery zákazníkov.

Pozrite si

Čierny deň pre Apple, skoncila výroba prepadáku

Následkom podobných incidentov začal technologický sektor investovať viac do testovania bezpečnosti batérií, certifikácie dodávateľov a vývoja bezpečnejších batériových článkov. Dnes sú normy na testovanie oveľa prísnejšie a výrobcovia musia počítať s množstvom extrémnych scenárov – od fyzického poškodenia cez zmeny tlaku až po nečakané poruchy v batériovom manažmente.

Prípad PowerBook G4 tak zostáva pamätným varovaním, že aj pri najvyspelejších technológiách môže ľudská chyba či konštrukčný nedostatok vyústiť do rizika pre milióny používateľov. Vďaka týmto poučeniam však dnes žijeme vo svete, kde sú batérie síce výkonné, ale zároveň výrazne bezpečnejšie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.