Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ján Ťurek a Ján Zuštiak - Keď SPS a AgeVolt spoja sily | TECHTALKS

Ján Ťurek a Ján Zuštiak - Keď SPS a AgeVolt spoja sily | TECHTALKS
Tomáš Šmidák
Ján Ťurek a Ján Zuštiak - Keď SPS a AgeVolt spoja sily | TECHTALKS

Ján Ťurek je konateľ Slovak Parcel Service a Ján Zuštiak je zakladateľ a CEO AgeVolt. Rozprávali sme s nimi o ich aktuálne prebiehajúcej spolupráci o elektrickej budúcnosti aj práci kuriérov počas Vianoc.

Podobne ako ponuka osobných elektrických vozidiel, aj tá s úžitkovými sa pomaly ale isto rozrastá. Uplatnenie si nájdu najmä v oblasti služieb, akými sú napríklad donášky s jedlom, dovoz nábytku v rámci mesta či dovoz balíkov. A práve o poslednej menovej sme sa rozprávali sme sa rozprávali so zástupcom najväčšej kuriérskej spoločnosti na Slovensku, SPS a zástupcom inovatívnej slovenskej spoločnosti AgeVolt.

Obsah pokračuje pod reklamou

Spoločnosť AgeVolt totiž aktuálne pomáha s transformáciou vozového parku SPS na batériové vozidlá a poskytuje poradenstvo a riešenia aj v oblasti nabíjania. SPS totiž vidí v elektromobilite budúcnosť a AgeVolt má prostriedky na to, ako sa k nej čo najskôr priblížiť. Aktuálne pre SPS prevázdkuje viac ako 7 nabíjacích staníc, ktoré sú strategicky rozmiestnené pri logistických centrách či iných budovách spoločnosti.

Koľko nabíjacích staníc plánuje ešte SPS do konca roka spustiť? Aké elektrické vozidlá si vybrala pre svoj vozový park? Ako je to s dojazdom? Čo sa im na nich vodičom páči a čo naopak nie?

Ján Zuštiak nám poskytol tiež niekoľko zaujímavých štatistík z oblasti elektromobility. Vedeli ste napríklad, že ak by boli odzajtra všetky autá na Slovensku elektrické, naša celková spotreba elektrickej energie by stúpla približne len o 17 %?

Veľa ľudí sa tiež obáva toho, že pri prudkom náraste elektromobily, by naša sieť nebola schopná taký „nápor“ uniesť. Ak ale máte napríklad dom s 25 ampérovou prípojkou, tak by ste vedeli naraz prevádzkovať až 15 wallboxov bez toho, aby ste sieť preťažili. Samozrejme nemohli by fungovať na plný výkon, no o jeho rozdelenie a spravovanie by sa postaral inteligentný softvér od AgeVoltu.

SPS berie transformáciu vážne a do Q1 2023 by mala mať vo flotile 35 elektrických dodávok. Aby toho nebolo málo, do konca budúceho roka chcú mať všetky strechy logistických centier pokryté fotovoltaickými panelmi.

Aká budúcnosť nás čaká v oblasti kuriérskych služieb? Ako sú na tom v úžitkovom sektore plug-in hybridy? Čo je to MAC adresa a ako by nám mohla v budúcnosti uľahčiť život s elektromobilmi?

Toto všetko a ešte viac sa dozviete v novej časti TECHTALKS s moderátorom Romanom Calíkom a hosťami Jánom Ťurekom a Jánom Zuštiakom.

TECHTALKS by TECHBOX, už aj s najnovším dielom, nájdete aj na Apple Podcastoch či Google Podcasts. Samozrejmosťou je Spotify, no nechýbajú ani ďalšie obľúbené platformy ako Pocket CastsRadioPublicBreaker Anchor. Môžete si tak vybrať podľa aplikácie, ktorú najradšej na podcasty používate.