Reklama

iRobot Roomba 966 - lacnejší, no stále výborný pomocník

Števo Porubský
91 %
Menej vybavený súrodenec top modelu vyzerá ako dvojča, no predsa len sa odlišuje. Nie je to len nižšia cena, ale aj slabší motor či menšia batéria. Aj napriek tomu patrí medzi najzaujímavejšie robotické vysávače na trhu.

Výhody

  • nižšia cena
  • ovládanie cez mobilnú appku
  • unikátna kefa

Nevýhody

  • vyššia hlučnosť
  • stále pomerne vysoká cena
  • nemožnosť nastaviť bez smartfónu

Pár mesiacov nám po domácnosti doslova behali dva robotické vysávače amerického výrobcu iRobot. Jedna súkromná Roomba 980 a najnovšia testovacia Roomba 966. Kým veľký súrodenec mal na starosti spodnú časť bývania, Roomba 966 si musela svoje odmakať v hornej časti s tromi miestnosťami, chodbou a kúpeľňou.

Pozrite si

iRobot Roomba 980 – najmúdrejší robotický vysávač súčasnosti

Roomba 966 pritom na prvý, ale aj druhý pohľad vyzerá rovnako. Kruhový tvar, matné nárazníky, veľké tlačidlo CLEAN s dvojicou tlačidiel okolo či veľké oko smerujúce kdesi dohora. Ako vajce vajcu…

 Až po bližšom skúmaní sú badať rozdiely. Tie viditeľné sú však len v inom odtieni hornej časti či detailoch v tej spodnej. Napríklad maličký nápis 966 či chýbajúce koliesko na nádobe na prach.

Už na prvý pohľad je tak jasné, že Roomba 966 má veľmi slušný základ, veď 980-ka si nás získala nielen počas kratšieho testu, ale aj po dlhodobom testovaní.

Pozrite si

iRobot Roomba 980 po vyše 200 dňoch používania

Roomba 966 sa u nás predáva len tento rok, hoci iRobot ju predstavil ešte ten minulý. 966-ka má byť lacnejšou, no stále veľmi dobre vybavenou alternatívou k drahej top verzii. Rozdiely sú viditeľné až v porovnávacej tabuľke, kde 966-ke chýba výkon, výdrž a nejaké tie drobné funkcie.

iRobot ju ale vyrobil náročky nielen pre nižšiu cenu, ale aj pre menšie priestory. Kým 980-ka je určená pre tie väčšie, 966-ka sa lepšie cíti v menších priestoroch. Logicky. Na druhej strane je to aj dobré, pretože do 2-3-izbového panelákového bytu s pár desiatkami metrov štvorcových by bolo zbytočné investovať takmer tisíc eur za robotický vysávač, ktorý by nevyužíval celý svoj potenciál.

Hoci sa môže zdať, že Roomba 966 je osekaná verzia modelu 980, nie je to celkom pravda. Aj tento model využíva pokročilý systém iAdapt 2.0 s vizuálnou navigáciou v priestore vSLAM. Tiež má kameru, výborné kefy či mobilnú aplikáciu. Ale postupne.

Základ je teda rovnaký. Po vybalení stačí Roombu nabiť a stlačiť tlačidlo CLEAN. O ostatné sa už starať nemusíte. Teda až na spárovanie s domácou Wi-Fi sieťou a mobilnou aplikáciou, cez ktorú sa viete s Roombou „rozprávať“, lepšie povedané jej rozkazovať.

Po zapnutí sa spustí motor umiestnený v zbernej nádobe (0,6 l). Tá je identická s nádobkou z modelu 980, no motor je slabší. Navyše zmizlo z nej malé koliesko. Prečo, to netuším. Má slabší sací výkon, ale len v porovnaní s väčším súrodencom. Výkonu má stále dostatok na veľmi kvalitné povysávanie.

To síce nie je dokonalé, ale tak to už býva. Vždy sa nájde nejaká smietka či kus prachu. Osobne mi to nevadí, keďže viem, že o pár dní bude Roomba vysávať opäť. Kvôli slabšiemu motoru ale iRobot Roomba 966 prišla o jednu perfektnú funkciu – Carpet Boost.

Táto funkcia v 980-ke zvyšuje výkon motora (ale aj spotrebu a hluk) pri vysávaní kobercov. Roomba 966 vysáva stále rovnako. Je jej úplne jedno, či jen a koberci, tvrdej podlahe alebo kachličkách v kúpeľni.

