Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Jeff Bezos: „Presuňme emisie do vesmíru!“

Jeff Bezos: „Presuňme emisie do vesmíru!“
Zdroj | Blue Origin
Juraj Procházka
Jeff Bezos: „Presuňme emisie do vesmíru!“
Zdroj | Blue Origin
Zdroj | Blue Origin

Keď sa aktuálne najbohatší pozemšťan 20. júla na niekoľko minút pozrel na našu planétu z prahu vesmíru, videl, že v realite žiadne hranice neexistujú a zemská atmosféra je „nepatrná“ a krehká. Šéf Amazonu a Blue Origin prešiel „osvietením“ a podľa vlastných slov pochopil, že musíme životné prostredie na našej planéte chrániť.

Aby dospel k takémuto pozoruhodnému presvedčeniu, musel sa najskôr dopraviť v prvom lete svojej rakety New Shepard spolu s trojicou spolucestujúcich do výšky 107 kilometrov. Pri suborbitálnom lete na hranicu medzi atmosférou a vesmírom je pohľad na našu planétu veľmi podobný ako z obežnej dráhy a určite môže v pozorovateľovi zanechať hlboké emócie.

Pozrite si

Let Blue Origin zdvihol latku a prekonal pár rekordov

„Keď sa pozriete na planétu, neexistujú žiadne hranice,“ uviedol Bezos v rozhovore pre NBC News. „Žijeme na tejto krásnej planéte… Neviete si predstaviť, aká riedka je atmosféra, keď ju vidíte z vesmíru. Zdá sa nám, že atmosféra je obrovská, a preto ju môžeme ignorovať a zle s ňou zaobchádzať.“

Zdroj | Blue Origin

Pri pohľade na Zem spod obežnej dráhy sa v Bezosovi zrejme prebudilo ekologické cítenie, pokiaľ jeho slová neboli marketingovou vatou. Momentálne ho netrápia tvrdé podmienky jeho zamestnancov v distribučných veľkoskladoch Amazonu, ani ekologická záťaž súvisiaca s dopravou jeho balíkov po celom svete. Jeho „osvietenie“ súvisí s emisiami, ktoré produkuje výroba.

A hneď prišiel aj s riešením – všetok ťažký priemysel a fabriky produkujúce množstvo exhalátov treba premiestniť do vesmíru, aby sme si uchránili čistú atmosféru.

Nuž, stupídnejší nápad sa dá asi len ťažko vymyslieť. Vzhľadom na to, že celá „vesmírna show“ pri utorkovom suborbitálnom lete trvala od štartu po pristátie len asi 10 minút a kabína dosiahla len dvojnásobok rýchlosti zvuku, nebude tento nápad spôsobený prípadnou traumou z výletu.

Zdroj | Blue Origin

„Musíme zobrať všetok ťažký priemysel, všetky znečisťujúce odvetvia a presunúť ich do vesmíru,“ uviedol Bezos. Takýto postup v zmysle „čo oči nevidia, to srdce nebolí“, je rovnako primitívny a neetický, ako vyvážanie odpadu z priemyselne vyspelých krajín do chudobnejších štátov v Afrike, alebo v Ázii, ktoré sa praktizuje tu a teraz, hoci aj tu niektorým krajinám už došla trpezlivosť.

Samozrejme, s dnešnými technológiami kozmických letov by sme ťažko dokázali na obežnej dráhe, nehovoriac o vzdialenejšom vesmíre, vybudovať čo i len jednu cementáreň, alebo oceliareň. Ale aj keď to možno o niekoľko desaťročí dokážeme, uhlíková stopa a ekologická brázda, ktorú by takáto výroba zanechala priamo na Zemi, by bola absurdne obrovská.

Tona ocele, strojov, chemickej produkcie, alebo čohokoľvek vyrábaného vo vesmíre by pri doprave na Zem navyše dosiahla cenu, akú by nebol ochotný platiť nikto, vrátane Jeffa Bezosa.

Pozrite si

Liekom na recesiu má byť kozmický biznis

Nič na tom nemení ani fakt, že vo svete existujú spoločnosti, ktoré sa viac, alebo menej vážne zaoberajú myšlienkou na ťažbu surovín na asteroidoch. alebo na iných telesách. Aj v tomto prípade to však vyzerá skôr na „ťažbu“ kapitálu z účtov dôverčivých investorov, než na ekonomicky udržateľné získavanie surovín, hoci aj drahých kovov, z vesmíru.
Záver tejto úvahy znie – skúsme radšej emisie minimalizovať, namiesto toho, aby sme ich zametali pod koberec. Aj keby sa nachádzal vo vesmíre.

Zdroj