JBL sa spája najmä s reproduktormi a slúchadlami, ktoré sú na Slovensku veľmi populárne. Mikrofón JBL Quantum Stream patrí do gaming série QUANTUM, otvára značke dvere do úplne nového segmentu a treba povedať, že táto prvotina sa naozaj vydarila.
JBL Quantum Stream je dvojkapsulový kondenzátorový mikrofón určený prevažne pre hráčov, ktorým ich integrované riešenie nestačí. Dizajnovo sa jedná o veľmi príjemný produkt, ktorý krásne doplní váš herný setup. Čierna farba mu dodáva eleganciu a kovové telo punc luxusu.
Treba povedať, že kvalita spracovania je naozaj na vysokej úrovni, či už ide o telo, stojan, tlačidlá alebo dodávaný kábel. Príjemné sú aj rozmery, vďaka ktorým vám na stole nebude nikdy zavadzať.
Mikrofón sa skladá z dvoch častí, tela a stojanu. Stojan je kovový a na jeho spodnej strane sa nachádza príjemná protišmyková látka. Nakoľko je upevnenie stojanu riešené prostredníctvom klasického závitu, viete mikrofón upevniť aj na rameno či iný stojan, ktorý vám bude viac vyhovovať.
Na spodnej strane sa okrem USB-C a 3,5 mm vstupu nachádza aj LED RGB obruba. Tá sa prispôsobuje tomu, aký režim práve máte zvolený, či je mikrofón stlmený a podobne.
Dominantným prvkom tela mikrofónu je otočné koliesko. Slúži najmä na úpravu hlasitosti či zmenu režimov. Na vrchu sa potom nachádza dotykové tlačidlo, cez ktoré ho viete v prípade potreby rýchlo stlmiť.
Pri nahrávaní máte na výber dva režimy: kardioidný a všestranný. Prvý budete využívať asi najčastejšie a používa sa vtedy, keď zachytávate len svoj hlas. Hodí sa najmä na podcasty, streamovanie hier či voice overy. Všestranný režim využijete najmä v prípade, keď budete potrebovať zachytiť rozhovor dvoch a viacerých ľudí naraz. Či už pôjde o interview alebo diskusiu. Zmenu režimov vám oznamuje kontrolka pod otočným tlačidlom.
Používanie je na štýl plug-and-play. Nemusíte teda riešiť žiadny dodatočný softvér či nastavovanie. Ak by ste ale mali záujem o podrobnejšie nastavenia, viete tak urobiť cez aplikáciu Quantum Engine, v ktorej si viete poladiť ekvalizér alebo zmeniť farby podsvietenia v reálnom čase.
Šťastná náhoda bola, že v čase testovania som mal k dispozícií aj zariadenie ASUS ROG FLOW Z13, herný notebook a tablet v jednom. Zaujímalo ma teda, či sa v tomto prípade oplatí investovať do herného mikrofónu, alebo mi bude stačiť výstup zo zariadenia ako takého.
Takto znie JBL Quantum Stream v základe. Rozumejte pod tým, že som ho iba zapojil do notebooku a spustil nahrávanie.
Toto je stopa, kde som si vytvoril okolo seba hlučné prostredie, aby som videl, ako bude mikrofón filtrovať okolité zvuky. Na moje prekvapenie to zvládol veľmi pekne.
V tomto prípade som si na stope dal výstupe mierne viac záležať a upravil som ho v programe Adobe Audition. Spravil som niekoľko základných úprav a kvalita sa opäť posunula kus vyššie, čo dokazuje, že mikrofón v sebe skrýva veľký potenciál.
Pre porovnanie si teraz vypočujte ako znejú integrované mikrofóny v ASUS ROG FLOW Z13. Tento výstup nebol nijako upravený.
Tuto som sa podobne ako pri JBL Quantum Stream opäť pohral s úpravami a výstup prehnal cez program Adobe Audition. Musím povedať, že rozdiel je naozaj veľký a je tu veľmi vidno, ako integrované mikrofóny nemajú oproti JBL Quantum Stream šancu. Chýba im aj spomínaný potenciál, nakoľko z hárdverovo slabších mikrofónov toho toľko nedostanete.
Na záver je tu ešte porovnanie filtrovania zvukov z okolia. To zvládol JBL mikrofón tiež oveľa presvedčivejšie. V tomto prípade je počuť, ako je môj hlas tlačený do pozadia a ako sa systém snaží čo najviac softvérovo odstrániť nežiadúce elementy.
Aký je teda verdikt? Ak máte v pláne posunúť vašu úroveň nahrávania zvuku pri streamovaní hier či podcastoch, JBL Quantum Stream je výbornou voľbou. Parádne spracovanie, jednoduché ovládanie/používanie a kvalitný zvuk, sú dôvody, prečo si ho veľmi rýchlo obľúbite. Za cenu 99 € ho teda môžem s čistým svedomím vrelo odporučiť.
Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou JBL.