Reklama

Je to konečne tu! Štandard 5G schválený!

Zdroj | TelecomTV
Juraj Procházka
Zdroj | TelecomTV
Zdroj | TelecomTV

Okolo (neexistujúcich) sietí 5G začína pekný „cvrkot“. Svoje predstavy prezentoval už aj Orange Slovensko. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb pripravuje podmienky pre spustenie sietí 5G alokáciou pásma v oblasti 3,5 GHz a 3,7 GHz, ako aj „digitálnu dividendu 2“ v pásme 700 MHz, ktoré sa uvoľní po prechode pozemného TV vysielania z DVB-T na DVB-T2.

Pozrite si

Pozrite sa, čo prinesie 5G sieť Orangeu už v roku 2020

(Ak ste odkázaní na príjem cez anténu a vyberáte nový televízor pod stromček na poslednú chvíľu, alebo využijete povianočné výpredaje – pozor na to! Dbajte, aby váš nový televízor obsahoval tuner DVB-T2, najlepšie s podporou kódovania HEVC. Aby ste onedlho nemuseli dokupovať aj set-top box.)

Zdroj | TelecomTV

Odhliadnuc od zaužívaných tradícií vypúšťania marketingovej hmly, významní globálni hráči – operátori, aj telekomunikační výrobcovia – už niekoľko rokov prezentujú čiastkové úspechy pri vývoji predštandardu 5G. Všetko to však je, alebo dodnes bolo, len v špekulatívnej rovine. Bez schváleného štandardu, posväteného autoritou organizácie 3GPP, sa tento rýchlik nerozbehne.

Pozrite si

Čo je nového v 5G, 100x rýchlejšej sieti oproti 4G?

Veci sa ale konečne pohli správnym smerom. „Včera (21.12.2017 o 8.00 hod. miestneho času) plenárne zasadnutie 3GPP TSG RAN v Lisabone úspešne dokončilo prvú implementovateľnú špecifikáciu 5G NR (New Radio)“, znie vo vyhlásení spoločnej tlačovej správy.

Celkovo 30 výrobcov a operátorov podporilo vyhlásenie, že: „Dokončenie prvého štandardu 5G NR otvorilo etapu pre globálny mobilný priemysel, aby začal plnohodnotný vývoj 5G NR pre rozsiahle testy a komerčné nasadenia už v roku 2019“.

Pozrite si

ESA chce byť silným hráčom v sieťach 5G. Presadzuje satelity

„Toto dokončenie štandardu je základným míľnikom pre nákladovo efektívny a plnohodnotný vývoj 5G NR, čo výrazne zvýši kapacitu systémov 3GPP a zároveň uľahčí vytváranie vertikálnych trhových príležitostí“, uvádza sa vo vyhlásení.

Tých príležitostí bude určite neúrekom, ale to už je iný príbeh.

5G na dosah

Stavajúc na schválených špecifikáciách budú môcť dodávatelia a výrobcovia hardvéru priniesť skutočné (nie falošné) 5G technológie spotrebiteľom. Ak sa budú mať o čo oprieť výrobcovia čipov, budú môcť konečne vyvinúť potrebné integrované obvody, a 5G terminály konečne nebudú mať formu a veľkosť „krabice od topánok“, alebo väčšiu.

Pozrite si

Qualcomm si začína plniť sen o 5G

Schválená špecifikácia bude zahŕňať podporu pre nízke frekvencie (600MHz, 700MHz), stredné (3,5GHz) a vysoké (50GHz) oblasti frekvenčného spektra. Presné detaily pre 5G špecifikácie by mali byť jasnejšie po ich uverejnení v priebehu niekoľkých dní.

Získanie tohto štandardu do konca roka 2017 bolo prioritou operátorov ako je AT & T, Verizon a ďalších, ktorí plánujú 5G rozvinúť už v roku 2019. Jeho prijatie znamená, že výrobcovia čipov môžu začať s vývojom IO, ktoré budú pracovať so sieťami 5G. Práce je neúrekom, pretože treba vytvoriť bázu pre novú sieťovú infraštruktúru.

Pozrite si

Kórea chce spustiť komerčné služby 5G ako prvá na svete

V každom prípade však hra zďaleka nekončí. Schválený štandard 5G NR je tzv. non-standalone (NSA) verzia, pričom efektívny štandard by mal byť definitívne prijatý až v marci 2018. Napriek tomu ide o dôležitý signál pre výrobcov čipov, terminálov a sieťovej infraštruktúry, pretože môžu pripravovať hardvér pre prechod na novú generáciu sietí.

Samostatná verzia štandardu (standalone, SA) pre rádiové rozhranie SA 5G-NR by mala byť dokončená v júni 2018, rovnako ako normy týkajúce sa chrbticovej siete 5G. Štandard 5G NR SA, ak všetko pôjde podľa plánu, bude definitívne schválený v septembri 2018.

V roku 2019, teda rok pred odhadovaným termínom, sa zrejme objavia aj prvé komerčné siete 5G. Tešíte sa?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.