Reklama

iPhony zarábajú milióny aj Googlu, ako je to možné?

Zdroj | Solen Feyissa / Unsplash
Michal Sobek
Zdroj | Solen Feyissa / Unsplash
Zdroj | Solen Feyissa / Unsplash

iPhony sú zlatou baňou nielen pre samotný Apple, ale aj pre jeho konkurenta v podobe Googlu. Môže za to fakt, že Vyhľadávanie Google je pre iOS stále primárnou voľbou, z čoho profitujú obe strany.

V septembri tohto roka ministerstvo spravodlivosti USA sa súdilo s Googlom, pričom tento prípad v súčasnosti trvá už viac ako sedem týždňov. Technologický gigant čelí obvineniam z uzatvárania dohôd s inými spoločnosťami, aby sa zabezpečilo, že jeho vyhľadávač bude na zariadeniach ako predvolený.

Zdroj | Yura Fresh/Unsplash
Obsah pokračuje pod reklamou

Takéto väzby má Google údajne aj s Apple, pričom tento obchod je mimoriadne výhodný pre obe strany. Konkrétne informácie prezentované na súde pochádzajú ešte z 22. septembra 2018. Počas tohto obdobia boli dva hlavné vyhľadávacie dopyty, ktoré zvyšovali príjmy, a to výrazy iphone a iphone 8 plus.

Neexistuje však dôkaz o tom, že Apple a Google uzavreli nejakú dohodu, ktorá by uprednostňovala práve tieto dva výrazy. Podozrivé však je, že Google predtým vyzval spoločnosti, aby si kúpili reklamný priestor spojený s ich produktmi a názvami služieb.

Google nie je žiadnym neviniatkom a ani nováčikom v protimonopolných súdnych sporoch. Začiatkom roku 2023 niekoľko štátov v USA podalo žalobu, v ktorej obvinilo spoločnosť z obmedzenia hospodárskej súťaže prostredníctvom obmedzení reklamy.

Pozrite si

5 najlepších smartfónov do 350 eur, ktorými potešíte na Vianoce

Žaloba tvrdila, že spoločnosť Google použila systematickú kampaň na získanie kontroly nad širokým pásom špičkových nástrojov používaných vydavateľmi, inzerentmi a maklérmi na uľahčenie digitálnej reklamy.

Novo odhalené interné emaily citovali Jima Kolotourosa, viceprezidenta Google pre Android Platform Partnerships, že Chrome existuje na to, aby slúžil na Vyhľadávanie Google. To len podporilo obvinenia voči spoločnosti, že sa Google pokúša umiestniť svoje produkty a služby nad konkurenciu.

Google aktuálne vlastní zhruba 90 % vyhľadávacieho priemyslu. Či má spoločnosť skutočné väzby na iné veľké technologické subjekty, napríklad Apple, ktoré jej pomáhajú vytlačiť konkurenciu, sa ešte musí potvrdiť súdom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.