Reklama

iRobot Braava jet m6 je o dva kroky vpred, cena je však extrémna

Števo Porubský
90 %
Po dlhých rokoch iRobot prišiel s novým a výrazne vylepšeným mopovačom podláh, ktorý využíva múdre funkcie robotických vysávačov. Mopovač je o dva kroky pred akýmkoľvek iným mopovačom, no cena ho zabíja.

Výhody

  • inteligentné mopovanie s Imprint
  • automatické fungovanie
  • mobilná appka

Nevýhody

  • vysoká cena
  • veľmi drahé príslušenstvo
  • stopy po kolieskach pri mopovaní

Americký iRobot predstavil novú Braavu jet m6 spolu s novým robotickým vysávačom Roomba s9, resp. s9+. Mal na to pádny dôvod. Nový mopovač je totiž dokonalým súrodencom nových robotických vysávačov. Totiž cez aplikáciu je možné nastaviť, aby po vysávaní podlahy si vzal do parády podlahu aj mopovač.

Tvarovo sa novinka podobá na predošlú verziu Braava jet 240, no iba v tom, že má tvar štvorca a v spodnej strane má utierku na čistenie. Inak sú modely celkom rozdielne. Bodaj by aj nie. Braava jet m6 je top model, Braava jet 240 je skôr základ. Telo má rozmery 27 x 25,2 x 9 cm, hmotnosť je 2,2 kg.

Novinka si požičala niekoľko prvkov z najnovšieho vysávača Roomba s9. Najvýraznejším prvkom sú dvierka na hornej strane. Pod nimi sa ukrýva nádobka na vodu. Na tele sú pritom len tri tlačidlá, rovnako ako ich mávajú i Roomby. Prvé slúži na čistenie konkrétneho miesta, druhé, najväčšie, na spustenie kompletného cyklu a tretie na návrat do nabíjacej stanice.

Samozrejmosťou pre dokonalú orientáciu je aj kamerka. Tá vidí priestor rovnako, ako napríklad Roomba s9, resp. s9+, ktorú sme nedávno testovali, vďaka technológii iAdapt 3.0 s vSLAM a Imprint technológiou mapovania. Aj Braava si vie mapovať priestor. Keďže ale nemôže ísť všade, kam Roomba, vytvára si vlastnú mapu.

V prednej časti je otvor trysky, ktorá rozprašuje tekutinu z nádobky vo vnútri. Tryska je zabudovaná v nárazníku, ktorý obsahuje aj viacero snímačov. Ich úlohou je nielen sledovanie prekážok, ale aj kobercov, aby sa nestalo, že mopovač bude mopovať aj koberec.

Podobne ako predošlé modely, aj Braava jet m6 má dva režimy upratovania – suché a mokré. Aký režim má zvoliť je na vás a na tom, aké čistiace handry nasadíte na Braavu. Malé otvory v uchytávacej časti informujú Braavu o aký pod ide.

Nový je i systém odstraňovania znečistenej handry. Stačí stlačiť tlačidlo pod tryskou v prednej časti a handra sa uvoľní.

V prípade automatizácie pomocou appky ma ale trošku sklamalo, že aj napriek tomu, že Roomba i Braava dokážu mapovať priestor, Braava nevie ísť mopovať napríklad kuchyňu keď ju Roomba dovysáva a pokračuje napríklad v obývačke, ale musí počkať kým Roomba skončí celý vysávací cyklus. Upratovanie podlahy robotmi sa tak predlžuje.

Braava jet m6 v prípade mokrého mopovania je celkom pomalá. Prejde zhruba 60-70 cm, zastaví sa, vráti sa o asi 40 cm, nastrieka tekutinu pred seba a takto pokračuje kým nenarazí na nejakú prekážku. Tým, že ide najskôr vpred sa síce uisťuje, že pred ňou nie je nič, čo by mohla ostriekať, no zároveň ju to zdržuje.

Navyše ani mokré mopovanie nedokáže odstraňovať väčšie nečistoty. Myslím fľaky napríklad po niečom sladkom, s ktorými má problém aj človek s mopom v ruke. Nepovažujem to preto za zásadné mínus. Po viacerých cykloch sa Braave podarí odstrániť väčšinu fľakov, no omnoho viac ma sklamalo, že po nej stále vidieť stopy.

Aj pri použití originálneho čistiaceho prostriedku po Braave ostávajú na plávajúcej i keramickej (matnej) podlahe stopy po kolieskach. Tie sú síce prepracované, duálne a bez výrazného vzoru, no aj tak ich vidieť. A predstavte si podlahu, na ktorú pod uhlom svieti slnko a vy nevidíte nič iné, iba desiatky stôp vedľa seba.

