Reklama

JBL Tour Pro 2 - vynikajúci zvuk doplnený o praktický dotykový displej

Michal Sobek

Do rúk sa nám dostali originálne bezdrôtové slúchadlá od renomovanej spoločnosti JBL. Tá je známa svojim kvalitným spracovaním aj typickým zvukom so zosilnenými basami. To však nie je to, čím sa model JBL Tour Pro 2 odlišuje od svojej konkurencie.

Ak ste si mysleli, že ide len o ďalší kúsok, ktorý ničím nevynikne, tak JBL práve vytiahlo hlavné eso z rukáva. Tým je displej na samotnom nabíjacom puzdre, ktorý ponúka množstvo nastavenia. Vydržte, aj k tomu sa v našej recenzii postupne dostaneme.

96 %
Slúchadlá JBL Tour Pro 2 ponúkajú už tradične kvalitný zvuk, dizajn skvelo padnúci do uší, dokonale fungujúce odhlučnenie okolitých ruchov aj výdrž na úrovni 10 hodín. Ich najväčšou zbraňou je však dotykový displej integrovaný do nabíjacieho puzdra. Ten značne rozširuje ich možnosti, čo používateľ určite ocení.

Výhody

  • tradične skvelý zvuk
  • praktický dotykový displej
  • skvelo fungujúci režim aktívneho odhlučnenia
  • napriemerná výdrž

Nevýhody

  • ocenil by som podrobnejšie nastavenia dotykového displeja
  • nemožnosť meniť hlasitosť priamo na slúchadlách
Obsah pokračuje pod reklamou

Začnime však balením. Ak už máte doma nejaké slúchadlá od spoločnosti JBL, tak dizajnový jazyk balenia vám bude dobre známy. Čierno-červená škatuľa s peknými obrázkami, pričom nechýba ani popis najlepších funkcií týchto slúchadiel. Pokiaľ balenie otočíte, v hornej časti sa nachádza priesvitný plast, a tak si nabíjacie puzdro môžete pozrieť už z neotvoreného balenia. Toto je však prípad väčšiny slúchadiel od JBL a tento krok rozhodne chválim. Vo vnútri sa okrem slúchadiel nachádza USB kábel a ďalšie dve veľkosti gumených nadstavcov.

Už na prvý pohľad je jasné, že nejde o obyčajné bezdrôtové slúchadlá v nudnom puzdre.  Práve na to sa JBL zameralo a ponúklo to, čo sme ešte v tomto segmente nevideli – dotykový displej. Áno, na prednej strane sa nachádza 1,45-palcový displej, ktorý úplne mení používanie slúchadiel.

Vráťme sa ale ešte k puzdru ako takému. To je na prvý úchop trochu ťažšie, váži 73 gramov. Je to však práve zrejme kvôli integrovanému displeju, ktorý niečo váži. Tým pádom aj samotné rozmery sú trochu väčšie, ale aj tak sa vám puzdro pohodlne zmestí do vrecka nohavíc. Je vyrobené z príjemného matného a mäkčeného čierneho plastu, takže nevidno na ňom škrabance ani odtlačky prstov. Zadná strana obsahuje názov slúchadiel a pod ním je integrovaná cievka pre bezdrôtové nabíjanie. Na spodnej strane vidíme už len trojicu prvkov – fyzické tlačidlo, nabíjací USB-C konektor a LED dióda indikujúca párovanie alebo nabíjanie.

Samotný displej je dotykový, ale JBL nikde neuvádza jeho rozlíšenie. To je však absolútne dostačujúce a jas si viete manuálne nastavovať v troch stupňoch, možno by sa hodila aj automatická regulácia jasu. Aktivuje sa buď otvorením veka na puzdre, dotykom naňho alebo stlačením spodného fyzického tlačidla. Následne sa vám zobrazí pokyn, že pre jeho odomknutie musíte potiahnuť zľava doprava, tak ako si to pamätáme z odomykania starších iPhonov. Možno by sa na tejto uzamykacej obrazovke hodil aj aktuálny čas.

