Reklama

JVC LX-UH1 je nový 4K HDR projektor. Poteší aj jeho cena?

Zdroj | JVC
Richard Pliešovský
Zdroj | JVC
Zdroj | JVC

JVC, popredný japonský výrobca, ktorý napríklad vyvinul štandard pre VHS nahrávanie analógového signálu na kazety, má v portfóliu niekoľko 4K projektorov. Teraz nám ukázal najlacnejší model z jeho ponuky – JVC LX-UH1.

JVC doteraz ponúkal prémiové 4K projektory so zobrazovacou technológiou D-ILA, pričom najlacnejší sa predáva za 3 999 dolárov. Konkurencia (napríklad BenQ CineHome W1700, alebo Optoma UHD60) ponúka vysoké rozlíšenie za prijateľnejšie ceny. JVC v týchto dňoch predstavil model LX-UH1. Je to 4K HDR projektor s DLP technológiou a s nižšou cenou, ktorá je však stále pomerne vysoká.

Zdroj | JVC

Aké sú rozdiely medzi DLP a D-ILA? Rozšírenejšia technológia DLP (Digital Light Processing) používa na zobrazenie videa DMD (Digital Micromirror Device) – čip, ktorý obsahuje tisícky zrkadiel mikroskopických rozmerov, kde každé zrkadielko zastupuje jeden pixel. V kvalitnejších projektoroch sú tieto čipy tri, každý pre jednu farebnú zložku. Tieto zrkadielká sa vedia natáčať a podľa svojej pozície buď odrážajú svetlo, alebo nie.

Pozrite si

Sony má nový 4K Ultra HD projektor VPL-VW285ES za 5 000 dolárov

D-ILA je patent JVC. Na rozdiel od DLP nemá táto technológia žiadne pohyblivé časti, takže je menšia šanca na mechanické poruchy. Skladá sa z troch čipov. D-ILA predloží obraz na kryštálový displej vytvorením obrazu na čipoch. Polarizovaný svetelný zdroj potom odráža obraz z každého čipu cez šošovku, kde je zväčšený a premietaný na displej.

JVC LX-UH1 má jas 2 000 lúmenov a dynamický kontrastný pomer 100 000 : 1. Rozlíšenie je 3840 x 2160, teda „plné“ 4K. Súčasťou HDR je aj podpora pre HDR10 ale aj Hybrid Log Gamma – to je pomerne nový formát, ale začína ho používať čoraz viac výrobcov hardvéru. Objektív má mať 1,6-násobný zoom.

Zdroj | JVC

Projektor má dva HDMI vstupy, jeden s podporou HDCP 2.2, určenou pre vysoké prenosové rýchlosti do 18 Gb/s, ideálnou pre Blu-ray prehrávače 4K UHD a streamingové zariadenia.

Pozrite si

Epson EH-TW5650 je výborný domáci projektor s Full HD obrazom

JVC LX-UH1 sa bude predávať za 2 500 dolárov v čiernej a bielej farbe. Aj keď je JVC známa svojou kvalitnou optikou v projektoroch, je otázne či to bude stáť za približne tisíc dolárov navyše, v porovnaní so 4K modelmi od iných výrobcov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.