Braava jet m6 totiž nechodí chaoticky, ale v presne určenej matici. Keď už kritizujem, nemôžem si neodpustiť poukázať na cenovú politiku iRobotu. Kým za nový mopovač zaplatíte 599 €, za 7-kusové balenie jednorazových handier pre m6-ku dáte takmer 12 €. V prípade modelu jet 240 handry stoja necelých 10 €, ale za balenie 10 ks.

Balenie jednorazových handier vydržia maximálne 14 upratovaní. Maximálne. Meniť by sa mali po každom upratovacom cykle, no pokiaľ nemáte silno znečistenú podlahu, zvládnu aj druhý cyklus. Prať ich možné nie je. Skúsil som, handra aj vydržala, ale papierový úchyt nie. Alternatívou sú prateľné handry. Za 2 kusy ale zaplatíte až takmer 30 €!

Aby vyšších cien nebolo málo, tak viete koľko stojí originálny čistiaci prípravok do nádržky? Takmer 15 €! iRobot vám za túto cenu dá „neuveriteľných“ 473 ml prípravku. To je tak akurát na 8 nádržiek! Nezdá sa vám to priveľa? Tak trošku matematiky pre ročnú prevádzku mopovača.

Nech m6-tka mopuje každý druhý deň, ročne je to zhruba 180x (nech sa lepšie počíta). Ak nádržka vydrží na dve mopovania, tak ju musíte napĺňať prípravkom 90x za rok. Na to potrebujete minimálne 11 fľaštičiek po 14,99 € kus = 164,89 € za rok. Ak používate jednorazové pody (handry), ktoré by tiež mohli teoreticky vydržať dve mopovania, tak ich celoročná cena je 13x 11,99 € = 155,87 €. Využiť by ste síce mohli aj prateľné utierky, no s čím ich budete prať? Takže ich potrebujete aspoň niekoľko, ideálne 4-5 balení čo je tiež okolo 150 €.

Za rok tak iba na základnú prevádzku robotického mopovača miniete minimálne 300 €! Za dva roky prevádzky to je už cena samotného mopovača. A to som počítal, že by ste iba mopovali, v prípade utierania prachu je to ďalších pár desiatok eur navyše. V prepočte nie je ani cena elektriny, no tá je zanedbateľná, rádovo je to pár eur.

Bolo by fajn, aby sa v iRobot nad cenami zamysleli, sú podľa nás vyššie ako by ste očakávali. V balení je po jednej podložke z každého druhu a malá fľaštička s prípravkom na dve naplnenia nádobky.

Pre poriadkumilovných, ktorí ale nechcú mať stopy na podlahe po kolieskach odporúčam suchý režim Braavy. Ide o robotické zametanie, teda skôr stieranie podlahy suchou handrou. Tá vie postierať pomerne dosť nečistôt aj po tom, ako podlahu povysával robotický vysávač.

Mimochodom, na jedno nabitie je Braava jet m6 schopná mopovať zhruba 40 metrov štvorcových. V prípade suchého zmetania je to 2,5x viac priestoru. Maximum ale každopádne záleží od členitosti interiéru.

Veľkou novinkou je nabíjacia stanica v štýle vysávačov Roomba. Doteraz bolo nutné, aby mopovače spúšťal vždy používateľ, pričom po ukončení bolo potrebné mopovač vyčistiť a odložiť, aby nebola vlhká handra na podlahe. Braava jet m6 má okrem nabíjacej stanice aj podložku, takže aj s mokrou utierkou môže ostať na akejkoľvek podlahe.

Oceňujem tiež jednoduchosť plnenia a používania Braavy, hlavne voči predošlým modelom. Novinkou je tiež komunikácia, resp. rozpoznávanie virtuálnych stien zo série Roomba.

Na ovládanie je možné použiť základné tlačidlá, ale na pravidelné mopovanie je nutné otvoriť mobilnú appku. Tá je totožná s appkou pre robotické vysávače. Neviem však pochopiť, prečo sa z appky bezdôvodne v priebehu pár týždňov odpájal pôvodný vysávač, nová s9+ i Braava jet m6. Vždy ich potom bolo nutné znovu pripojiť. Snáď išlo iba o nejakú chybu aplikácie, doteraz mi to totiž žiadny iRobot nerobil.

iRobot Braava jet m6 je vynikajúci robotický mopovač, no k dokonalosti mu stále čosi chýba. Pri jeho vysokej cene mi výrazne prekáža, že za sebou necháva stopy. Prečo to nerobí naopak, aby šiel kolieskami vpred a za sebou by všetko stieral? Plusom je jeho celkom slušná nezávislosť s nastavením cez appku. Najväčším mínus sú rozhodne ceny, ktoré si iRobot účtuje za potrebné príslušenstvo. Už polovičné ceny by boli vcelku vysoké, nie to ešte tieto…

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.