Následne sa vám odomknú všetky jeho možnosti. Prvá obrazovka patrí základnému ovládaniu hudby, čiže dopredu/dozadu/pauza. Nad týmto sa nachádza niečo ako stavový riadok, kde vidíte, či sú pripojené cez Bluetooth k zariadeniu, aktuálny čas a stav nabitia jednotlivých slúchadiel a puzdra. Ďalšia obrazovka obsahuje ovládanie hlasitosti, potom je tu nastavenie funkcie Ambient Sound, ekvalizér, časovač, Spatial Audio, nastavenie jasu samotného displeja, nastavenie pozadia zamykacej obrazovky, funkcia Voice Over, automatické pauzovanie pri vybratí z ucha, notifikácie z pripojeného smartfónu, funkcia vyhľadávania slúchadiel, pokiaľ sú mimo puzdra a dokážete na nich spustiť veľmi nepríjemný pištiaci zvuk, takže určite to neskúšajte so slúchadlami v ušiach, lebo si sluch môžete nenávratne poškodiť. Posledná obrazovka umožňuje zafarbiť celý displej na bielo, čo poslúži ako jednoduchá baterka na svietenie.

Možnosti sú naozaj bohaté, toto všetko si viete nastaviť bez toho, aby ste vôbec museli vyberať váš smartfón. Jediná moja kritika smeruje k tomu, že pri ovládaní hudby nemáte zobrazenú aktuálne prehrávajúcu pieseň, takže sa v identifikovaní musíte spoliehať len na svoje uši. Miernou nevýhodou je tiež to, že si tieto karty nemôžete upraviť alebo ich popremiestňovať. Máte ich tam tak, ako si to spoločnosť JBL želala. Ktovie, možno táto možnosť príde v niektorej aktualizácii. Každopádne ide o frajerinu, ktorú vám žiaden iný výrobca neponúkne. Je len na vás, či vás to zaujme alebo nie.

Po otvorení veka na vás „vykukne“ dvojica slúchadiel, ktorá drží v puzdre pomocou silných magnetov. Hneď sa na nich aj rozsvietia modré LED diódy, ktoré vás ubezpečia, že sa slúchadlá úspešne pripojili k danému zariadeniu a sú okamžite pripravené poskytnúť vám skvelý audio pôžitok. Po vybratí zistíte, že ide o masívnejšiu konštrukciu, ktorá má ale stále príjemnú hmotnosť len 6,1 gramu.

Na každom slúchadle je nápis JBL a Tour. Konštrukcia je kvalitne spracovaná a solídna. JBL Tour Pro 2 majú aj nožičky, kde sa nachádzajú dotykové plochy určené na ovládanie hudby a ďalších funkcií. Ľavým slúchadlom si prepínate režim aktívneho potlačenia okolitých ruchov (ANC) a režim ambientného zvuku, kedy sa aktivujú všetky mikrofóny na slúchadlách. Pravou dotykovou plochou ovládate jedným dotykom pauzu, dvojitým dotykom preskočíte na ďalšiu skladbu a trojitým dotykom zase preskočíte na predošlú skladbu. Ako nevýhodu vnímam to, že priamo zo slúchadiel si nemôžete nastavovať úroveň hlasitosti prehrávanej hudby.

Držanie v uchu je absolútne bezproblémové. Musel som síce zvoliť najmenšiu veľkosť gumeného nadstavca, ale od tej doby držali slúchadlá v uchu ako pribité. Nemalú prácu na tom odvádzajú aj malé plutvy na zadnej strane, ktoré pomáhajú ku správnej fixácii v uchu. Nerobilo mi problém ich mať v uchu aj dve hodiny, pričom uši z nich neboli nijako unavené.

Plynulo sa môžete presunúť k samotnému zvuku. Ten majú na starosti až 10-milimetrové dynamické meniče a všetko to podčiarkuje charakteristický JBL Pro Sound, takže sa pripravte na dynamickejšie a mohutnejšie basy. Mne osobne tento zvuk vyhovuje, preto sa nemám na čo sťažovať. Najskôr bol zvuk trochu nevýrazný, ale postupné rozohratie tomuto prednesu prospelo a teraz je už všetko, ako má byť. Samozrejme, toto nie je kúsok pre rodených audiofilov, ostatným bude, podľa môjho názoru, úplne vyhovovať. A keby nie, k dispozícii je aj vlastný ekvalizér.

