Reklama

Kórea chce spustiť komerčné služby 5G ako prvá na svete

Zdroj | Huawei
Juraj Procházka
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

5G smartfóny by ste zatiaľ hľadali márne, ale dlho to nepotrvá a začnú sa objavovať. V parametroch štandardu je viac-menej jasno, experti v rámci organizácie 3GPP už pracujú na jeho finálnej podobe. Spoločnosť Qualcomm už dokonca predstavila prvý 5G modem Snapdragon X50. V pásme milimetrových vĺn (mmWave) 28 GHz pomocou neho firma dosiahla gigabitové rýchlosti.

Pozrite si

Qualcomm si začína plniť sen o 5G

Takýchto „predskokanov“ však bude čoraz viac. Počas podujatia 4th Global 5G Event nadviazal kórejský operátor LG U+ spoluprácu s firmou Huawei, aby uskutočnili prvý veľkoplošný predkomerčný test siete pre služby 5G. Uskutočnil sa vo štvrti Gangnam v Soule. Sieť pozostávala zo základňových staníc v pásme 3,5 GHz aj 28 GHz.

Pri skúške úspešne overili technológie IPTV v 4K rozlíšení a ďalšie komerčné 5G služby. Bola tiež prezentovaná vysokorýchlostná mobilita, duálna konektivita a medzibunkové handover prenosy.

Zdroj | TelecomTV

Počas testov boli dosiahnuté priemerné dátové rýchlosti 1 Gbit/s v nižšom frekvenčnom pásme a viac ako 5 Gbit/s pri kombinovanom pripojení cez vysoké aj „nízke“ frekvencie. Špičkové prenosy s kombinovaným pripojením dosahovali dokonca rýchlosť 20 Gbit/s.

Úspešné overenie riešenia 5G end-to-end (E2E) v typickom husto zastavanom mestskom priestore ukázalo pokrok Huawei v príprave na bezprostredné komerčné využitie 5G.

Pozrite si

Pozrite sa, čo prinesie 5G sieť Orangeu už v roku 2020

LG U+ je odhodlaný čím skôr poskytnúť skúsenosť zo superrýchlych mobilných dát svojim zákazníkom. Predkomerčný test 5G technológie bol zameraný na rozšírené mobilné širokopásmové pripojenie (Enhanced Mobile Broadband, eMBB) s použitím E2E 5G  zariadení od Huawei, implementovaných v kontinuálnej kruhovej topológii.

Zdroj | TelecomTV

Prezentácia 5G technológie prebiehala v špeciálnom autobuse, kde bola dostupná IPTV  4K na báze 5G. Ďalším príkladom možností 5G bola ukážka VR dronu Huawei navrhnutého spoločnosťou Huawei Wireless X Labs s prvým prvkom 5G pre zákaznícke zariadenia na svete pre pásmo 3,5 GHz. Zariadenie je kompaktné a ľahké a dokáže prenášať dáta rýchlosťou až 1,5 Gbit/s. V tomto prípade z dronu vo výške viac ako 100 m do skúšobnej miestnosti „5G for All“ v ústredí LG U+.

Pozrite si

Ericsson a Magyar Telekom predviedli prvý test 5G v Maďarsku

Podľa viceprezidentky pre stratégiu LG U+ Kim Dae Hee, operátor má ambície v spolupráci s Huawei spustiť prvú komerčnú sieť 5G na svete v pásme 3,5 GHz. Všetko nasvedčuje, že by sa tak mohlo stať v priebehu budúceho roku, aj keď zrejme len na báze produktov E2E pre sieť 5G.

V druhej polovici roku 2018 by mala byť schválená aj definitívna podoba štandardu, takže sa dá očakávať, že iniciatívy sa chopí mnoho operátorov po celom svete. Mnohí, medzi nimi aj Orange Slovensko, plánujú spustiť komerčné služby 5G v roku 2020.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.