Trochu ma však sklamal pomerne vysoký hluk motora. Keďže horná časť domu je prakticky bez kobercov (až na jednu izbu) a s minimom nábytku (hlavne na chodbe), hluk vysávania som vnímal intenzívnejšie. Má to ale jednoduché riešenie – časovanie, hlavne keď sme mimo domu.

Veľkým pozitívom už od Roomby 880 sú špeciálne navrhnuté kefy. Sú z gumy a majú unikátny tvar. Výsledkom je, že sa na ne nechytajú všetky prachové časti či vlasy. Vlasy, aj to len tie dlhé, sa dokážu namotať okolo osí, no ich odstránenie je otázkou pár sekúnd.

Rozdiel až 45 minút vo výdrži prakticky nepocítite. Ak si aj Roombu 966 kúpite do väčšieho priestoru, nemajte obavu, že by vám nepovysávala celý priestor. Keď to aj náhodou nedokáže na jeden raz (závisí od komplikovanosti miestností a množstva prekážok), pred úplným vybitím sa vráti do dockovacej stanice, kde sa dobije a zvyšnú plochu dovysáva potom. Aj toto je výhoda systému iAdapt 2.0. Roomba 966 si pamätá, kde vysávala a kde ešte nie.

966-ka zvládne aj veľké otvorené priestory, dokonca aj tie členité. Štyri izby (vrátane kúpeľne) v hornej časti domu sú spojené jednou chodbou. Viete si tak asi predstaviť, aké je to tam členité. Roomba s tým ale nemala problém. Začala chodbou, pokračovala do prvých otvorených dverí, prešla na chodbu odkiaľ opäť odbočila do ďalších dverí a takto pokračovala, až kým priestor nepovysávala celý.

Pokiaľ bola otvorená aj spáľňa s kobercom, kde je až extrémne členitý priestor, musela sa vrátiť sa dobiť. Potom pokračovala, kde skončila. Túto funkciu by mali mať povinne všetky robotické vysávače.

Aj nová Roomba má ale svoje muchy. Napríklad aj takú, že bez smartfónu či tabletu sa nepohnete. Teda pohnete, viete ju manuálne spustiť, ale kvôli absencii ďalších tlačidiel či displeja ju nenačasujete na konkrétne dni a hodiny.

Druhou nevýhodou je jej výška. Nie raz sa stalo, že po práci sme našli Roombu zaseknutú pod WC misou. Jednoducho si nedala povedať a išla pod ňu, hoci sa koleno misy postupne znižuje smerom k stene. Ako sa tam tak dokázala zaseknúť doteraz neviem.

Neduhom robotických vysávačov vo všeobecnosti sú rohy miestností. Roomba 966 sa tomuto neduhu tiež nevyhýba. Hoci bočná kefka sa snaží vymetať prach popri stene až do rohu, nikdy nedočiahne všade. Ručnému vysávaniu sa tak nikdy nevyhnete. Je však rozdiel, či vysávate manuálne každý 3.-4. deň, alebo raz za 2-3 týždne.

Nejde pritom len o manuálnu prácu a váš čas a spotrebu energie. Pri dlhodobom testovaní Roomby 980 som sa dostal k zaujímavým číslam a rozdielom medzi ručným a robotickým vysávaním. Spotreba Roomby je ani nie polovičná oproti bežnému vysávaču.

Pár eur hore-dole, poviete si, no ak ešte iba plánujete zariaďovanie domácnosti a rozmýšľate aj nad robotickým vysávačom, odporúčam radšej siahnuť po kvalitnejšom robotovi a lacnejšom manuálnom pomocníkovi.

Dôvod je jednoduchý – robotický vysávač bude robiť za vás, pokojne aj deň čo deň. Musí preto vydržať. Na druhej strane manuálny vysávač pri robotovi vytiahnete možno 2x za mesiac, aby ste povysávali rohy, sokle či pavučiny, alebo detailne okolo nožičiek nábytku.

Na to ale nepotrebujete vysávač za stovky eur. Ušetrite na ňom a investujte do robotického vysávača. Viem o čom hovorím, máme doma Dysona, ktorý je ako nový aj po 3 rokoch.

Roomba 966 je aj napriek slabšiemu motoru a batérii výborne vybaveným robotickým pomocníkom. Neodporúčam ju však kupovať do domácnosti s množstvom kobercov. Na tie je ideálna funkcia Carpet Boost, ktorú 966-ka ale nemá. Všetko ostatné sa jej dá odpustiť, resp. sa o to postará sama. Narážam hlavne na kratšiu výdrž, ktorú vie dohnať dovysávaním po dobití. Navyše poteší nižšou cenou (799 €) oproti Roombe 980 (999 €).

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.