Veľký podiel na pohodlí má aj režim aktívneho potlačenia okolitých ruchov (ANC). Jednoducho povedané, mikrofóny snímajú okolité frekvencie a do vašich uší posielajú opačnú frekvenciu. Výsledok? Takmer dokonalé ticho vôkol vás. Okolie sa stlmí a hudba môže naplno vyniknúť. Túto funkciu budete na JBL Tour Pro 2 doslova milovať. Ak chcete opak, stačí aktivovať ambientný režim. Ten taktiež aktivuje mikrofóny, ale dnu vám pustí presne to, čo zachytia. Stále viete, že ide o zvuk generovaný mikrofónmi, ale k prirodzenému zvuku to má veľmi blízko, takže rozhodne pochvala. Nachádza sa tu aj funkcia Voice Over, ktorá má na starosti to, že keď mikrofóny zachytia hlas, tak sa hudba automaticky stíši a zapne sa ambientný režim. Veľmi užitočná funkcia, ale len do momentu, kedy si začnete spievať. Hudba sa tak stlmí a vy namiesto nej budete počuť vlastný hlas, preto som túto funkciu hneď vypol. Určite si však nájde svojich priaznivcov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak by vám nestačilo ovládanie hudby pomocou slúchadiel alebo smart puzdra, na ďalšie nastavenia slúži aplikácia JBL Headphones. Tu si viete dokonca vytvoriť vlastný profil a upraviť si zvuk presne podľa seba. Nechýbajú ani podrobné nastavenia ekvalizéra, ale aj ovládacích gest slúchadiel. Pomocou tejto aplikácie tiež budete dostávať aktualizácie softvéru, takže JBL s nimi počíta aj do budúcna. So stabilitou pripojenia som nemal žiadne problémy, predsa tu máme najnovšiu technológiu Bluetooth 5.3 LE audio.

Keď sme si už popísali všetky funkcie, tak koľko tieto slúchadlá vydržia? Podľa údajov výrobcu to má byť až 10 hodín pri vypnutej funkcii ANC a 5,5 hodiny s ňou. Ja som slúchadlá používal výhradne s ANC a tieto hodnoty aj odpovedajú realite, samozrejme závisí od nastavenej hlasitosti. Pri ich sile stačí tak 10/11 zo 16. Kombinovaná výdrž by mala byť tak až 40 hodín, čo je skvelá hodnota. Možnosti nabíjania sú dve – klasicky cez USB-C kábel alebo pomocou bezdrôtovej technológie. Voľba je len na vás.

Pozrite si

JBL si vás získa dvojicou modelov radu Tour. Zvolíte displej alebo veľkosť?

Cena je nastavená na 279,9 eur, takže chcú plávať v tých najlepších vodách, kde sú Sony alebo aj AirPods Pro 2. Obhájiť takúto cenovku vzhľadom na výbavu nebude problém. Určite hlavným ťahákom je dotykový displej integrovaný v nabíjacom puzdre. Viete pomocou neho skvelo ovládať takmer všetky funkcie slúchadiel, pričom smartfón môže ostať vo vrecku. Zvuk je už tradične v ponuke JBL skvelý a bohatý. Medzi výhody taktiež beriem podarenú funkciu ANC a veľmi slušnú výdrž.

No aj tu sa nájdu menšie nedostatky. Musím spomenúť chýbajúce pokročilejšie možnosti úprav dotykového displeja, hlavne by som zvolil bohatšie možnosti úprav daných miniaplikácií. S tým súvisí aj to, že na displeji nevidím názov aktuálne prehrávanej piesne. To je asi všetko, čo by som na nich mohol skritizovať, navyše sú to veci, ktoré sa dajú jednoducho opraviť aktualizáciou. Za mňa skvelá práca, JBL!

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.